• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai turime galimybę bendrauti, kas tada labiausiai veikia pirmąjį įspūdį? Žmogaus nuoširdumas? Protas? Asmenybė? Šimtai eksperimentų rodo, kad tikriausiai daugiausia lemia išorinės savybės – išvaizda.

Kai turime galimybę bendrauti, kas tada labiausiai veikia pirmąjį įspūdį? Žmogaus nuoširdumas? Protas? Asmenybė? Šimtai eksperimentų rodo, kad tikriausiai daugiausia lemia išorinės savybės – išvaizda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors žmonės mokomi, kad „svarbiausia – vidinis grožis“, o „išvaizda gali būti apgaulinga“, fizinio patrauklumo galia yra didelė.

REKLAMA

Viename ankstyvųjų tyrimų Elainė Hatfyld su bendradarbiais atsitiktinai suporavo Minesotos universiteto studentus naujokus „Susipažinimo savaitės“ šokiams.

Prieš šokius visi atliko keletą asmenybės ir mokslumo testų. Vakaro metu poros šoko ir kalbėjosi daugiau kaip dvi valandas, o paskui, per trumpą pertraukėlę, įvertino savo partnerį.

REKLAMA
REKLAMA

Kas lėmė, ar jie patiko vienas kitam? Tyrėjai nustatė, kad svarbus buvo tik vienas veiksnys – fizinis patrauklumas. Ir vyrams, ir moterims labiausiai patiko išvaizdūs partneriai.

Nors moterys dažniau negu vyrai sako, kad partnerio išvaizda neturi joms reikšmės, kiti tyrimai taip pat patvirtino, kad vyro išvaizda veikia moters elgesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būti gražiam – apsimoka

Su žmonių fiziniu patrauklumu siejasi daugelis dalykų: pasimatymų dažnumas, asmens populiarumo jausmas, pirmieji kitų žmonių įspūdžiai apie asmenybę. Patrauklus žmogus mums atrodo sveikesnis, laimingesnis, švelnesnis, apsukresnis, socialiai išmanesnis, tačiau neatrodo, kad būtų sąžiningesnis ar labiau užjaustų kitus.

REKLAMA

Patrauklus žmogus mums atrodo sveikesnis, laimingesnis, švelnesnis, apsukresnis, socialiai išmanesnis, tačiau neatrodo, kad būtų sąžiningesnis ar labiau užjaustų kitus.

Patrauklūs ir gražiai apsirengę žmonės sudaro geresnį įspūdį galimiems darbdaviams ir tikriausiai jiems geriau seksis darbe. Pajamų analizės atskleidžia, kad būti negražiam ir nutukusiam neapsimoka, o būti gražiam – apsimoka.

REKLAMA

Išanalizavus 100 daugiausia pajamų nuo 1940 metų uždirbusių filmų, nustatyta, kad patrauklūs veikėjai juose buvo vaizduojami ir kaip aukštesnės moralės palyginti su nepatraukliais. Bet Holivudas nepaaiškina, kodėl net kūdikiai, sprendžiant iš to, kaip ilgai jie žiūri, labiau mėgsta patrauklius veidus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Birmingemo universiteto profesorius Džonas Hulas netekęs regėjimo pastebėjo, jog net ir kai kuriems akliesiems patrauklūs veidai labiau patinka nei nepatrauklūs. Kolegos pastaba apie moters grožį sukeldavo keistą poveikį jo jausmams.

Vieniems duota daugiau, kitiems – mažiau

Tai, kad išvaizda svarbi, gali atrodyti neteisinga ir būdinga tik neapsišvietusiems žmonėms. Kodėl ji turėtų būti svarbi? Prieš du tūkstantmečius panašiai manė Romos valstybės veikėjas Ciceronas: „Išmintingo žmogaus tikslas ir svarbiausia pareiga yra atsispirti išvaizdos poveikiui.“

REKLAMA

Ciceroną galėtų nuraminti kitos dvi išvados apie patrauklumą. Pirma, žmonių patrauklumas yra visiškai nesusijęs su jų saviverte ir laimės jausmu. Viena priežastis gali būti tai, kad mažai žmonių, jei nelygina savęs su gražuoliais, laiko save nepatraukliais – tikriausiai dėl paprasčiausios ekspozicijos reiškinio dauguma mūsų tiesiog priprantame prie savo veido.

REKLAMA

Kita priežastis ta, kad labai patrauklūs žmonės retkarčiais suabejoja, ar jų darbas nėra giriamas tik dėl išvaizdos. Mažiau patrauklūs asmenys labiau linkę patikėti, kad jie giriami nuoširdžiai.

Patrauklumas yra santykinis dalykas

Ciceronas tikriausiai nusiramintų dar ir žinodamas, kad nuomonė apie patrauklumą yra santykinis dalykas. Kriterijai, kuriais remiantis karūnuojama „Mis Pasaulis“, vargu ar tinka visai planetai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grožio supratimas priklauso nuo kultūros – grožio kriterijuose atsispindi tam tikra vieta ir tam tikras laikas. Įvairių kultūrų žmonės, norėdami atrodyti patrauklūs, prasidurdavo nosis, ištempdavo kaklus, dažydavo plaukus ir kt.

Valgydavo, kad papilnėtų, šalindavo riebalus, kad taptų lieknesni, naudodavo chemines medžiagas plaukams kai kuriose kūno vietose pašalinti arba kitose – užauginti, sprausdavosi į korsetus, kad krūtys atrodytų mažesnės, kt.

REKLAMA

Bendri patrauklumo standartai

Tačiau kai kurie patrauklumo aspektai nepriklauso nei nuo vietos, nei nuo laiko. Nustatyta, kad 37-ose kultūrose – nuo Australijos iki Zambijos – vyrams patrauklesnės yra jaunatviškai atrodančios moterys. Moterims patrauklūs yra sveikai atrodantys vyrai, bet ypač tie, kurie atrodo subrendę, valdingi ir turtingi.

REKLAMA

Atrodo, žmonėms labiau patinka, kai nosys, kojos, kūno sudėjimas yra nei labai stambūs, nei per smulkūs. Patraukliai atrodo vidutinis, apibendrintas veidas, kadangi jis yra simetriškesnis. Simetrija yra seksualumo bruožas.

Paliekant nuošalyje kultūrinius standartus, patrauklumas dar priklauso ir nuo mūsų jausmų kitam žmogui. Rodžerso ir Hameršteino miuzikle Žavusis princas klausia Pelenės: „Ar aš myliu tave, nes esi graži, ar esi graži, nes aš tave myliu?“

Tikėtina, kad ir viena, ir kita – teisinga. Jeigu savo mylimuosius matome dažnai, jų fiziniai trūkumai pasidaro mažiau pastebimi, o patrauklumas išryškėja. Tik pamilkite ką nors, ir tas žmogus ims atrodyti vis patrauklesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų