Pirmąją vietą konkurse užėmusi D. Malūnavičiūtė yra kėdės-lagamino „LA.GĖ.DĖ.“ autorė. Jį mergina sukūrė panaudojusi ir antram gyvenimui prikėlusi seną močiutės kėdę. Kelias dienas Briuselyje praleidusi mergina tikina patyrusi daug smagių akimirkų.
„Net galva sukasi nuo įspūdžių. Apdovanojimai buvo išties nepaprasti, iškilmingi. Sulaukėme begalės žurnalistų, fotografų iš įvairiausių Europos šalių dėmesio. Tokių renginių išties reikia. Smagu, kad juose dalyvauja ir mokyklų auklėtiniai, nes nuo mažų dienų vaikams būtina skiepyti, kad reikia tausoti gamtą ir neskubėti atsikratyti panaudotais daiktais – jie gali virti originaliais kūriniais“, – sako kūrėja.
Su tuo sutinka ir antros vietos laimėtoja D. Smindriūnaitė, konkursui pateikusi kėdę „Yourtube“, pagamintą iš kartono vamzdelių, plačiai naudojamų pramonėje įvairių medžiagų ritiniams.
„Tokie renginiai skatina žmonių sąmoningumą ir domėjimąsi juos supančia aplinka, skatina saugoti juos supančią aplinką, pažvelgti į seniai nenaudojamus daiktus kitaip ir pagalvoti, kaip juos būtų galima panaudoti kūrybiškai. Tai labai naudingi renginiai ir jų galėtų būti daugiau“, – teigia mergina.
D. Smindriūnaitė gyrė konkurso organizatorius, kurie iki menkiausios smulkmenos apgalvojo kūrinių eksponavimą: šie buvo pristatomi salėje su dirbtine upelio vaga ant kartonu padengtų dėžių, apsupti daugybės vazoninių gėlių. „Aplinka labai ekologiška, atitiko temą“, – pastebi kūrėja.
Konkurso nugalėtojus pasveikino ES aplinkos komisaras Janezas Potočnikas. D. Malūnavičiūtė, D. Smindriūnaitė ir trečios vietos konkurso laimėtoja, kartoninio arkliuko kūrėja Danguolė Kančaitė pasidalijo bendrovės „Tetra Pak“ įsteigtus 1000 eurų vertės prizus.
„Vis daugiau žmonių supranta, kad aplinkosauga nėra tik tiesiogiai už tai atsakingų institucijų ar pavienių entuziastų rūpestis. Prie tvaraus išteklių naudojimo turi prisidėti visi – verslas, vartotojai, ne išimtis ir kūrėjai. Tikimės, kad šis konkursas pastaruosius paskatins nesustoti, kurti toliau ir savo pavyzdžiu užkrėsti aplinkinius. Kartu žengdami net ir nedidelį žingsnį į priekį galime prisidėti prie didelių ir svarbių pokyčių"“, – sako bendrovės „Tetra Pak“ rinkodaros vadovė Baltijos šalyse Honorata Šemetienė.
„LA.GĖ.DĖ“, „Yourtube“, kartono arkliukas bei kitų šalių atstovų darbai eksponuojami Briuselyje vykstančios „Žaliosios savaitės“ metu.
Iš viso konkursui Lietuvoje buvo pateikti daugiau nei 40 įvairių darbų, tarp kurių geriausi – baldai, žaislai, papuošalai, interjero detalės ir kiti netikėti sprendimai iš antrinių žaliavų. Tarp šių kūrinių pateko ir dekoratyvūs padėkliukai iš lydytų vyno butelių, šviestuvai iš popieriaus, kartono bei plastiko, papuošalai iš dviračio grandinių, Lietuvos kultūrinio paveldo „Sodų“ atmaina, sukurta iš plastikinių šiaudelių ir kt. Žaliojo dizaino konkurse jėgas išmėginti buvo kviečiami kūrybiški žmonės, kuriems nesvetimas rūpestis aplinka. Visi konkurso dalyviai kūrė iš atliekų ar nereikalingų daiktų, medžiagų.
Geriausius lietuvių darbus išrinko atlikėja Jurga Šeduikytė, „LT Identity“ komanda (dizainerės Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė), darnaus vystymosi ekspertė Indrė Kleinaitė (GYVA.lt), GRYNAS.lt redaktorė Inga Labutytė, Renita Paleckienė iš Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje ir bendrovės „Tetra Pak“ rinkodaros vadovė Baltijos šalyse H. Šemetienė.
Šis dizaino konkursas yra Europos Komisijos inicijuotos aplinkosauginės kampanijos „Būkime sąmoningesni“ (www.generationawake.eu/lt) dalis. Po žaismingu kampanijos fasadu slypi rimta informacija: atliekose dažnai yra vertingų medžiagų, kurias galima grąžinti į ekonomiką.
„Žalioji savaitė“ – Briuselyje birželio 3-5 d. vykusi didžiausia metinė tarptautinė konferencija, skirta Europos aplinkos politikai. Pagrindinės šių metų konferencijos temos – žiedinė ekonomika, išteklių naudojimo efektyvumas ir antrinės žaliavos.