Tarp dainininkų, kurie šeštadienį finale mėgins dar kartą sužavėti Europą ir pelnyti nugalėtojo titulą – ir 29 metų Lietuvos atstovas Andrius Pojavis su savo kūrybos daina „Samething“.
Jo varžovais šiandien siekė tapti Albanijos, Armėnijos, Azerbaidžano, Bulgarijos, Gruzijos, Graikijos, Islandijos, Izraelio, Latvijos, Makedonijos, Maltos, Norvegijos, Rumunijos, San Marino, Suomijos, Šveicarijos ir Vengrijos dainininkai.
Vakarą, kurį vedė švedų humoristė, šokėja ir televizijos laidų vedėja Petra Mede, pradėjo įspūdinga muzikos, modernaus šokio, šviesos instaliacijų ir kaskadinių triukų kompozicija, pavadinta „Miesto orkestras“.
Pirmieji iš konkursanų pasirodė mūsų kaimynai latviai. Grupė „PeR“, kurios pavadinimas šifruojamas „Please explain the Rythm“ (liet. „Prašom paaiškinti ritmą“), susikūrė 2007 metais. Vaikinai atkakliai siekė prasimušti į „Euroviziją“: 2009, 2010 ir 2012 metais varžėsi nacionalinės atrankos finaluose, kol galiausiai 2013-aisiais su daina „Here We Go“ tapo nugalėtojais ir atvyko į tarptautinį konkursą Švedijoje.
Antra į sceną lipo San Marino dainininkė Valentina Monetta, kuri atliko lyrišką baladę italų kalba „Crisalide“ („Vola“). 37 metų moteris meilę muzikai pajuto dar vaikystėje. Ji baigė menų mokyklą ir išsiugdė savitą muzikos pojūtį bei stilių, o nuo 1995 metų, kai pradėjo profesionalios muzikės karjerą, dirbo su geriausiais vietos muzikantais bei pelnė talentingos dainininkės ir puikios improvizatorės reputaciją.
Tretieji savo dainą atliko Makedonijos atstovai. Išties netradicinis duetas – 59 metų romų tautybės Esma Redzepova Teodosievska ir 27 metų dainininkas Vlatko Lozanoski, geriau žinomas sceniniu Lozano vardu, – atliko dainą „Pred Da Se Razdeni“, kurios pavadinimas reiškia „Prieš saulėtekį“.
Ketvirtas į sceną lipo Azerbaidžano dainininkas Faridas Mammadovas. 21 metų vaikinas nesunkiai įrodė, kad yra ne tik išvaizdus, bet ir vienas geriausių šalies vokalistų. Žiūrovus jis pavergė stipria ir itin romantiška balade „Hold Me“.
Penktasis numeris teko suomiams. Šviesiaplaukė Krista Siegfrids išgarsėjo sudalyvavusi muzikiniame televizijos šou „The Voice of Finland “ (liet. „Suomijos balsas“). Energinga, ekstravagantiška ir daugeliu talentų apdovanota Krista su daina „Marry Me“ ne tik gina savo šalies garbę „Eurovizijoje“, bet vos prieš savaitę išleido ir savo debiutinį albumą. Scenoje mergina pasirodė apsivilkusi sutaršyta vestuvine suknele ir su būriu šokėjų surengė tikrą uraganą, o pasirodymą baigė bučiniu su mergina – viena iš savo šokėjų.
Maltos dainininkas Gianluca žiūrovus stengėsi sužavėti nuotaikinga daina „Tomorrow“ ir šilta šypsena. Vyrukas užaugo su šešiais broliais ir seserimis, kurie visi yra talentingi muzikantai ar dainininkai, o pagal profesiją yra gydytojas.
Septinti į „Eurovizijos“ sceną Malmėje lipo bulgarai Elitsa Todorova ir Stoyanas Yankulovas. Šis duetas savo šalyje garsus moderniomis tradicinio dainavimo variacijomis, folklorą derinant su perkusija ir šiuolaikinės muzikos elementais. Atlikdami dainą „Samo Shampioni“ (liet. „Tik Čempionai“) jie surengė tikrą būgnų šou.
Aštuntas pasirodė Islandijos atstovas Eythoras Ingi'as, kuris savo kalba atliko viltingą baladę „Ég Á Líf “ (liet. „Aš gyvas“). 23 metų vaikinas gimė Dalvike, mažame žvejų miestelyje su maždaug 1400 gyventojų Islandijos šiaurėje. Tačiau pats Eythoras žveju netapo, o jo gyvenime visada svarbiausia buvo muzika: bar būdamas darželinukas jis jau dainuodavo Elvio Preslio dainas.
Devintieji – graikų grupė „Koza Mostra“ drauge su dainininku Agathonu Lakovidžiu, atlikę dainą „Alcohol Is Free“. Šešetas vyrukų, grojančių gitara, būgnais, akordeonu ir net trimitu, dainą atliko graikų kalba, tik priedainiuose angliškai kartodami „Alcohol, alcohol, alcohol is free“ (liet. „Alkoholis, alkoholis, alkoholis nemokamas“).
Dešimta ketvirtadienio vakarą pasirodė Izraelio atstovė Moran Mazor su daina „Rak Bishvilo“. 22-ąjį gimtadienį kaip tik šiandien švenčianti mergina – išeivių iš Gruzijos dukra, gimusi ir užaugusi Tel Avivo priemiestyje. Nuo ketverių iki 18-metų ji grojo klasikiniu pianinu, o pašaukta į Izraelio armiją, prisijungė prie Oro pajėgų muzikinės grupės. Baigusi tarnybą kariuomenėje, Moran nusprendė išbandyti savo jėgas televizijos šou, kuriame ieškoma talentų, ir ten laimėjo pirmąją vietą. Po to mergina buvo išrinkta atstovauti savo šaliai „Eurovizijoje“, o netrukus turėtų būti išleistas ir pirmasis jos albumas.
