1541 metais pačios griežčiausios protestantizmo atmainos – kalvinizmo įkūrėjas Žanas Kalvinas savo pasekėjams, t.y., visiems Šveicarijos miesto Ženevos gyventojams uždraudė nešioti brangenybes. Būtent nuo tada laikrodžiai ir tapo tikros prabangos ženklu – nes juos Kalvinas tiesiog užmiršo įtraukti į draudžiamų aksesuarų sąrašą…
Galbūt todėl Šveicarija ir yra neatsiejama nuo laikrodžių. Belieka tik išsiaškinti, ką reiškia jų pavadinimai.
AUDEMARS PIGUET – gizeliui Jules-Louis Audemarsui buvo vos 23 metai, kai vienoje laikrodžių manufaktūroje jis sutiko 21 metų amžiaus pameistrį Edward-Auguste Piguet. Tai įvyko 1875 metais. Jie taip susidraugavo, kad po keliolikos metų, įvaldę laikrodžių gamybos amatą, įkūrė savo bendrą kompaniją.
BAUME&MERCIER – Baume šeima buvo jau nuo seno buvo laikrodžių gamintoja, tačiau tikrosios sėkmės sulaukė, kai joje pradėjo dirbti meistras Paul Mercier, netrukęs tapti kompanijos dalininku.
BLANCPAIN – Jehan-Jacques Blancpain įkurta kompanija gamina laikrodžius nuo 1735 metų. Garsėja kaip sudėtingiausių pasaulyje laikrodžių gamintoja. Niekada negamino nei skaitmeninių, nei kvarcinių laikrodžių. Kiekvieną „Blancpain“ laikrodį gamina atskiras meistras. Per metus jų išleidžiama vos 10 tūkstančių vienetų.
BREITLING – 1884 metais įkurtai kompanijai pavadinimą suteikė Leonas Breitlingas.
BREGUET – 1775 metais Paryžiaus laikrodininkas Abraham Louis Breguet išrado turbijoną. Kompanijos klientais buvo karalius Liudvikas XVI, o Marija Antuanetė užsakė „Breguet“ pagaminti laikrodį su visomis tuo metu žinomomis technologinėmis funkcijomis – chronografu, termometru, kalendoriumi ir pan. Kompanija užsakymą įvykdė, tiesa, praėjus 34 metams po Marijos Antuanetės egzekucijos.
CARTIER – juvelyrinių dirbinių kompanija „Cartier“ savo kelią į pasaulinę šlovę pradėjo 1856 metais, kai jos parduotuvėje keletą brangių menkniekių įsigijo princesė Matilda, tolima Napoleono Bonaparto palikuonė. Iškart po to Louis-Francois Cartier kartu su savo sūnumi Alfredu atidarė parduotuvę Londone ir tapo angliškųjų, prancūziškųjų ir ispaniškųjų monarchijų tiekėjais. „Cartier“ gaminius mėgo ir Rusijos imperatorius Nikolajus II. Iki pat XX amžiaus pradžios „Cartier“ užsiiminėjo tik senų laikrodžių restauracija, kol pradėjo gaminti savus. Pirmieji pradėjo masiškai gaminti rankinius laikrodžius.
CASIO – japonas Tadao Kašio pavadino 1946 metais įkurtą kompaniją savo pavarde. Kompanija išgarsėjo savo gaminamais kalkuliatoriais, kurių soleinodų technologija tapo apie 1980 metus pradėtų gaminti kvarcinių laikrodžių pagrindu.
CHOPARD – Louis-Ulysse Chopardui 1860 metais buvo vos 24 metai, kai jis pradėjo savo karjerą laikrodžių versle.
CITIZEN – angliškai „pilietis“. Taip pavadinti 1924 metais pradėti gaminti japoniški laikrodžiai turėjo pabrėžti jo savininkų pilietiškumą ir visuomeninę savimonę.
FESTINA – šis pavadinimas pavadinimas kilęs nuo lotyniško 1920 metais įkurtos kompanijos devizo “Festina lente” (“Skubėk lėtai”).
GIRRARD PERREGAUX –vokiečių laikrodininkas Constant Girrard taip mylėjo savo žmoną Marie Perregaux, jog ją vedęs 1856 metais, pridėjo ir jos vardą prie savo kompanijos pavadinimo. Ši kompanija pirmoji pasaulyje sukūrė ir ištobulino rankinio laikrodžio idėją.
JAEGER LeCOULTRE – kompaniją 1833 metais įkūrė LeCoultre šeima. 1902 metais paryžietis laikrodininkas Edmondas Jaegeris joje užsakė pagaminti savo sukurtus ypač plonus kišeninių laikrodžių korpusus. Netrukus bendradarbiavimas pavirto kompanijų susijungimu.
