Jeigu su maistu gautume pakankamai šarmų, rūgštys būtų neutralizuotos, o mes jaustumėmės gerai. Tačiau dėl begalės priežasčių kasdien pakankamai šarminių medžiagų negauname. Kompensuojančios sistemos nebesuspėja pašalinti rūgščių, ypač organizmui senstant. Šarmų ir rūgščių pusiausvyros sutrikimas, kai organizme padaugėja rūgščių, vadinamas acidoze.
Daugumai žmonių lėtinė acidozė neturi jokių specifinių požymių. Todėl ilgai užsitęsę rūgščių-šarmų pusiausvyros pokyčiai anksčiau ar vėliau pažeidžia įvairias organizmo funkcijas.
Pirmiausia atsirandantys rūgščių pertekliaus požymiai:
• sumažėjusi dėmesio koncentracija,
• nuovargis, prastas darbingumas,
• nervingumas ir padidėjęs jautrumas stresui,
• nuotaikų kaita,
• miego sutrikimai,
• naktinis prakaitavimas,
• dažnos infekcijos,
• polinkis į galvos skausmus ir migreną,
• sudirgusi oda, plaukų ir nagų pokyčiai.
Specialūs tyrimai parodė, kad, esant rūgščių pertekliui, organizme aptinkama mažiau endorfinų - „džiaugsmo hormonų“, o mes jaučiamės pervargę, prastos nuotaikos.
Daržovėmis taip pat rekomenduojama pakeisti pieniškas košes kūdikiams, sergantiems rachitu.
Kai organizmo vidinė terpė perrūgštinama, vyksta eritrocitų sąstingis, susidaro palankios sąlygos trombozėms, padidėja infarktų, insultų rizika. Taigi šarminantis maistas ypač aktualus sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.
Rūgščių poveikis inkstams
Rūgščių perteklius išsiskiria per inkstus. Šlapimui parūgštėjus ir jame padaugėjus kalcio (dėl kaulų demineralizacijos), inkstuose gali atsirasti „smėlio“ (druskų kristalų) ar net susiformuoti akmenys. Tyrimais įrodyta, kad šarminant galima ištirpinti ne tik smėlį, bet ir šlapimo rūgšties (uratinius) akmenis, taip pat sustabdyti oksalatinių akmenų augimą ar pakartotinį jų susiformavimą.
Rūgščiame šlapime dauginasi bakterija E.coli, dažniausia šlapimo takų uždegimų infekcijų sukėlėja.
Rūgščių poveikis virškinimo sistemai
Esant rūgščių pertekliui organizme, didėja jų išsiskyrimas skrandyje, o tai gali pasireikšti rėmens pojūčiu, skatinti erozijų susiformavimą stemplėje ar skrandyje. Vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas taip pat gali būti susijęs su nepakankamu šarminių medžiagų gavimu.
Vėžinės ląstelės besidaugindamos apie save kuria rūgščią aplinką. Todėl, onkologinių ligų profilaktikai, gydytojai rekomenduoja daugiau valgyti daržovių ir vaisių.
Rūgštūs produktai nebūtinai rūgština
Nors ir labai būtų keista, šokoladas yra saldus, bet organizmą rūgština. Tokį patį poveikį turi ir makaronai su užtarkuotu sūriu, duona su dešra, žuvis su ryžiais. Dėl to neverta atsisakyti šių maisto produktų, nes yra daugybė tokių, kurie veikia priešingai ir rūgštis padeda pašalinti.
Paradoksas, bet šarminį poveikį turi citrina. Rūgštis neutralizuoja ir kiti vaisiai, uogos bei daržovės. Taip yra todėl, kad organizmas lengvai suskaldo ir pašalina silpnas rūgštis, esančias vaisiuose ir lemiančias rūgštų skonį. Be to, vaisiai ir daržovės yra puikus šarminių medžiagų (su citratais sujungtų) šaltinis.
Daug daržovių, daug vaisių, daug skysčių - atrodo tikrai paprasta tapti sveikesniu ir geriau jaustis. Atkreipkite dėmesį, subalansuota rūgščių-šarmų pusiausvyra nereiškia, kad rūgštinančių ir šarminančių produktų turite suvartoti po lygiai. Optimalų variantą pasieksite tik suvartodami bent ¾ šarminančio maisto.