Haliucinacijas sukelia ne tik narkotikai. Tereikia žinoti pagrindinius smegenų veikimo principus, ir tai, kas iš tiesų neegzistuoja, ims atrodyti labai realu.
Mūsų sąmonė nėra veidrodis ar pasyvi realybės stebėtoja. Tai, ką matome ir jaučiame, yra mūsų smegenų darbo rezultatas. Pastaraisiais metais mokslininkai atrado keletą paprastų triukų, kurie įrodo, kad ne visuomet verta pasitikėti savo pojūčiais.
Taigi, šiek tiek pažnaibykime savo smegenų žievę, kad pamatytume, koks subjektyvus dalykas yra realybė.
Mažėjantis skausmas
Praėjusį mėnesį Oksfordo universiteto mokslininkai atrado naują priemonę nuo skausmo: tai - apversti žiūronai. Buvo nustatyta, kad žmonės, žiūrėdami į sužeistą pirštą per apverstus žiūronus, kurie tolina ir mažina vaizdą, jautė mažesnį skausmą. Tai rodo, kad net tokius esminius kūno pojūčius kaip skausmas gali pakeisti tai, ką matome.
Nukirstos rankos iliuzija
Jei netyčia turite žmogaus rankos maketą, galite išbandyti šią haliucinaciją. Iš pradžių savo tikrąją ranką paslėpkite po dėžute, stovinčia ant stalo taip, kad jos nematytumėte. Po to maketą padėkite ant stalo taip, kad iš jūsų pozicijos atrodytų, jog tai galėtų būti jūsų paslėpta ranka.
Paprašykite draugo, kad jis baksnotų jūsų tikrą ranką ir rankos maketą toje pačioje vietoje tuo pačiu metu. Po kelių minučių jums ims atrodyti, kad rankos maketas yra jūsų tikroji galūnė.
Dabar tegul draugas smogia į rankos maketą ar daužia į ją plaktuku. Netikėtai pajusite skausmą, nes jūsų smegenys netikrą ranką palaikė tikrąja.
Pinokio iliuzija
Jums prireiks dviejų kėdžių ir raiščio akims. Žmogus su raiščiu ant akių turėtų atsisėsti pirmoje kėdėje taip, kad ant antros kėdės sėdintis žmogus būtų priešais jį. Žmogus su raiščiu ant akių turi ranka pasiekti kito žmogaus nosį. Kitą savo ranką tuo pačiu metu jis turi uždėti ant savo nosies ir abiem rankomis glostyti abi nosis. Maždaug po minutės 50 proc. žmonių ima atrodyti, kad jų nosis yra neįprastai ilga.
Purkinje švieselės
Janas Purkinje, vienas iš modernios neurologijos pradininkų, šias haliucinacijas atrado dar būdamas vaikas. Pirmiausia reikia užmerkti akis, tada atsukti savo veidą į saulę ir greitai judinti ranką pirmyn atgal priešais užmerktas akis. Po kelių sekundžių jums pasirodys nuostabios figūros, kurios palaipsniui darysis vis sudėtingesnės.
Vėliau mokslininkai šį atradimą perkėlė į laboratoriją ir sukūrė akinius, kurie tam tikru dažniu verčia šviesą mirgėti. Ši stimuliacija veikia už vaizdinius atsakingą smegenų žievės sritį. Jos ląstelės tiesiog „įkaista“, ir žmogus pradeda regėti nerealius vaizdus.
Taip yra todėl, kad mes jaučiame poreikį bet kokiu atveju suteikti realybei prasmę: smegenys bando dešifruoti jas užplūdusią jutimų kakofoniją, o tai ir sukelia apgaulingus regėjimus arba haliucinacijas.
Šaltinis: „Boston.com“