• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskelbti archyviniai dokumentai, kuriuose pasakojama, kaip D. Britanijos diplomatas mėgėjas James‘as Lonsdale-Bryansas bandė sudaryti taikos sutartį su nacistine Vokietija, sekmadienį rašo laikraštis „The Observer“.

REKLAMA
REKLAMA

Tarnybiniai pranešimai, Antrojo pasaulinio karo metais sudaryti britų kontržvalgybos MI5 darbuotojų, iki 2008 metų rugpjūčio 31 dienos buvo saugomi Nacionaliniame archyve su grifu „Slaptai“.

REKLAMA

Kaip matyti iš publikuojamų dokumentų, J. Lonsdale-Bryansas, sukiojęsis lordo Halifaxo, vadovavusio Britanijos užsienio reikalų ministerijai 1938-1940 metais, aplinkoje, bandė pasiūlyti sandėrį, pagal kurį pasaulis padalinamas tarp Vokietijos ir D. Britanijos: vokiečiai gauna Europą, britai – visą likusį pasaulį.

REKLAMA
REKLAMA

J. Lonsdale-Bryansas iš pradžių bandė kalbėtis su buvusiu Vokietijos pasiuntiniu Italijoje Ulrichu von Hasseliu, kurio pažiūros buvo antihitlerinės. Išslaptinti dokumentai liudija, kad lordas Halifaxas liepė suteikti J. Lonsdale-Bryansui, išvykusiam į Italiją, visokeriopą paramą. Su von Hasseliu diplomatas mėgėjas turėti aptarti planą apie perversmo, po kurio A. Hitleris netektų valdžios, Vokietijoje galimybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet, kaip rodo dokumentai, J. Lonsdale-Bryansas taip pat bandė susisiekti su nacistinės Vokietijos vadovybe ir asmeniškai su A. Hitleriu, kad pasiūlytų šiam taikos planą, dalinantį pasaulį į dvi įtakos zonas – vokišką ir britišką. Apie J. Lonsdale-Bryanso misiją MI5 sužinojo, areštavusi diplomato-mėgėjo draugą. Pas jį rastas laiškas, kuriame J. Lonsdale-Bryansas kalbėjo apie galimybę sudaryti taiką su Vokietija.

REKLAMA

Iš paskelbtų archyvinių dokumentų matyti, kad Britanijos URM žinojo apie J. Lonsdale-Bryanso bandymus derėtis dėl taikos. „Jis važiavo į Italiją parengti susitikimą su von Hasseliu vykdydamas užsienio reikalų ministerijos užduotį. Bet gerokai peržengė instrukcijoje nurodytas ribas“, rašoma MI5 tarnybiniame pranešime Antrojo pasaulinio karo pradžioje.

REKLAMA

Išslaptinti dokumentai liudija, kad URM vadovybė bijojo, jog apie J. Lonsdale-Bryanso derybas sužinos visuomenė. Diplomatas-mėgėjas bandė apie savo planą papasakoti ir amerikiečių sąjungininkams, tarp jų ir būsimam JAV prezidentui Dwightui Eisenhoweriui. Po šių bandymų, rašoma archyviniuose dokumentuose, britų valdžiai teko įtikinėti JAV, kad J. Lonsdale-Bryansas „yra nepatikimas, o gal ir išdavikas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1952 metais D. Britanijos užsienio reikalų ministerija, atsakydama į oficialų MI5 užklausimą, kategoriškai pareiškė, kad J. Lonsdale-Bryansas planai buvo privatūs, jis niekada nebuvo diplomatu ir niekada nevykdė jokių lordo Halifaxo nurodymų.

Bet, sekmadienį svarsto dienraštis „The Telegraph“, paskelbti išslaptinti dokumentai neduoda aiškaus atsakymo, kokiu lygiu buvęs užsienio reikalų ministras palaikė diplomato-mėgėjo „taikos planą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų