Jaunieji dizaineriai pasinaudodami puikia galimybę išlįsti į viešumą, pademonstravo savo darbus.
Festivalio „Mados injekcija“ jaunųjų dizainerių kolekcijos (II dalis)
Vitalija Vilniaus kolegijoje baigė aprangos dizaino studijas. Ji yra dirbusi poroje drabužių parduotuvių, o šiuo metu yra „Pull & Bear“ parduotuvių tinklo koordinatorė Baltijos šalims. Kur kas spalvingesnė Vitalijos kūrybinė veikla: ji yra surengusi kelias kūrybinių darbų parodas ir pristatymus, bendradarbiavusi su grožio industrijos specialistais ir kartu su jais ruošusis konkursiniams pasirodymams, dalyvavusi ne viename konkurse, sukūrusi kelias kolekcijas ir pavienius modelius.
Kolekcija: „Invisible Sin“
Vitalija: „Sukurti šią kolekciją mane įkvėpė vienuolė ir jos mintys. Kartą važiuodama autobusu pasinėriau į kartu važiavusios moters – vienuolės – minčių analizę. Pasinėrusi į savo fantaziją tarsi sukūriau savitą „filmą“, kurio veiksmas ir įvykių kaita labiau primena sapną. „Invisible Sin“ – pasakojimas apie tai, kad apie kūniškus malonumus gali svajoti net ir vienuolės. Kiekvienas kolekcijos modelis turi atitinkamą vaidmenį. „Invisible Sin“ – kolekcija, kupina simbolių.“
Turi didžiulę patirties mados industrijos srityje. Baigusi mados dizaino ir prekybos studijas Los Andžele (Kalifornija) vėliau jas gilino Florencijoje (Italija). Studijas sustiprino ir papildė darbas įvairiose su mados ir dizaino pasauliu susijusiose pozicijose: iš pradžių parduotuvėje Beverli Hilse (Kalifornijoje), vėliau padedant kurti ir siūti sukneles pagal individualius užsakymus Ganoje. Vėliau sekė dizainerio asistentės pozicija (Ganoje), o įgyta patirtis pravertė siekiant dar vieno karjeros laiptelio – dizainerės pareigų bent dviejose Los Andželo įmonėse. Paskutinė Siah pozicija – pardavimų ir dizaino direktorės pareigos Los Andželo įmonėje „MJ Textile“.
Kolekcija: „Baroque Himba“
Siah: „Savo kolekcijoje didžiausią dėmesį skiriu draperijai. Ji simbolizuoja Himba gentį. Naudodama tradicinius elementus kuriu naują vaizdą, visai kaip tai daro Himba genties žmonės kurdami savo šukuosenas ar iš naujo panaudodami kartonines dėžes. Mano kolekcijoje vyriški ir moteriški švarkai tarsi atgimsta naujam gyvenimui – savo struktūra, draperijomis.“
„TRIBE“ (Marina Žuravliova ir Donata Maldonytė)
Marina ir dabar gilinasi į sukirpėjo-konstruktoriaus specialybę – nuo šio rudens ji Automechanikos ir verslo profesinėje mokykloje gilinasi ir tęsia Vilniaus kolegijoje įgytas aprangos dizaino specialybės žinias.
Analogiški įrašai ir jos kolegės – Donatos – biografijoje.
Abi jos yra talkinusios ir filmuojant įvairias reklamas: stilizuodamos drabužius ar pasiūlydamos viso vaizdo klipo stilistiką.
Kolekcija: „Woodsy („Miškinis“)“
Marina ir Donata: „Kolekciją įkvėpė Skandinavijos šalių gamta, natūralumas, kalnai, medžio gyvumas, ornamentas, faktūra, jo įvairiapusiškumas, žmonės ir barzdoti vyriškiai. Visgi pagrindinis mūsų įkvėpimo šaltinis buvo medis. Nevienodas, pasenęs, savo istoriją menantis, tikras, gyvas, natūralus, toks subtilus ir įvairus jis mus paragino numarginti audinius. Mūsų kolekcija unikali tuo, kad visi joje naudojami audiniai yra dekoruoti rankomis. Tokie audiniai įgyja daugiau unikalumo ir tampa vertingesni už bet kokį techniškai apgalvotą mašinų darbą. Mūsų kolekcijos vyras prisirišęs prie gamtos, kalnų, vėjo, medžių. Bet atskleidžiama ir šamaniškoji jo pusė, kuri nudažo medį ryškiomis, jam nebūdingomis spalvomis.“
MARIA FEDOROVA
Kostiumo dizaino subtilybių Maria mokėsi Sankt Peterburgo valstybiniame universitete. Dizainą ji vadina saviraiškos būdu. Per jį ji dalijasi savo pasaulio vizija su kitais. Tiesa, tą viziją pati Maria apibūdina kaip minimalistinę. Ji žaidžia su formomis ir siluetais, sudėtingais, neįprastais kirpimais.
Prieš kelerius metus daugybė Sankt Peterburgo gyventojų ir svečių šio miesto dieną šventė pasipuošę iš popieriaus pagamintomis skrybėlėmis. Tai buvo Marios stilizuota Petro I-ojo, Sankt Peterburgo įkūrėjo, mėgta skrybėlė.
Jaunoji kūrėja yra dalyvavusi ne viename mados ir dizaino konkurse bei užėmusi prizinių vietų. Konkurso „Injekcija“ finale dalyvauja antrus metus iš eilės.
