Įtakingo leidinio dėmesio Jelenos Vainorės ir Sandros Mockutės-Cicėnės kūryba sulaukė dėl itin novatoriško požiūrio į liną, jo apdirbimą.
Po keturių raidžių šifru slepiasi dviejų kuriančių moterų idėjos atspirties taškas: „Live. Unique. Edgy. Lithuanian“.
Beveik du dešimtmečius gyvuojantis mados prekės ženklas „LueL“ yra žinomas dėl ištikimybės lietuviškam linui, nepriekaištingos kokybės, nuolatos ieškomo subtilaus kompromiso tarp asimetrijos, elegancijos bei sportinio stiliaus elementų.
Kūrėjos nuolatos dalyvauja pasaulinėse mados parodose, jų kūryba yra žinoma ne tik Europoje, bet ir JAV, Artimuosiuose Rytuose ar net egzotiškose salose.
Pasiteiravome kūrėjų, ar tiesa, kad linas šiuo metu išgyvena tikrą renesansą?
„Lininis audinys jau seniai yra vertinamas visame pasaulyje, o šiomis dienomis šį audinį vis plačiau imta naudoti tiek premium, tiek greitosios mados prekių ženklų kolekcijose“, – pastebi Sandra Mockutė-Cicėnė, viena iš „LueL“ įkūrėjų, siekianti įgyti meno daktarės laipsnį mados srityje.
Visgi, anot Sandros, Lietuvoje mes vis dar turime kiek kritišką požiūrį į liną, tikėtina, jog būtent dėlto, kad lininį audinį mes patys auginome, visą laiką jį turėjome, bet retas lietuvių dizaineris dirba su juo.
Kaip sako dizainerė ir meno tyrėja, su lininiu audiniu ir jo specifika reikia išmokti susidraugauti dėl naudojamų specifinių technologinių ir dizaino sprendimų. Ji džiaugiasi, kad šiandien vis plačiau tvari tendencija įsigali pasaulyje.
Tarkim, praėjusią vasarą Europos linų ir kanapių konfederacija surengė savo pirmąją „Lino dieną“ Paryžiuje – renginį, skirtą išskirtinai šios tekstilės paveldui ir ateičiai paminėti.
Sandra neslepia, kad jai, kaip tyrėjai, neretai teko girdėti, jog visi esame viso pasaulio kūrėjai ir nereikia akcentuoti būtent lietuviškumo, kad esame per maži, sunkiai apibrėžiami šiame globaliame amžiuje.
Per daugelį metų pajutusi grįžtamąjį ryšį dalyvaujant tarptautinėse parodose, mados sekėjų bei profesionalų įvertinimai, o dabar ir straipsnis „Forbes.com“ portale moteriai tapo tarsi įrodymas, kad „LueL“ juda teisinga kūrybine kryptimi ir apie šį ženklą kalbama vis garsiau.
– Sandra, sakykit, kodėl linas laikomas tvariu audiniu?
– Visų pirma, linas yra be galo kokybiškas audinys ir itin populiarėjantis žymiausių mados ženklų tarpe, kuris, be visų savo teigiamų devėjimo prasme savybių, atliepia ir aiškias tvarumo bei žiedinės ekonomikos savybes.
Lininis audinys – ekologiškas, nes tai visiškai beatliekinis produktas, gamtai ir ekologijai nesudarantis jokio žalingo poveikio.
Keletas svarbių nuansų: visų pirma linui užauginti nėra naudojamos trąšos ar pesticidai, jis auga ganėtinai greitai. Įdomu tai, kad linams užauginti yra sunaudojama kur kas mažiau vandens nei medvilnei, todėl jų auginimas vyksta išmintingai eikvojant gamtos išteklius.
aip pat, lyginant su medvilne, linas yra ilgaamžiškesnis ir kokybiškesnis produktas bei keletą kartų labiau atsparesnis trinčiai. O sudėvėtas lininis audinys gali būti biologiškai skaidomas ar kompostuojamas, todėl „įvykdęs“ savo gyvavimo ciklą gamtai paliks kur kas mažesnį taršos pėdsaką nei kiti tekstilės audiniai. Todėl visai netrukus savo sekėjus supažindninsime kaip iš tikrųjų vartotojui ne tik devėti ir mėgautis rūbais, bet kokiais tvariausiais būdais reikėtų atsisveikinti su sudėvėtu drabužiu.
– Skaitytojams pristatykite naujausią „LueL“ kolekciją.
– Mūsų kūrybinė komanda stengiasi lietuvišką unikalų tapatumą perteikti visiškai kitokiu formatu. Naujoje kolekcijoje, kaip ir visuomet, nepamatysite etno elementų, išvysite savitai interpretuotą lietuviško kodą atspindį.
Šį kartą mes naudojame lengvesnius siluetus, bet tuo pačiu įvedame ir romantiškas detales, lietuviškos gamtos spalvas. Gaminių raštuose atsispindi tiesioginiai mūsų krašto gamtos motyvai, na, ir, žinoma, visi mūsų gaminių dizainai kuriami, atsižvelgiant į tvarumo aspektus.
Kolekcijoje gausu universalių derinių, kurie gali būti dėvimi kasdien ar atostogų metu, bet tuo pačiu vienspalvis kostiumėlis ar ilga suknelė gali tapti ir puikiu pasirinkimu šventei.
– Kodėl lininiai drabužiai taip tinka atostogoms?
– Dažniausiai atostogoms renkamės šiltas šalis, o linas dėl savo savybių vėsina bei apsaugo nuo ultravioletinių spindulių. Tai – jaukus ir patogus pasirinkimas ilsintis.
– Ar lino drabužiai reikalauja ypatingos priežiūros?
– Tarkim, „LueL“ gaminiai jau yra apdoroti, todėl nesitraukia, mažiau glamžosi. O jeigu ir atsiranda kelios audinio klostės ar raukšlės, tai reikėtų vertinti, kaip lininio audinio autentiškumo ir kokybės savybę.
– Minėjote, kad lininiai drabužiai gali būti tinkami vakarėliams, šventėms?
– Šiandien yra įvairiausių dizaino sprendimų lininiams gaminiams, todėl vienareikšmiškai jie tinkami tiek kasdienai, tiek šventėms. Tik, aišku, viskas priklauso nuo šventinės tematikos.