Pašnekovai sako, kad emigrantai ieško romantiškų pažinčių internete, nes jaučia bendravimo stoką savo aplinkoje, o didžiausias šitokio susipažinimo privalumas tiems, kurie nenori nieko rimto – neįpareigojantis jų pobūdis.
Emigrantų anketų – beveik penktadalis
Didžiausio Lietuvos pažinčių portalo „draugas.lt“ vartotojai iš užsienio sudaro apie 18 procentų, t.y. maždaug 60 tūkst. vartotojų. Britanijoje portalas turi virš 18 tūkst. vartotojų.
Šiuos skaičius pateikia „draugas.lt“ rinkodaros plėtros vadovas Mindaugas Ramonas, tačiau priduria: jie gali būti ne visai tikslūs, mat yra nemažai vartotojų, išvykusių neseniai ir dar nepakeitusių savo gyvenamosios vietos informacijos, arba jos neplanuojančių keisti su mintimi, kad tuoj grįš.
Pašnekovas sako, kad yra dvi svarbiausios priežastys, kodėl emigrantai renkasi internetines pažintis lietuviškose pažinčių svetainėse: „Pirma, tai realių kontaktų stygius. O internete galima bendrauti su žmonėmis nekreipiant dėmesio į atstumą (skrydžių bilietai nebrangūs, todėl norint pažintį perkelti į realybę, ypatingu sunkumų taip pat nekyla). Kita priežastis – jau turimi kontaktai ir pažintys, atsiradusios iki emigracijos, kurias palaikyti labai patogu tokių portalų, kaip mūsų, pagalba“.
Tiesa, dauguma pažinčių portalų teikiamų paslaugų bent iš dalies yra mokamos. M. Ramonas sako, kad vartotojai iš užsienio mielai naudojasi papildomomis paslaugomis pirkdami jas trumposiomis žinutėmis arba „Paypal“ sistemos pagalba. „Užsienio vartotojai yra net išlaidesni – matyt tai galima sieti su geresne jų materialine padėtimi“, - sako „draugas.lt“ atstovas.
Bendravimas internete neįpareigoja
Edita (vardas pakeistas – red. past.), 45-erių lietuvė, internetu, o kartu ir socialiniais tinklais bei pažinčių portalais pradėjo naudotis tik tada, kai atvažiavo į Britaniją, t. y. maždaug prieš pusantrų metų. Pirmiausiai kompiuterio dažniau prireikė tam, kad aukle dirbanti moteris pabendrautų su Lietuvoje likusiais artimaisiais bei draugais. Po kurio laiko buvusių kurso ir jaunystės draugių patarta, Edita užsiregistravo viename socialiniame tinkle, vėliau – ir pažinčių portale.
„Tiesiog norėjau pabendraut, užmegzti pažinčių su vyrais. Bendravimo su draugėmis netrūksta, tik mano aplinkoje yra mažai bendraamžių vyrų“, - sako Edita. Ji pasakoja virtualioje erdvėje pati ėmusis iniciatyvos ir užkalbinusi patikusį portalo narį pirma. Edita gavo atsakymą su prašymu atsiųsti „Skype“ kontaktus. Taip prasidėjo jų pažintis.
Pasak Editos, susirašinėjimai ir pokalbiai „Skype“ truko kelis mėnesius. Iki tol, kol... vyras susirado draugę. Nustebusi klausiu, kaip ir kodėl tai nutiko, o Edita šypsodamasi paaiškina: „Iš pat pradžių leidau jam suprasti, kad nenoriu nieko rimto, nes neseniai išsiskyriau su vyru. Todėl netgi apsidžiaugiau, kad jis susirado moterį“. Paklausta, kodėl tada išvis pradėjo ieškoti pažinčių, atsako: „Suprantat, tuo laiku, kai nesiseka gyvenime, norisi pažiūrėt, ar tu dar gali sudominti vyrą. Man internete bendrauti geriau, nes tas bendravimas neįpareigoja“.
Edita išsiregistravo iš pažinčių svetainės, nes, nenusipirkus auksinės narystės, joje nebuvo galima perskaityti laiškų ar pačiai juos rašyti. Visai neseniai ji susikūrė anketą kitame portale, kur, nors ir nemokant už paslaugas, galimybės platesnės.