Vienuolikti į sceną lipo „Dorians“ – populiariausia Armėnijos roko grupė, savo šaliai atstovaujanti su daina „Lonely Planet“. Šį kūrinį jiems parašė legendinės grupės „Black Sabbath“ gitaristas ir dainų kūrėjas Tony Lommis bei armėnų rašytojas Vardanas Zadoyanas.
Dvyliktas savo dainą „Kedvesem“ sudainavo vengrų atstovas Alezas Marta, scenoje besivadinantis ByeAlex vardu. 29 metų vaikinas, kilęs iš mažo miestelio Vengrijos rytuose, kasdieniame gyvenime dirba žurnalistu ir yra žurnalo „Tatto“ (liet. „Tatuiruotė“) redaktorius. Be to, jis turi filosofijos magistro laipsnį – tai dar viena sritis, kuria jis domisi be muzikos. Istorija, kaip ByeAlex tapo savo šalies atstovu „Euovizijoje“ – gana netikėta, bet tuo pačiu ir visiškai paprasta. Vaikinas net neplanavo dalyvauti nacionalinėje atrankoje – paraišką už jį pateikė jo vadybininkai. Nors pats netikėjo savo sėkme ir buvo įsitikinęs, kad neturi pakankamai sceninės patirties, į šią intrigą įveltas ByeAlex tiesiog... atėjo, pamatė ir nugalėjo.
Tryliktoji – Margaret Berger iš Norvegijos. Tačiau nepaisant nesėkmingu laikomo jos pasirodymo numerio, daugelis „Eurovizijos“ gerbėjų ir kritikų būtent šią 27 metų šviesiaplaukę ir elektroniniais ritmais persmelktą jos dainą „I Feed You My Love“ laiko vienais iš konkurso favoritų ir galimų nugalėtojų.
Keturiolikti į sceną žengė Adrianas Lulgjurajas ir Bledaras Sejko – du Albanijoje puikiai žinomi muzikantai. Jie su savo daina „Identitet“, kurią atliko gimtąją albanų kalba, į „Eurovizijos“ konkursą įnešė sunkiojo roko garsų. 42 metų B. Sejko pagrindinė veikla gyvenime – muzika, o 32 metų A. Lulgjurajas apie save sako: „Man patinka mano darbas, būti teisininku, bet kai esu scenoje, jaučiuosi lyg žvėris, tarsi kitas žmogus, milžinas“.
Gruzinai Nodis Tatishvilis ir Sophie Gelovani – pripažinti menininkai tiek pop, tiek klasikinės muzikos scenose, laurus skinantys daugelyje tarptautinių konkursų. Tiesa, jausminga daina „Waterfall“ – pirmasis jų bendras darbas, tačiau jie viliasi sulaukti sėkmės ir „Eurovozijoje“.
Priešpaskutiniai scenoje savo dainą „You And Me“ atliko Šveicarijos atstovai – Gelbėjimo armijos grupė „Takasa“. Tai unikalus kolektyvas, kurį sieja jų aistra muzikai. Tam netrukdo nei skirtingi pomėgiai, nei amžiaus skirtumas: kartu muzikuoja nuo 21-erių metų Sarah Breiter iki 95-erių Emilio Ramsauerio. Pastarasis, beje, sumušė amžiaus rekordą ir tapo vyriausiu visų laikų „Eurovizijos“ dalyviu.
Antrąjį „Eurovizijos 2013“ pusfinalį užbaigė Rumunijos atstovas Cezaras su daina „It’s My Life“. Vaikinas išsiskiria itin aukštu vyrišku balsu, o dėl savo pasiekimų ir išskirtinės dainavimo technikos yra laikomas vienu talentingiausių savo kartos sopranų. 2004 metais jis aukščiausiais balais baigė vieną prestižiškiausių muzikos akademijų Europoje, Milano Džiuzepės Verdžio muzikos akademiją, dainavo pagrindines partijas didžiausiuose pasaulio operos teatruose ir skynė apdovanojimus tarptautiniuose konkursuose, o plačiajai publikai grįžęs į gimtąją Rumuniją prisistatė ir neišdildomą įspūdį paliko sudalyvavęs muzikiniame televizijos projekte „The Voice“ (liet. „Balsas“).
Visiems dainininkams atlikus savo kūrinius, prasidėjo žiūrovų balsavimas. Pusfinaliuose balsuoti gali tik tų šalių gyventojai, kurių atstovai pasirodo tą dieną, tad lietuviai šįkart įtakos rezultatams neturėjo.
Suskaičiavus tarptautinės žiuri ir žiūrovų balsus, paaiškėjo, kad į finalą pateko: Vengrija, Azerbaidžanas, Gruzija, Rumunija, Norvegija, Islandija, Armėnija, Suomija, Malta ir Graikija.
Balsas.lt primena, kad iš pirmojo pusfinalio dalyvių į finalą pateko Lietuvos, Airijos, Baltarusijos, Belgijos, Danijos, Estijos, Moldovos, Nyderlandų, Rusijos ir Ukrainos atstovai.
Tiesiai į finalą, be kovos pusfinaliuose, taip pat patenka Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Ispanijos, Didžiosios Britanijos ir praėjusių metų nugalėtojos, t. y. Švedijos dainininkai.