Kolekcija: „You“
Maria: „Kolekcijoje kalbama apie pasaulio ir visų žmonių vienodumą. Žmonių siekis kurti laimę ir gerovę per daiktus kolekcijoje vaizduojamas ironiškai. Pagrindinę kolekcijos idėją formuluoju taip: žiūrėdamas į mane, matai save. Kad ir kokie skirtingi mes vienas kitam atrodytume, jeigu pašalinsime mus skiriančius paviršutiniškus ir nereikalingus dalykus, paaiškės, kad mes iš prigimties esame lygūs. Mes patys išradome visas ribas ir sienas.“
Savo kolekciją pristatė jaunoji dizainerė Daiva Valickaitė. Vilniaus dizaino kolegijoje baigusi aprangos dizainą šiuo metu Daiva studijuoja Mykolo Riomerio universitete.
Ji jau yra susipažinusi su tekstilės įmonių veikla: prieš pora metų atliko gamybinę praktiką „Utenos trikotaže“, o šią vasarą aprangos dizainere dirbo bendrovėje „Audimas“.
2010 metais Daiva pelnė pirmąją vietą „Fashion colours LT“ projekte „Lietuviškų pasakų motyvai vaikiškuose drabužiuose“ ir kūrė lietuviškų pasakų herojų piešinį ant vaikiškų šliaužtinukų. 2011 metais ji pristatė autorinę kolekciją „Maištas“ menų fabrike „Loftas“ ir Vilniaus dizaino kolegijos renginio „Ornamentas ir nusikaltimas?“ metu.
Kolekcija: „Maištas“
Daiva: „Maištas“ – tai drabužių kolekcija, įkvėpta gatvės mados ir skirtingų maišto formų. Kolekcijoje išreiškiamas gatvės mados šurmulys, maištavimas ir spalvingumas. Tai minia maištaujančių jaunų žmonių, kurioje vieni išsiskiria, o kiti nublanksta. Pagrindinis kolekcijos išskirtinumas – grafika. Ji įkvėpta gatvės ir grafiti aprašinėtų sienų. Įsivaizduokite sieną, paliktą gatvės maištautojų valiai. Kiekvieną dieną ją paliečia vis naujas gatvės piešėjas, palikdamas savo maišto idėją. Galiausiai siena būna tokia pilna skirtingų idėjų, kad ji jau jungia jas visas kartu.“
Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje gilinusis į tapybą Vilniaus dailės akademijoje Rūta pasirinko kostiumo dizaino specialybę. Studijuodama joje ir jau baigusi mokslus sukūrė ir įvairiuose renginiuose Lietuvoje bei užsienyje pristatė tris kolekcijas – „O kas tas Užupis?“, „Cosmic Plantae“ ir „Rokokoroko“, taip pat sukūrė kostiumus ir scenografiją keturiems spektakliams – „Baltoji stirna“ (režisierius Vaidas Kublinskas), „Labanakt, mama“ (A. Latėnas ir G. Storpirštis), „Tetos“ (Juozas Javaitis) ir „Lietuviškos pasakos“ (Juozas Javaitis).
Nuolat dirba su įvairiais projektais ir renginiais, kuria stilių fotosesijoms, dekoruoja vitrinas ir prekybos centrų erdves.
Kolekcija: „Gimti kodai“
Rūta: „Mes gimstame su mumyse paslėptais kodais. Jie mums primena, kur mūsų gimtas kraštas, kokie mūsų papročiai, kokios charakterio savybės. Remdamasi savo asmeniniais kodais – tautinio audimo raštais, savo tėvų krašto ypatybėmis, lietuviškų pasakų personažais, laukiniais gamtos žvėrimis – aš kuriu kostiumą-kinetinį objektą. Jame koduojami tautiniai ypatumai, tačiau kiekvienas žmogus juos nuskaito savaip. Taip objektai tampa universalūs, nes kai kurie kodai yra bendri, o kai kurie – asmeniniai. Taip pat šie objektai pripildyti mūsų tautai būdingo misticizmo. Remiuosi savo požiūriu į lietuviškas pasakas, kurios dažnai atrodo tarsi siaubo istorijos su įvairiais miško padarais, laumėmis ir velniais.“
LAIVI SUURVALI
Pirmūnė, stačia galva nėrusi į madą – taip trumpai būtų galima apibūdinti jaunąją kūrėją iš Estijos. Ir taip puikias mados dizaino bei meno žinias ji stiprino studijuodama Londone ir savo gimtojoje Estijoje, o praktiškai jas pritaikė Kopenhagos dizaino ir technologijų vasaros mokykloje. Po jų sekė mados dizaino studijos Helsinkyje, o dabar Taline Laivi gilinasi į drabužių siuvėjo specialybę.
Įspūdingą akademinę biografiją papildo ne ką mažiau įdomi darbo patirtis. Asistentė keliuose mados festivaliuose, taip pat kino festivalyje, stilistė, bent kelių mados renginių ir parodų dalyvė.
Kolekcija: „12“
Laivi: „Mano kolekcija nagrinėja net kelias temas – spalvą ir šviesos svarbą, įstatymus ir tvarką, tvarką ir netvarką, viziją. Skirtingai apšviesta ta pati spalva atrodo skirtingai, o žmonių sukurti įstatymai palyginti su gamtoje egzistuojančiomis taisyklėmis atrodo nereikšmingi. Jausmai ir supratimas yra vienas nuo kito labai priklausomi. Tai pagrindiniai dalykai, apie kuriuos kalbu savo kolekcijoje.“