Paklausta apie tai, kam skirs „Žemės valandą“ – pokalbiams su artimaisiais ar apmąstymams vienumoje, atlikėja šmaikštavo: „Į apmąstymus pasinėrę lietuviai rizikuoja susirgti depresija. Todėl šitą laiką skirsiu žaidimams tamsoje, su žvakėmis ar be jų“, – sakė J. Šeduikytė.
Įvairios aplinkosauginės iniciatyvos Jurgai nėra naujiena. Prieš keletą metų ji organizavo projektą „Miestas gamtoje“, kuriame ragino miestiečius pasijausti gamtos dalimi, dalyvavo „Žaliosiose europiečių atostogose“ ir kitose panašiose iniciatyvose. Vienas jos albumų – „+37° (Goal of Science)” – yra ekologiškos spaudos pavyzdys.
„Faktas, kad jo pakuotė buvo pagaminta iš perdirbto popieriaus, greitai tapo žinomas ir graužikų tarpe (!) – šią žiemą į mūsų mašiną įsisukusi pelė sudorojo būtent šį albumą. Bet nepykstu“, – pasakoja atlikėja. Paklausta, ar rūšiuoja atliekas, J. Šeduikytė atsako: „Stengiamės. Tik Vidas, mano vyras, vis supainioja plastmasę su popieriumi, tad tenka perrūšiuoti. Rūšiuodama jaučiuosi kur kas geriau ir saugiau, vadinasi, tai jau yra tapę įpročiu.“
J. Šeduikytė pasakoja, kad pastaruoju metu laiko „žaliosioms“ iniciatyvoms atrasti nėra lengva. „Dabar visą savo laiką skiriu koncertams, naujo albumo dainų kūrybai bei šeimai. Tačiau sulaukusi pasiūlymo prisidėti, paprastai sutinku – mane žavi iniciatyvūs žmonės. Pati taip pat stengiuosi neaptingti ir neapstingti – pavyzdžiui, šiuo metu dalyvauju akcijoje, kurios metu žmonės išnuomoja nenaudojamus daiktus“, – pasakoja Jurga. Kita iniciatyva, kurią palaiko J. Šeduikytė – kampanija „Būkime sąmojingesni“ (www.generationawake.eu/lt/), kuri atkreipia dėmesį į planetos išteklių baigtinumą ir akcentuoja atliekų problemą. Pagrindinė kampanijos iniciatyva – žaliojo dizaino konkursas, kurio dalyvius vertins ir pati J. Šeduikytė. Trijų geriausių darbų autoriai pasidalins bendrovės „Tetra Pak“ įsteigtus 1 000 eurų vertės prizus. Be to, jų darbai bus eksponuojami Briuselyje „Žaliosios savaitės“ metu.
Ar ekologinio švietimo gali būti per daug? Vienu metu žmonės jau buvo pradėję piktintis, kad ekologija tampa tiesiog dar viena mada. „Manau, kad ekologinis švietimas – labai plati sąvoka, apimanti ne tik energijos, išteklių taupymą, rūšiavimą, perdirbimą, bet ir, pavyzdžiui, buvimą gamtoje. Visuomet pasisakau už kūrybiškumą, todėl labiausiai džiugina, kai šviečiama sukuriant kažką naujo. Pavyzdžiui, jeigu kas nors, panaudojęs medienos atliekas, įrengtų sūpynes visame Vilniaus mieste. Kas galėtų būti geriau?“ – klausia J. Šeduikytė.
Įdomūs faktai apie „Žemės valandą“:
• „Žemės valanda“ pirmą kartą įvyko 2007 m. Sidnėjuje – tuomet šviesas išjungė 2,2 milijonai žmonių. Tą valandą elektros buvo suvartota 10,2 proc. mažiau.
• Prasidėjusi nuo vieno miesto, 2010 m. akcija išplito 128 pasaulio šalyse.
• Žymūs objektai, dalyvavę šioje akcijoje: Sidnėjaus Operos teatras, Didžiosios piramidės Egipte, Empire State Building dangoraižis Niujorke, Eifelio bokštas.
• Pagrindinis „Žemės valandos“ koordinatorius – Pasaulio gamtos fondas (WWF). Globali „Žemės valandos“ komanda dirba Singapūre.
• Lietuviai kviečiami „Žemės valandą“ paminėti uždegant žvakutes centrinėse miestų aikštėse (www.zemesvalanda.lt/Prisijunk)