Edita pasakoja savo kurso draugų istoriją: internetinių pažinčių portale atsitiktinai vienas kitą suradę ir po dvidešimties metų bendravimą atnaujinę jos jaunystės draugai pajuto romantiškus jausmus. Kurso draugė gyvena Vokietijoje, o kurso draugas – Lietuvoje. Atstumas lyg ir nebūtų buvęs kliūtimi, didesnė problema, pasakoja pašnekovė, ir priežastis, kodėl santykiai nutrūko, buvo tai, jog kurso draugas, plaukiojantis internetinių pažinčių portalų vandenyse, yra vedęs.
Taigi internetinės pažintys turi ir nemažai minusų, apie kurias kalba tiek pažinčių portalų atstovai, tiek psichologai. Tiems, kurie, priešingai nei Edita, tikisi, kad šios pažintys ne tik praskaidrins dieną, bet ir padės surasti rimtą gyvenimo partnerį, reikėtų būti dėmesingesniems ir šiek tiek atsargesniems. Virtuali erdvė leidžia nuslėpti savo tapatybę, ar bent ją „pagražinti“. Editos pasakotas atvejis – puikus įrodymas, kad interneto pažinčių portaluose yra ne tik vienišių, bet ir susituokusių žmonių. M. Ramonas iš „draugas.lt“ sako, kad jų portale yra daug vedusių vyrų, kurie, net neslėpdami šio statuso, virtualiai bendrauja su moterimis ir merginomis.
Dėl anonimiškumo kai kam internetas gali pasirodyti kiek nesaugi terpė. Vis tik M. Ramonas randa įdomų palyginimą: internetas yra įrankis, kaip peilis, tad nuo žmogaus priklauso, kaip jis jį panaudos. Internete reikia laikytis bendrų saugumo ir protingumo taisyklių – į pasimatymą eiti tik po ilgesnio susirašinėjimo, nepasakoti itin asmeninės informacijos, informacijos apie savo pajamas ar santaupas ir t.t.
Bendravimas prasideda nuo emigracijos temų
Šių eilučių autorė taip pat prieš porą mėnesių užsiregistravo keliuose lietuviškuose pažinčių portaluose tam, kad patirtų, kokia yra jų publika ir emigrantų dalis joje. Kadangi anketoje gyvenamoji vieta nurodyta Britanija, didžioji dalis sulauktų laiškų atėjo iš čia gyvenančių lietuvių. Rašė daugiausiai bendraamžiai, 22-23-mečiai tačiau pasitaikė ir vyresnių – 34, 38 metų vyrų.
Dažniausiai pažintis prasidėdavo nuo visus lietuvius šioje šalyje vienijančios temos, t.y. emigracijos. Pirmųjų laiškų užkalbinimai, klausimai – susiję su gyvenamąja vieta, laiku, praleistu šioje šalyje, užsiėmimu, darbu ir t.t. Štai keletas pavyzdžių (gramatinės klaidos ištaisytos – aut. past): „Ar seniai atvykusi į salą?“, „Kiek mylių iki tavęs būtų, gražuole?“, „Ką veikinėji čia?“, „Kurioje Anglijos vietoje gyveni, jei ne paslaptis? Iš kur LT kilusi?“ ir t.t. Būdavo, kad kai kurie pažinčių portalų nariai jau pirmajame laiške klausdavo ne kur gyvenu, kaip laikaus ar ką dirbu, o.... prašydavo atsiųsti daugiau nuotraukų, geriausia – kuo atviresnių. Tokius laiškus ignoruodavau, o susirašinėjimai su kitais irgi užsitęsė neilgai, po kelias savaites, mėnesį, t.y. tiek, kiek buvo kalbos apie emigraciją, nes daugiau bendrų temų kaip ir nerasdavome.
Kokia mano trumpo eksperimento išvada? Sunku pateikti apibendrinimus. Didesniuose portaluose Britanijos lietuvių anketos skaičiuojamos tūkstančiais. Peržiūrėjusi šūsnį anketų, įsitikinau, kad internetinėmis pažintimis naudojasi įvairios išvaizdos, pomėgių, išsilavinimo, profesijų ir kt. Britanijos lietuviai.
Ir tikslai visų skirtingi – vieni ieško ilgalaikių santykių, galbūt to vienintelio/-ės, kiti – trumpalaikių, sekso, treti tiesiog nori paįvairinti gyvenimą.
Inga Janiulytė