• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką reikėtų žinoti apie hormonus?

Sutriko hormonų pusiausvyra - šiais mįslingais žodžiais galima paaiškinti daugybę tave kamuojančių negalavimų. Tad kas vis dėlto nutiko?

REKLAMA
REKLAMA

Kuo skundiesi? Ligomis!

Ilgai nepasveiksti net nuo paprasčiausios slogos, organizmas perdėtai jautriai reaguoja į oro permainas ir netgi tavo kvepalus. Galbūt pastaruoju metu pervargsti, patiri stresą? O gal organizme pasigamina daugiau kortizolio?

REKLAMA

Kortizolis – hormonas, gaminamas antinksčių žievės ir ypač gausiais kiekiais išsiskiriantis streso metu. Padidėjęs jo kiekis slopina imunitetą, organizmo apsauga infekcinėms ligoms gerokai susilpnėja. Taip pat neigiamai imunines ląsteles veikia ir kiti streso metu išsiskiriantys hormonai – adrenalinas bei noradrenalinas. Mokslininkai pastebėjo, kad stresas lemia ir polinkį į alergijas.

REKLAMA
REKLAMA

Tau reikia:

Cinko. Daugiausia cinko yra: jautienoje, paukštienoje, kepenyse, kumpyje, vištos kiaušinio trynyje, kietuose sūriuose, taip pat šio mineralo netrūksta kopūstuose, bulvėse, burokėliuose, morkose, ridikuose, rūgštynėse, kavos pupelėse, ankštiniuose ir kai kuriose kruopose; itin daug cinko yra riešutuose bei krevetėse. Vitamino C. Tai antioksidantas, kovojantis su laisvaisiais radikalais, kurie išsiskiria patiriant stresą. Omega 6 ir Omega 3 rūgščių (linų sėmenų aliejaus, žuvų taukų). Sporto. Užtenka 15 min. mankštos per dieną, kad nuotaika pagerėtų, pasijustumėte žvalesnė ir energingesnė. O 15 min. meditacijos kasdien leistų atsipalaiduoti, sudėlioti savo mintis, suvokti tikslus bei nepasiduoti suirutei. Juoko. Nuoširdžiai juokiantis organizme skatinama imunoglobulino A, kuris padės kovoti su infekcijomis, gamyba. Tiesa, šis imunoglobulinas itin nepatvarus, taigi geros nuotaikos ir juoko „dozių“ prireiks dažnai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuo skundiesi? Nėra noro užsiimti seksu...

Nors susilpnėjęs libido gali pasirodyti tik laikina smulkmena, kai ji kartojasi vėl ir vėl akivaizdu - organizmo veikla kiek sutriko. Nusilpęs libido nėra vien seksualinė problema. Paprastai jis būna susijęs su pablogėjusia savijauta, energijos stoka, stresu. Čia ir vėl gali būti kalti hormonai: smukęs testosterono ir kitų androgenų lygis neleidžia lytiškai susijaudinti, o estrogenų stoka gali sąlygoti makšties sausumą net susijaudinus.

REKLAMA

Tau reikia:

Pokyčių valgiaraštyje. Vertėtų valgyti daugiau jūros gėrybių, ypač austrių, daugiau šviežių daržovių ir vaisių (suteiks daugiau energijos, bei vitamino C, padėsiančio kovoti su stresu). Sporto. Reguliariai sportuojant pagerėja kraujotaka, suaktyvėja smegenų veikla, o atsiradę cheminiai pokyčiai pagerina nuotaiką, suteikia žvalumo ir optimizmo. Masažo. Pasilepinimas grožio procedūromis padės pamilti save, pasijusti gražesne, geidulingesne ir laimingesne.

REKLAMA

Kuo skundiesi? Ir vėl spuogai!

Nors spuogeliai ir inkštirai dažniausiai laikomi paauglystės problema, daugelį moterų ji vargina ir seniai perkopus pilnametystės slenkstį. Spuogų formavimąsi bei jų pagausėjimą paprastai lemia pakitęs vyriškų bei moteriškų hormonų santykis organizme. Taigi, kaip ir paauglystėje, kalti hormonai. Moterų organizme hormonų pusiausvyra nuolat kinta natūralaus ciklo metu – štai kodėl prieš pat mėnesines tampa sunkiau išsiversti be maskuojamojo pieštuko ir pudros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tau reikia:

Vengti kofeino, alkoholio ir aštrių prieskonių. Maistas labai veikia bendrą odos būklę, todėl verčiau rinktis produktus, kuriuose gausu vitamino E (žalialapės daržovės, grūdai, riešutai), B1 (alaus mielės, kepenys, rupi duona, sėlenos, rudieji ryžiai), B6 (bananai, soja, paukštiena, riešutai). Geros kosmetikos. Nemalonias hormonų pusiausvyros pakitimo pasekmes išoriškai panaikina tinkamai parinktos higienos ir kosmetikos priemonės. Nepakenktų ir kosmetologo konsultacija, kurios metu būtų galima parinkti ir tinkamas procedūras. Gydytojo. Jei viską išbandei ir vis dėlto pasijutai beginklė, verčiau nelaukti pagerėjimo, o kreiptis į gydytojus - nuo spuogų išsivaduoti taip pat gali pagelbėti gydytojo skirti hormoniniai preparatai.

