Šampaną išradusiam Prancūzijos vienuoliui Domui Perinjonui neseniai būtų sukakę 315 metų.
Šio putojančio gėrimo vardas kilęs nuo Prancūzijos vietovės Šampanės pavadinimo. Čia ir gyveno vienuolis, sukūręs šio gėrimo gamybos technologiją. D. Perinjonas maišydavo vyną, pagamintą iš skirtinguose ūkiuose augančių vynuogių ir gaudavo cuvee – šampaną iš skirtingų vynų mišinio. Pagaliau jo beveik 50 metų trukusius eksperimentus vainikavo sėkmė.
Perijono gėrimo paslaptis slypėjo harmoningame skirtingų rūšių baltų ir raudonų vynuogių mišinyje ir specialiame likeryje, pagamintame iš cukraus, mielių ir vyno. Sandarus medžio žievės kamštis turėjo išlaikyti dujas, kurios atsirasdavo bręstant šampanui.
Šiuolaikinis šampanas skiriasi nuo to putojančio vyno, kurį vienuolis pagamino prieš tris šimtus metų. O šampano išradėjo Domo Perinjono vardu šiandien pavadinta viena geriausių, ribotu kiekiu gaminama šampano rūšis.
Pasikeitė ir gėrimo gamybos technologija. Pagal klasikinį metodą, šampanizacijos procesas vyksta keliais etapais (tiražas, remjuažas, degoržažas ir dozažas), o prieš parduodant jis išlaikomas buteliuose keletą mėnesių.
Šampanas yra vienas garsiausių gėrimų pasaulyje, todėl nieko keisto, kad apie jį sukurta daug mitų. Štai keletas iš jų.
1 mitas: šampanas ir putojantis vynas nėra tas pats gėrimas
Tikrieji vyno gurmanai laikosi nuomonės, jog tam, kad galėtų vadintis šampanu, vynas turi atitikti šiuos reikalavimus: būti gaminamas Šampanės provincijoje naudojant tik trijų specialių rūšių vynuoges, užaugintas provincijos teritorijoje.
Tačiau iki to laiko, kai Šampanės regionas pareiškė pretenzijas dėl išskirtinių teisių į šį pavadinimą, visi putojantys vynai, pagaminti klasikiniu šampanizacijos butelyje būdu, buvo vadinami šampanu.
2 mitas: pažeistas butelio kakliukas - brokas
Iš tiesų taip nėra. Jei ant šampano butelio kakliuko pastebimas nedidelis pažeidimas, tai reiškia, jog šis putojantis vynas buvo gaminamas klasikiniu metodu.
Gaminant šampaną pagal klasikinį receptą, vyksta taip vadinama degoržažo procedūra (luobelės nuėmimas nuo laikino kamščio ir nuosėdų pašalinimas), kurios metu gali pasitaikyti mechaninių butelio kakliuko pažeidimų.
3 mitas: kamštis
Šampano butelio kamštis suteikia itin daug informacijos apie patį gėrimą: jei butelis uždarytas plastmasiniu kamščiu, geriau tokio gėrimo neragauti. Tikro šampano butelis turi būti užkimštas medžio žievės kamščiu, ant kurio nurodytas gamintojas ir pagaminimo metai.
4 mitas: atidaryti butelį reikia sukant kamštį
Iš tiesų teisingai atidarant šampaną, reikia sukti ne kamštį, o butelį. Tuomet kamštį bus galima išimti lengvai, be triukšmo.
5 mitas: šampanas turi būti itin šaltas
Šampaną prieš geriant iš tiesų reikia atšaldyti, tačiau visai nedaug - iki 9-12 laipsnių. Jei gėrimas bus atšaldytas labiau, dings jo tikrasis skonis ir aromatas.
Paruošta pagal portalą „factnews“