Daugelis feminizmą suvokia siaurąja šio žodžio prasme. Sąvokos “feminizmas” ar “feministė” atrodo savaime suprantamos ir tarsi nereikalaujančios paaiškinimo. Tačiau taip nėra. Kiekvienas žmogus šį reiškinį suvokia skirtingai.
Vieni (dažniausiai vyrai) feministes keikia, kiti (taip pat dažniausiai vyrai) atsiliepia su panieka ir maskuojama baime, tačiau tiek vieni, tiek kiti iš tiesų net nežino, ką reiškia būti feministe.
Kas gi tas feminizmas?
Pavarčius žodynus galima rasti skirtingų feminizmo apibrėžimų, tačiau tobulumas glūdi paprastume: feminizmas - tai judėjimas už moterų teises. Feministės nenori užvaldyti pasaulio ir uždaryti vyrus į sandėliukus ir podėlius. Jos siekia, kad moterų nuomonė, teisės ir pareigos būtų vertinamos kaip ir vyrų. Manote, lygybės ženklas jau uždėtas? Klystate. Dar dabar dažna moteris iš savo mylimojo lūpų išgirsta replikų apie tai, kad indų plovimas ar vaikų auklėjimas – bobų reikalas. Tegu meiliai, tegu su šypsena, bet įžeidžia stipriai, tiesa?
Feminizmo kryptys
Feminizmas tikriausiai įgavo neigiamą atspalvį dėl atsiradusių naujų formų. Jų daugybė. Štai keletas iš jų.
Liberalusis feminizmas pripažįsta pagrindinius Amerikos visuomenės pagrindus ir siekia įrodyti, kad moterys turi tas pačias teises ir galimybes kaip ir vyrai. Liberalusis feminizmas patvirtina lygių teisių pataisą ir kovoja prieš moterų diskriminavimą, net istoriškai ribojusį moterų galimybes. Šeima laikoma socialinio instituto centru: liberalusis feminizmas teigia, kad dirbanti moteris turi teisę į motinystės atostogas.
Radikalusis feminizmas patvirtina liberaliojo feminizmo sukurtas reformas, tačiau jas laiko nepakankamomis. Radikalusis feminizmas teigia, kad tik socialinė revoliucija nesugebės galutinai sugriauti patriarchato: šios feminizmo krypties atstovai tiki, kad patriarchatas baigsis tuomet, kai išnyks riba tarp lyčių. Trumpai tariant, radikalusis feminizmas siekia sukurti laisvos giminės visuomenę.
Amazon feminizmas. Amazon feminizmas kovoja dėl fizinės lygybės ir priešinasi lyčių vaidmens stereotipams vaizduojantiems moterį kaip pasyvią, silpną ir bejėgę būtybę. Amazon feminizmas atmeta idėją, kad tam tikri charakterio bruožai ar interesai yra būdingi tik tam tikrai lyčiai ir palaiko bei nagrinėja heroiško moteriškumo viziją. Moters-herojės įvaizdžio motyvas pastebimas to laikmečio mene, literatūroje ir moterų atlečių žygdarbiuose.
Erotinis feminizmas kaip judėjimas prasidėjo Vokietijoje Otto von Bismarck'o valdymo laikais. Visuomenėje vyras buvo "kraštutinis drąsus vyras" ir buvo patriarchalinė valdžia. Kai kurios moterys maištavo, pabrėžtinai išryškindamos savo moteriškumą. Erotiškumas tapo filosofine, metafizine ir gyvenimą kuriančia vertybe.
Materialinis feminizmas įgavo pagreitį XIX a. pabaigoje. Jo pagrindinė idėja buvo išvaduoti moteris, pagerinant jų materialinę padėtį, namų ruošos ir maisto gaminimo naštos pasidalinimą šeimoje .
Separatistinis feminizmas - feminizmo kryptis, propaguojantis atsiskyrimą nuo vyrų. Ši kryptis dažnai (ir klaidingai) priskiriama seksualinėms mažumoms. Moterys, kurios organizuoja tik moterims skirtus renginius, dažnai yra neteisingai praminamos separatistėmis. Pagrindinė separatisintio feminizmo idėja yra ta, kad "atsiskyrimas" nuo vyrų leidžia moterims pamatyti save kitokiame kontekste. Daugelis feminisčių mano, kad ši sąyga yra būtinas pirmas žingsnis savęs pažinimo link: tik (bent trumpam) atsiskyrusi nuo vyro gali tobulėti kaip asmenybė.
O ką manai TU?