Prieš 16 metų ant „Eurovizijos“ scenos aršiai dainavęs „Mes – Eurovizijos nugalėtojai“ Saulius Urbonavičius-Samas šiandien sako, kad lietuviams reikėtų atsipalaiduoti ir į dainų konkursą žvelgti ramiau. Jis portalui tv3.lt pasidalino savo nuomone apie lietuvių atstovės Monikos Liu pasirodymą.
„Aš nesu labai sužavėtas Monikos pasirodymu – gal daina ne mano skoniui. Monika dainą atlieka puikiai, jai profesionalių priekaištų neturiu. Aišku, kartais „Eurovizijoje“ laimi ne eurovizinės dainos – tai yra normalu. Bet ta daina turi turėti stipresnį emocinį užtaisą. Jos dainoje yra emocijos, bet aš nelabai tikiu tuo retro stiliumi, nors Edith Piaf įvaizdis yra gražus. Bet tarptautinėje arenoje man toks pasirodymas su klaustuku. Manau, kad ji labiau skirta vietinei publikai“, – savo nuomone dalinasi Samas.
Jis taip pat papasakojo apie savo patirtį, tiesa, ant dar senoviškos „Eurovizijos“ scenos, kurioje kartu su Andriumi Mamontovu, Marijonu Mikutavičiumi, Viktoru Diawara, Arnoldu Lukošiumi bei Eimantu Belicku 2006 m. užėmė 6-ąją vietą. Iki šiol tai aukščiausia vieta, kurią kada nors yra užėmę lietuviai.
„Tuo metu „Eurovizija“ išgyveno tam tikrą krizę – atrodo, kad dainos ten kasmet buvo vienodos ir labai suformatuotos. Mes į dainų konkursą ėjome su lengvu protestu prieš visą šitą maskaradą. Naglai reiškėme, kad „esame nugalėtojai“ ir mums niekas negali aiškinti, – juokiasi. – Kita vertus, mes tikrai profesionaliai padarėme dainą. Ji sudėta labai aiškiai, turi savo gerą kablį ir gerai klausosi.“
„Mūsų pasirodymas buvo sudėliotas taip, kad užvestų ir „kabintų“ klausytoją, kad kažkur scenoje yra „išprotėjęs“ vadybininkas, kuris pradeda šokti išprotėjusį šokį. Viskas gavosi natūraliai – kai viskas taip gaunasi be „tobulų“ detalių, pasirodymas būna nuoširdžiausias. Mes tiesiog atėjome ir pareiškėme žinutę pasauliui.
Tuo metu jautėme lengvą, neagresyvų, bet šmaikštų protestą prieš „Eurovizijos“ įsisenėjusį „dumblą“ – visas lyrines dainas, kuriose atlikėjai ateidavo, palinguodavo ir išeidavo. O priedainiui būdavo toks čempionatas, kas aukščiau natą paims. Tai būdavo nuobodu“, – tuometę situaciją apibūdina pašnekovas.
Situacija pasikeitusi
Jis stebėdamas šiuolaikinę „Euroviziją“ teigia, kad dainų konkursas nuo tų laikų stipriai pasikeitė. Tai rodo nestandartinės roko dainos, kurios jau ne pirmą kartą laimi didžiojoje scenoje.
„Praeitų metų „Eurovizijoje“ matėme tikrai puikių pavyzdžių, kas ne šabloniška, o tikrai provokatyvu. Šalys ieško originalesnių pasirodymų. Aišku, yra išlikę štampų, bet tai natūralu, nes ir pop muzikoje daug jų“, – tikina jis.
Vis dėlto iš senų laikų dar likęs požiūris, kad į dainų konkursą važiuojantis atstovas turi laimėti – kitaip bus „nevykėlis“. Pats vyras tikina, kad su tokia įsisenėjusia mintimi galvoje nieko nepasieksime.
„Lietuvoje siaubingai įkaltas požiūris, kad mes privalome pagaliau laimėti. Kai yra toks bendras nusistatymas – mes niekada nelaimėsime. Kai nusistatome ir pradedame strateguoti, kas čia Europai patiks – niekada nepataikysime į dešimtuką. Visada esi nevykėlis, jei muzikoje bandai atitikti kažkokius standartus ar kažkam įtikti. Manau, kad reikia atsipalaiduoti ir rasti tikrą dainą, kuri turi gerą emocinį užtaisą“, – sako jis.
Taip pat muzikos prodiuseris, muzikos projektų organizatorius Martynas Tyla sako, kad šių metų dainų konkursui didelę įtaką daro politiniai įvykiai, kurie iš esmės gali nulemti konkurso rezultatus. Jis sako, kad jau dabar galima pastebėti akivaizdžius lyderius.
„Teko stebėti eurovizines atrankas, susipažinau su atlikėjais ir dainomis, su kuriomis šalys išvažiavo į Turiną. Iš tiesų ypatingo favorito neturiu, tačiau matau praeitų metų palikimą – padaugėjo roko muzikos. O lyderis matomas šiai dienai aiškus – Ukraina. Be abejo, tai daro įtaką politiniai dalykai – karas. Tačiau manau, kad jų pati daina nėra bloga, aiškiai nešanti žinutę. Matome, kad ja dažnai dalijasi socialiniuose tinkluose.
Yra buvę praktikoje, kad taip anksčiau prognozuoti lyderiai nelaimėjo „Eurovizijos“, bet manau, kad toliau minimi italai, švedai ir anglai su nuostabiais balsais – tikrai lyderių penketuke. Ir jį įsiterpt kitiems bus be galo sunku“, – komentuoja muzikos specialistas.
Kritikos būta nemažai
Jis sako besidžiaugiantis, kad turime Moniką Liu, tačiau reikėtų atsižvelgti į realybę – į lažybų bendrovių rezultatus, kurie, deja, ne tokie pozityvūs. „Kol kas esame tarp visiškų outsaiderių, bet tokia ta realybė. Žinot, kaip sako, kad šiai dienai visi mano, kad turi laimėti Ukraina, bet niekas nenori būti paskutinis“, – šypteli jis.
Vyras teigia, kad šiemet „Eurovizijai“ kliuvo tikrai nemažai kritikos – dėl trinamų nuotraukų iš repeticijų socialiniuose tinkluose ir pavėluotos reakcijos į Rusijos agresiją Ukrainoje.
„Deja, reikia pripažinti, kad organizatoriai delsė dėl sprendimo šalinti Rusiją – turbūt netikėjo, kad karas įvyks. Tai tik įrodo, koks konservatyvus yra Vakarų biurokratinis aparatas. Jų reakcija buvo pavėluota – tik praėjus tam tikram laikui buvo sureaguota. Bet ačiū Dievui, kad ta reakcija išvis buvo.
Agresorius eliminuotas visais įmanomais būdais (neleista dalyvauti, skirti balsų ir neturi teisių transliuoti įvykio). Esu minėjęs, kad Rusija gali žaisti pagal politinę prizmę vaidindami „nuskriaustuosius“ – tai pasitvirtino, kai jie paskelbė apie aklą mergaitę, kuri neva turėjo dalyvauti dainų konkurse. Tai dar kartą parodo, kaip jie bando manipuliuoti situacija“, – kalba M. Tyla.
Bent jau neburnokite jei nepatiko ir nieko apart ragų nevertinate .
Atgrąsu ,klausyti šlykštukų komentarų .