Adolfas Hitleris buvo uždraudęs žydišką ir rusišką muziką, tačiau netikėtai atradus fiurerio plokštelių kolekciją paaiškėjo, kad diktatorius šią muziką klausėsi slapta, praneša „The Times“.
Nacių lyderis buvo žinomas kaip kompozitoriaus Richardo Wagnerio ir „rasiškai grynos“ vokiškos muzikos gerbėjas. A. Hitlerio plokštelių kolekcija, neseniai atrasta buvusio sovietų žvalgybos pareigūno Levo Bezymenskio mansardoje, atskleidžia šiek tiek daugiau faktų apie jo muzikinį skonį.
„Ten buvo klasikiniai įrašai, atliekami pačių geriausių orkestrų visoje Europoje ir Vokietijoje su garsiausiais to meto solistais“, rašoma L. Bezymenskio paliktame dokumente, kuriame jis pasakoja, kaip įrašų kolekcija pakliuvo į jo rankas.
86 metų vyriškis, po karo padėjęs apklausti nacių lyderius, mirė šią vasarą.
„Aš buvau priblokštas, kad kolekcijoje buvo nemažai Rusijos muzikantų įrašų.“, rašė L. Bezymenskis. A. Hitleris rusus ne kartą apibūdino kaip „pusiau žmones, kurių indėlis į pasaulio kultūrą yra niekinis“.
Sovietų žvalgybininkas įrašus rado A. Hitlerio kanceliarijoje Berlyne 1945 metų gegužės mėnesį. Visą savo gyvenimą L. Besymenskis tylėjo ir nieko nesakė apie radinį, kadangi bijojo, kad jis bus apkaltintas už vagystę.
Labiausiai stulbinantis dalykas A. Hitlerio plokštelių kolekcijoje yra žydų atlikėjų įrašų gausa. Vienas jų - Lenkijos žydo smuikininko Bronislawo Hubermano koncertas. Fiureris šios plokštelės turėjo klausytis ypač atsargiai – B. Hubermanas įkūrė Palestinos Orkestrą 1936 metais ir buvo ištremtas iš Vokietijos. Tarp įrašų rastas ir austrų pianisto Arturo Schnabelo darbas - jo motiną nužudė naciai.
„Aš nesu per daug nustebęs A. Hitlerio plokštelių kolekcija. Nacių politika muzikos atžvilgiu buvo nerišli ir nenuosekli. Stravinskis buvo grojamas Trečiajame Reiche, nes šis buvo gerai žinomas kaip dešiniųjų jėgų šalininkas. Bartoką išgirsti to meto Vokietijoje taip pat buvo nesunku, nes šis buvo vengras, o Vengrija buvo Vokietijos sąjungininkė. Nacių vykdytoje politikoje nuoseklu buvo tik tai, kad joje buvo įsigalėjęs antisemitizmas, tad Schnabelio ir Hubermano įrašai buvo uždrausti.“, kalbėjo Jamesas Kennaway‘us iš Stanfordo universiteto.
„Greičiausiai A. Hitlerio politinė ir meninė pasaulėžiūra gerokai skyrėsi“, teigė istorikas Rogeris Moorhouse‘as.
Būdamas vaikas, buvęs nacių lyderis lankė pianino pamokas, tačiau jis neparodė jokio muzikinio talento.
A. Hitleris geriausiai atsipalaiduodavo klausydamas muzikos. Savo knygoje „Mano Kova“ jis teigė, kad niekada nebuvo žydų meno ir jo niekada nebus.