IWC – šios trys raidės yra žodžių “International Watch Company” (angl. – “Tarptautinė laikrodžių kompanija”) abreviatūra. Šios kompanijos gamintą laikrodį nešioja ir Giedrius Drukteinis. Originalų, beje, ne klastotę.
FRANCK MULLER – šios kompanijos įkūrėjas Franckas Mulleris yra gimęs 1958 metais.
LONGINES – laikrodininkas Ernestas Francillonas įsigijo žemės sklypą, vietiniu vakarų Šveicarijos dialektu vadinamą “Les Longines” (“ilgi, siauri rėžiai”), kuriame 1866 metais pastatė savo laikrodžių gamyklą.
MAURICE LACROIX – deja, nebuvo jokio asmens, turėjusio tokį vardą ir pavardę – šis skambus junginys buvo sukurtas rinkodaros tikslams.
MONTBLANC – pavadinimas kilęs nuo Monblano kalno Alpėse.
MOVADO – 1881 metais įkurta kompanija pavadinta esperanto kalbos žodžiu, reiškiančiu “judesys”.
ORIS – taip vadinasi upelis, tekantis pro Šveicarijos miestą Holšteiną, kuriame stovi šios kompanijos gamykla ir būstinė.
ULYSSE NARDIN – Ulysse Nardinas jau nuo 1846 metų gamino jūrinius matavimo prietaisus.
PANERAI – 1860 metais Italijoje įkurta kompanija nešioja Giovanni Panerai pavardę.
PATEK PHILLIPE – imigrantas iš Lenkijos-Lietuvos Antoni(as) Norbertas Patekas laikrodžius pradėjo gaminti dar 1839 metais, ir vėliau prie jo prisijungė laikrodininkas Adrien Phillipe, berakčio laikrodžio mechanizmo išradėjas.
PIAGET – 1874 metais kompaniją įkūrė Georges Piaget.
RADO – šio prekės ženklo pavadinimas yra kilęs nuo lotyniško žodžio “Rotundus“, reiškiančio „apvalus“. Kas yra gana keista, žinant, kad visi „Rado“ laikrodžiai yra keturkampiai…
RAYMOND WEIL – 1976 metais atsiradusios kompanijos įkūrėjas Raymondas Weilas dar gyvas ir sėkmingai jai tebevadovauja.
ROLEX – egzistuoja kelios šio 1915 metais atsiradusio pavadinimo kilmės versijos. Viena, buvo siekiama sukurti pavadinimą, lengvai ištariamą visomis kalbomis. Antra, jis kilęs nuo prancūzų kalbos termino “Horlogerie exquise”, reiškiančio “tikslus laikas”. Trečia, kompanijos įkūrėjas šitą pavadinimą tiesiog susapnavo.
SEIKO – japonų kalboje šis žodis turi kelias reikšmes: “minutė”, “tikslus” bei “sėkmė”.
SWATCH – dauguma žmonių mano, kad šis pavadinimas yra kilęs nuo žodžių „Swiss Watch“ (angl. – „Šveicariškas laikrodis“). Tačiau kompanijos įkūrėjas Nicholas Hayekas tvirtina, kad pavadinimas reiškia „Second Watch“ (angl. – „Antras laikrodis“). Būtent „antrojo laikrodžio“ idėja – laikrodžio, skirto poilsiui bei sportui padarė šį ženklą įžymiu jau tolimais 1983 metais.
TAG Heuer – Edouard Heuer 1860 metais įkurtą kompaniją 1985 metais įsigijo „Formula One“ bolidų korpusų gamintoja „Techniques d’Avant Garde” (TAG).
VACHERON CONSTANTIN –vienas prestižiškiausių Šveicarijos laikrodžių gamintojų skaičiuoja savo istorija nuo 1755 metų, kai kompanijos įkūrėjas Jacquess-Mark Vacheron stojo dirbti pameistriu į vieną laikrodžių manufaktūrą. Jo laikrodžiais žavėjosi ne tik Napoleonas, bet ir abi jo žmonos. Dabartinį pavadinimą kompanija gavo tik XIX amžiuje, kai jos dalininku tapo verslininkas Francois Constantin.
TISSOT – 1853 metais kompaniją įkūrė Charles-Felicien Tissot. Būtent ši kompanija 1971 metais pagamino pirmąjį pasaulyje plastmasinį laikrodį (beje, pagamino taip pat ir pirmąjį iš akmens).
Giedrius Druktenis