Gali būti, jog itin nuodinga medžiaga – botulino toksinas, kuris tampa vis populiaresnis grožio pramonėje, turi kur kas didesnį neigiamą poveikį sveikatai nei manyta anksčiau.
Italijos mokslininkai atliko bandymus su žiurkėmis ir išsiaiškino, jog A tipo botulino toksinas nelieka tose ląstelėse, į kurias pateko injekcijos metu, bet toliau plinta į smegenis bei kitas kūno vietas, remdamasis mokslo žurnalu „Neuroscience“ rašo Vokietijos dienraštis „Welt“.
Atlikdami tyrimą mokslininkai botulino toksino įšvirkštė žiurkėms į antakių raumenis ir nustatė, jog jis iš antakių vėliau išplito į smegenis ir kitas kūno vietas.
Tyrimą atlikę mokslininkai įspėja, jog ši medžiaga gali sutrikdyti nervų ląstelių veiklą.
Anksčiau mokslininkai laikėsi nuomonės, jog botulino toksinas lieka toje vietoje, kur buvo įšvirkštas.
Botulino toksinas medicinoje naudojamas nuo 1989 metų. Kadangi ši medžiaga veikdama nervų galūnes visiškai atpalaiduoja raumenis, ją kaip priemonę raukšlėms mažinti itin dažnai naudoja aktoriai bei kitos įžymybės, be to, ja gydomos kai kurios nervų ligos. Praeitais metais visame pasaulyje botulino toksino buvo parduota už 1,2 mlrd. dolerių.
„Teiginį, jog botulino toksinas gali plisti ir į žmonių smegenis, reikia dar patikrinti. Ši medžiaga naudojama jau ilgus metus ir iki šiol negalime teigti, jog ji daro poveikį pacientų centrinei nervų sistemai“, - sako Matthew Avramas, Masačiusetso pagrindinės dermatologijos ligoninės Bostone vedėjas.
Be to, žiurkių fiziologija kitokia nei žmonių, todėl tyrimo išvadų negalima tiesiogiai perkelti žmonėms.