O kažkam visa tai dar reikia ir sutvarkyti... Kaip įžymybės namuose dalijamasi buities darbais, kad jie visi neužgriūtų ant moters pečių?
Nepasiduokite, merginos!
Šiemet Tarptautinė socialinių apklausų programa (angl. International Social Survey Programme) paskelbė tyrimo, kurio metu apie namų ruošą buvo apklausti 24 šalių atstovai, rezultatus. Jie parodė, kad iki šiol apie 65 proc. šių darbų atlieka moterys. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje moterys per dieną namų ruošai skiria 2.12 val. – beveik dvigubai daugiau nei vyrai (1.09 val.).
Nenuostabu, jog projektą „Normalios bobos eina OUT“ organizuojanti D. Filmanavičiūtė šia statistika piktinasi – juk, rodos, laikai, kai visa namų ruoša tekdavo moteriai, jau turėjo būti praeityje.
„Man šis mąstymas atsiduoda tokiu naftalinu, kad net šiek tiek pikta. Šeimos nariai turi tvarkytis drauge, juk jie viena šeima. Mama, žmona nėra indaplovė ar skalbimo mašina. Jei šitai skaito moterys, kurios vis dar pačios inicijuoja tokį vaidmenų pasiskirstymą, tai raginu jas daugiau laiko skirti sau. Neprisiimkite naštos, kuri ilgainiui pradeda varginti ir erzinti, o galiausiai niekas už tai ir nepadėkoja, nes tvarkinga buitis mums yra lyg savaime suprantamas dalykas. Nepasiduokite jokiam spaudimui, merginos!“ – ragina moteris.
Skalbinių džiovimas – tikras košmaras
Už kokius darbus namuose yra atsakinga pati D. Filmanavičiūtė? Pradėti tikriausiai reikėtų nuo tų, kuriuos ji įvardija kaip „katorgą“.
„Kadangi aš dažniausiai gaminu, tai į indaplovę indus dedu jau ne aš. Taip pat niekada nekeičiu patalynės ir nedžiaustau skalbinių. Mane šie darbai veda iš kantrybės. Esu labai laiminga dėl to, kad mūsų namuose nekyla klausimų, kas išgelbės mane nuo tų katorgų. Ne kartą ketinome įsigyti elektrinę džiovyklę, bet vis kas nors tam sutrukdydavo. Kol pablioviau „Facebook“... Pasirodo, kartais visai verta, nes iškart prisistatė „Electrolux“ ir pasiūlė išbandyti savo džiovyklę „Perfect Care 800“. Labai greitai mūsų namuose nebeliko abejonių, kad tai yra antrasis pasaulio stebuklas po indaplovės“, – pasakoja D. Filmanavičiūtė.
Atlikėja ir nuomonės formuotoja pasakoja, kad buities problemas dažniausiai jai padeda spręsti technologijos, bet iki šiol nežinojo, kad džiovyklė gali taip pakeisti namų ruošą. „Electrolux“ buitinės technikos ekspertas Petras Gendvilis aiškina, jog dauguma jaunesnių žmonių nebijo investuoti į technologijas, jei tik jaučia, kad jos padės sutaupyti laiko.
„Prieš keliolika ar net keletą metų vis dar gyvas buvo požiūris, kad žmogus sutaupys pinigų buities darbus atlikdamas pats, o šiais laikais tokia logika apsivertė žemyn galva. Šiuolaikiniam vartotojui nėra nieko brangiau už jo paties laiką, todėl jis mąsto paprastai – kam gaišti valandą atsargiai skalbiant, džiaustant, lyginant drabužius, kai gali paspausti kelis mygtukus ir gauti tą patį rezultatą, o sutaupytą laiką skirti malonesniems užsiėmimams“, – analizuoja ekspertas.
Naujas karta – naujas ir mąstymas
D. Filmanavičiūtė ne tik antrina buitinės technikos atstovui, tačiau ir spėja, kad jei tarptautinėje apklausoje būtų dalyvavę tik jaunesni žmonės, jos rezultatai būtų kitokie – darbų pasiskirstymas namuose nebūtų toks nelygus. Juk jaunesnės kartos atstovai visose gyvenimo srityse labiau pasisako už lygybę, tad atsispindėti tai turėtų ir tvarkant namus.
„Man regis, požiūris, kad moteris turi atlikti didžiąją dalį ruošos darbų, jau yra iš mūsų kasdienybės išgyvendintas, net jei statistika ir rodo priešingai. Jauniems žmonėms apskritai nekyla klausimų dėl vaidmenų pasiskirstymo buityje. Mes globalūs, užsiėmę, atviri ir progresyvūs, tad būtų keista, jei mums tiktų tos seksistinės nesąmonės“, – optimistiškai vertina žvaigždė.
Gali būti, jog pokyčius nulėmė ir tai, kad imame kiek kitaip suvokti, kas yra namai. Juk anksčiau tam, kad namai būtų tvarkingi, kad turėtume švarių drabužių ir indų, iš kurių galėtume valgyti, buvo privalu dirbti. Dabar žmonės namus vertina kaip šeimos erdvę, kurioje smagu laiką leisti drauge, ne kaip patalpą lygintuvų lentoms ir metalinėms džiovyklėms, apkarstytoms džiūstančiais skalbiniais. O būtinuosius darbus atlieka technika.
„Įsirenginėdami namus daug dėmesio skyrėme patogiems poilsio baldams – lovai, čiužiniui. Tam ir teko bene daugiausiai lėšų. Taip pat labai svarbu yra virtuvė ir jos įranga. Nemažai gaminu, norisi tą daryti laisvai ir patogiai. Na, o visa kita man patinka keisti. Komfortas yra svarbu, bet nereikia dėl jo persistengti, nes gyvenime trokštu įspūdžių, o ne brangių daiktų. Svarbiausia, kad į namus grįžtume jaukiai praleisti laiką, o ne vienas kitą kankinti darbais“, – sako D. Filmanavičiūtė.