REKLAMA

Kuo skundiesi? Nemiga...

Laikina nemiga dėl nuolatinio streso darbe, laukiančio svarbaus egzamino ar prieš miegą skaitomo įdomaus detektyvo - normali organizmo reakcija į pernelyg sužadinamas emocijas vakare. Tačiau jei jau bent keletą savaičių užmigti nebepadeda nei suskaičiuotas tūkstantis avelių, verta susimąstyti: ar tik ne hormonai šį kartą kalti? Juk būtent jie betarpiškai dalyvauja organizmo aktyvumo ir poilsio ciklo reguliavime. Anksti ryte organizme padaugėja hormono kortizolio, kuris duoda ženklą, jog metas keltis ir imtis aktyvios veiklos. O vakare jis vietą užleidžia hormonui melatoninui, kuris paragina organizmą ilsėtis. Šių hormonų pusiausvyros sutrikimai gali lemti tiek mieguistumą dieną, tiek nemigą nakties metu.

REKLAMA

Tau reikia:

Vengti stipresnių emocijų prieš miegą. Bent keletą valandų prieš miegą vertėtų apsiriboti tik ramia, atpalaiduojančia veikla - taigi verčiau jokių trilerių per televiziją! Mankštos. Lengva mankšta prieš miegą padės sudeginti adrenalino perteklių. Vakare labiausiai tiktų jogos asanos (tiesa, ne visos, o tik tos, kurios atpalaiduoja ir ramina), raumenų tempimo pratimai. Jokios kavos po pietų! Po 18 val. geriau atsisakyti juodosios arbatos ir kavos. Su šiais gėrimais gauto kofeino poveikis stipriausiai pasireiškia po keleto valandų, taigi užmigti gali būti tikrai keblu. Šiltos vonios. Vonia su levandų ar mairūno aliejais prieš miegą nuteiks ramiam poilsiui, atpalaiduos kūną ir išblaškys nerimastingas mintis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuo skundiesi? PMS...

Ne veltui juokaujama, kad keletą dienų per mėnesį moterys būna nepakaltinamos. Ir tos dienos turi pavadinimą - PMS. Tada neretai juoką pakeičia ašaros, o nostalgišką melancholiją - euforija. Kalti hormonų lygio, ypač progesterono, pakitimai. Posmegeninės liaukos ir kiaušidžių išskiriamų hormonų kiekio svyravimai veikia vadinamojo laimės hormono, serotonino, kiekio svyravimus.

REKLAMA

Tau reikia:

Dienotvarkės. Subalansuotas darbo ir poilsio režimas (svarbu nepervargti, gerai išsimiegoti). Valgiaraščio pokyčių. Antrojoje ciklo pusėje geriau sumažinti suvartojamų skysčių kiekį, vengti aštrių, aitrių, sūrių patiekalų, rinktis lengvesnį, gerai virškinamą maistą. Šiuo metu itin pravartūs šparagai, kuriuose gausu folio rūgšties - ji padės stabilizuoti nuotaiką. Streso kontrolės. Lengva fizinė veikla (svarbu nepervargti), įvairios vandens procedūros, meditacija ar atsipalaidavimo pratimai, įdomi, širdžiai miela veikla padės nusiraminti, ne taip skausmingai ir aštriai reaguoti į smulkmenas.

REKLAMA

Kuo skundiesi? Padidėjęs plaukuotumas!

Smarkiai padidėjus kūno plaukuotumui, pastebėjus plaukelių ant smakro, apie lūpas, galima įtarti hormonų androgenų lygio pakilimą organizme. Padidėjęs plaukuotumas, medikų vadinamas hirsutizmu, gali būti ir rimtos ligos - policistinio kiaušidžių sindromo - ženklas. Todėl depiliacijos procedūros, kurių visų pirma griebiamasi pastebėjus plaukelius, tik laikinai pašalins simptomą, bet ne pačią negalavimo priežastį, kuri iš tikrųjų gresia rimtais sveikatos sutrikimais.

REKLAMA
REKLAMA

Tau reikia:

Gydytojo. Visų pirma derėtų apsilankyti pas gydytoją ir išsitirti. Prireikus tau bus parinkti hormoniniai preparatai, kurie padės išvengti šio nemalonaus reiškinio. Depiliacijos. Tačiau iki tol tu kuo puikiausiai gali ir atlikti ne itin malonias, bet tikrai gyvenimą palengvinsiančias kosmetines procedūras.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų