Gruziniški šašlykai neruošiami iš avienos. Turtingų Meksikos šeimų moterys, kitaip nei serialuose, dirba ir užsidirba. Amerikiečių šypsenos nėra plastikinės. O gyvenimas Australijoje nėra lengvas ir nerūpestingas. Tokias tiesas, sulaužę stereotipus, apie kitataučius atrado „Kitokie“ – LNK laida su vedėja Birute Budginaite- Bartaševičiene.
Šeštadieniais LNK rodo laidą „Kitokie?“, kurioje pasakojama apie trečiųjų šalių piliečius, jų tautų tradicijas, paveldą, šiandienį gyvenimą. Laidos vedėja su svečiais bando paneigti stereotipus apie žmones, kurių nepažįstame, bet dažnai turime savo nuomonę.
Laidoje dalyvavo žmonės ne tik iš artimojo užsienio, bet ir iš Kinijos Respublikos, Japonijos, Togo, Nigerijos. Čia jau svečiavosi keliolika pašnekovų, pačių įvairiausių – nuo krepšininkų Brado Newley ir Milko Bjelicos iki JAV režisierės Alicios Gian, japono fotomenininko Kensaku Shioya.
„Rengiant laidą kai kurios svečių mintys ir mums patiems būna atradimai. Kartais – dideli, kartais – smagūs, - šypsosi laidos režisierė Gitana Platakytė-Grigienė. – Štai dauguma pasaulio, ne tik lietuviai, mano, kad Australija – tiesiog ideali vieta gyventi. Ramu, šilta, o dovanas iš gamtos tik semk. Tačiau, kaip pasakojo tikras australas krepšininkas Bradas Newley, gyvenimas Australijos centriniame regione būtų tikras išbandymas. Labai karšta, daug smėlio, nederlingi laukai. Bet visai kitaip nusiteikę australai. Potvynis, australo namas kone plaukia, o jis sėdi šalia ir geria alų. Sako – galėjo būti ir blogiau, o nervindamasis nieko nepakeisi. Gal dėl to, kad australai taip paprastai reaguoja į bėdas, ir susidaro įspūdis, jog ši šalis – tiesiog svajonė gyventi.“
Pasak Gitanos, Lietuvoje studijuojantis Gruzijos ambasadoriaus sūnus visus pralinksmino, kai karštai pasisakė apie gruziniškus šašlykus: „Kodėl visi sako, kad gruziniški šašlykai – iš avienos. Čia armėnų šašlykai iš avienos. Mes kepam tik iš kiaulienos ir jautienos“.
Stereotipą apie netikras amerikietiškas šypsenas bandė paneigti Lietuvoje gyvenanti režisierė iš JAV Alicia Gian. „Man tos šypsenos tikros, nes, žmonėms besišypsant, žiūriu jiems į akis, kurios nemeluoja. Juolab Kanzase, iš kurio esu kilusi, žmonės šypsosi tikrai daug ir iš širdies“, – sako režisierė.
„Mes, europiečiai, esame įpratę manyti, kad Afrikos žmonės – silpni ir bejėgiai. Tačiau Toge gyvenusi lietuvė misionierė susidūrė su kitu stereotipu. Vietiniai manė, kad baltaodžiai negali dirbti jokių sunkių darbų, nes yra trapūs tarsi porcelianinės figūrėlės“, - prisiminė „Kitokie?“ režisierė.
Projektas „Kitokie?“, kuriamas su ES parama, skirtas stiprinti Lietuvos visuomenės gebėjimą prisitaikyti prie įvairovės, palaikyti pasitikėjimo santykius su trečiųjų šalių piliečiais ir gerinti jų integracijos sąlygas. Projektas siekia keisti visuomenės nuostatas atvykėlių atžvilgiu, skatinti integracijos procesus ir mažinti socialinių įtampų pavojų. Jis yra finansuojamas Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos lėšomis, projektui skirta 444 tūkst. litų. Europos fondas trečiųjų šalių piliečių integracijai remia iniciatyvas, kurių tikslas – įgyvendinti „Bendruosius pagrindinius imigrantų integracijos politikos Europos Sąjungoje principus“.
Laidos rodomos šeštadieniais 15 val. 54 min. per LNK.