Virtuvės šefo ir aludarių sąjunga
Gastrobare vykusi vakarienė iš tiesų skyrėsi nuo ankstesnių, tradicija tapusių degustacinių renginių su garsiais šalies virtuvės šefais. Nors už lango jau galime stebėti gelstančius lapus, šios vakarienės metu „Švyturys BHouse“ erdvėse tvyrojo vasara, jai būdingos istorijos, prisiminimai bei skoniniai atradimai. Svečiai ragavo gastronomijos virtuozo Liutauro Čepracko ruoštus patiekalus, tarp kurių netrūko įdomių maisto derinių.
„Vakarienėje atsispindėjo vasariškas, vaisiškas, daržoviškas meniu – Pietryčių Azijos, Pietų Afrikos, Šiaurės Amerikos bei Europos patiekalų kombinacijos. Svečiams pristatėme gaivius ir sodrius skonius: tuno sevičė su arbūzu, kroketų su antiena, takų su krevetėmis. Kadangi vakarienė vyko alaus kultūros mekoje, parinkome tai, kas puikiai derėtų su kiekvienu gurkšniu ir padėtų atsiskleisti ingredientams“, – sako L. Čeprackas.
Alaus ciceronas ir someljė Jonas Lingys pasakoja, kad vakarienė buvo skirta draugiškam dalinimuisi, taip prisimenant vasariškus draugų susibūrimus, bendrystę. Šalia užkandžių buvo ragaujami ir gastronominiai alūs – nuo brandintų statinėse iki kviečių vynu vadinamo alaus. Visgi, labiausiai svečius nustebino ir sujungė ypatingo skonio, bendras „Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ bei L. Čepracko kūrinys.
„Liutauras yra vienas talentingiausių virtuvės šefų – tikra žvaigždė gastronomijos kontekste. Visuomet žavėjausi jo kuriamais skoniais, prieskonių įvairove, tad kadaise mūsų kartu ragauta vakarienė išsirutuliojo į bendrą projektą. Tiek maistas, tiek aludarystė visuomet eina koja kojon: kaip virtuvės šefas iš skirtingų produktų kuria patiekalus, taip aludaris su skirtingais ingredientais atranda skonio balansą. Todėl nusprendėme sukurti naujo skonio alų, kuriame atsispindėtų maisto ir alaus bendrystė bei ryšys“, – pasakoja alaus someljė J. Lingys.
Anot jo, nors tokio pobūdžio bendradarbiavimas nėra dažnas ir įprastas įvykis aludarystės pasaulyje, bendro projekto su virtuvės šefu vystymas nebuvo daug diskusijų ar ginčų reikalaujanti užduotis. Skirtingų gastronomijos pasaulių atstovų kūrybos kelią lydėjo pasitikėjimas vienas kitu bei visa komanda, tad darbai vyko sklandžiai ir užtikrintai.
Aitrumą papildė citrusai
Naujojo alaus bendraautorius, „Raudonų plytų alaus dirbtuvių“ aludaris, Mažvydas Matukas pasakoja, kad šis gėrimas nustebina netradiciniu skoniu. Jo pagrindines skonines natas išskiria citrusinių vaisių motyvai, kuriuos sudaro žaliasis Sičuano pipiras, amerikietiški apyniai bei bergamotės apelsinas.
„Dirbdami su Liutauru norėjome apjungti jo virtuvės specifiką ir mūsų aludarystės meistrystę, o viską lydėtų vasariška gaiva. Taip siekėme parodyti, jog alus nėra tiesiog gėrimas – jį taip pat, kaip ir patiekalus, lydi gastronominiai procesai, kurie atveria duris kūrėjų fantazijai, šviežioms idėjoms. Bene visi šio alaus gamybai naudoti ingredientai yra L. Čepracko virtuvės dalis. Sičuano pipiras suteikia malonų aitrumą, primenantį žaliosios citrinos žievelę, bergamotės apelsinas šliūkšteli gaivos, o miežių salyklas, avižų dribsniai bei apyniai padeda subalansuoti šį kompleksą“, – atskleidžia M. Matukas.
Jam antrina ir J. Lingys, sakydamas, jog bendras aludarių ir virtuvės šefo kūrinys iš kitų alų išsiskiria ne tik savo ingredientais ir aitria gaiva. Bene ryškiausia jo savybė – patiekalų praturtinimas unikaliu skoniu. Anot alaus someljė, vakarienės metu ragauti užkandžiai tarsi tirpo burnoje, užliejus juos ryškaus vasaros skonio gurkšniu.
„Kad citrusų aromatas ir skonis puikiai dera prie jūros gėrybių – žino visi, tačiau čia šalia turėjome ir Azijos aitrumą, prieskonių ryškumą. Manau, kad šių dviejų skonių sąjunga yra universali – ji gali papildyti, paaštrinti, atgaivinti ir nustebinti. Aukšto lygio virtuvės šefo suvokimas apie skonių turtingumą įkvėpė mums idėjų drąsiems sprendimams ir ateities kūriniams“, – džiaugiasi alaus ciceronas ir priduria, kad degustacinės vakarienės „Švyturys BHouse“ su garsiausiais šalies virtuvės šefais niekur nedings ir šaltuoju sezonu.