Būtent todėl labai praverčia išmanančių žmonių patarimai. O kas geriau nutuokia apie įvairias prekes, jeigu ne verslininkai ir vadybininkai, kurie jas gamina ir parduoda? Todėl, rašo slon.ru, kelių verslininkų ir ekspertų buvo paprašyta pateikti keletą praktinių patarimų iš asmeninės patirties.
Ar jūs įsitikinęs, kad užsisakėte salotas ne iš kiaulpienių?
Yra dalykų, kurių paprastas vartotojas niekada neįstengs nustatyti. Žinoma, jeigu jis po ranka neturi laboratorijos. Pavyzdžiui, kažin ar pavyks nustatyti, kad bare jums patiekė atskiestą gėrimą. Todėl kai kuriais atvejais, teigia Dmitrijus Potapenko – vienos stambios įmonių grupės partneris, paprasčiausiai teks pasitikėti verslininko ar aptarnaujančio personalo sąžiningumu.
Jo teigimu, gana dažnai vietoje pupelių kavos patiekiama aukštos kokybės tirpi kava, kurios skonis praktiškai nesiskiria. „Jei kas nors iš principo negeria tirpios kavos, geriau eikite jos ten, kur matysite, kaip ji ruošiama“, pataria jis.
Ekspertas taip pat įspėja, kad neretai į vieni patiekalo sudėtį įtraukti produktai pakeičiami kitais, pigesniais. O pats juokingiausias jam nutikęs dalykas – salotų lapai buvo pakeisti kiaulpienių lapais.
Žuvį reikia pažinti „iš veido“
Gana paprasta pateikti vieną žuvį vietoje kitos, ypač tais atvejais, kai prekiaujama file, nes atpažinti jos pagal išvaizdą neįmanoma, teigia Rusijos žuvies pramonės įmonių sąjungos vykdomasis direktorius Sergejus Gudkovas. Pasak jo, daugelis žmonių žuvį valgo gana retai, todėl skirtingos rūšies žuvies gali neatpažinti ir pagal skonį.
Įtarti, kad viena žuvis parduodama vietoje kitos galima pagal kainą. „Paprastai tokiais atvejais ji gerokai žemesnė negu vidutiniškai rinkoje. Vienas ryškiausių pavyzdžių, kuriuos pastebėjau, tai paltuso file, kuri viename didžiųjų prekybos tinklų buvo parduodama mažiau negu po 200 rublių (šiek tiek daugiau negu 16 litų )už kilogramą, nors gerokai didesnė net vidutinė šios žuvies (be galvos) kaina, tad file turėtų kainuoti maždaug dvigubai brangiau. O už tokią kainą gali pardavinėti tik gerokai pigesnę žuvį“, pasakoja S. Gudkovas.
Jis pateikia ir kitą pavyzdį. Neapdorota menkė (be galvos) rinkoje kainuoja apie 70-80 rublių (apie 6-7 litus) už kilogramą, parduotuvės lentynoje pačios prasčiausios kokybės menkės file (su oda ir dalimi kaulų) turėtų kainuoti apie 180 rublių (beveik 15 litų) už kilogramą. Jei ji parduodama pigiau, vadinasi, tai kita, pigesnė žuvis.
Norite šviežių pieno produktų – kiškite ranką giliau į lentyną
Pieno produktus vartojame kone kasdien, tačiau parduotuvių lentynose šviežesni gaminiai atsiduria „už nugaros“ vakarykščiams ar užvakarykščiams, įspėja Rusijos pieno produktų įmonių susivienijimo vadovas Andrejus Danilenko.
Jo teigimu, pieno ir kitų šviežių produktų pardavėjai turi daug galimybių gudrauti, o pagrindinė jų užduotis – parduoti tuos produktus, kurių vartojimo laikas eina į pabaigą. Taisyklės čia paprastos.
1.Domėkitės ant gaminio nurodytu produkto tinkamumo vartoti laiku. Joks pieno produktas negali būti saugomas ilgai unei mėnesį. Rūgštūs gaminiai tinkami vartoti 7-21 dieną, tačiau geriausia rinktis šviežiausius, nes naudingos jų savybės kasdien nyksta.
2.Nuo lentynos imkite tuos produktus, kurie guli giliau – ten jie ilgiau išlieka švieži. Be to, kai lentynos papildomos, priekyje visuomet padedami tie gaminiai, kurių vartojimo laikas baigiasi.
3.Geriau rinktis produktus permatomoje pakuotėje, nes iš jų išvaizdos galima šį tą nuspręsti apie jų kokybę.
4.prekybininkai į šaldytuvus kartais deda net tuos produktus, kuriuos nebūtina laikyti šaltai – taip siekiama sudaryti šviežumo įspūdį.
5. Nesirinkite produkto, ant kurio pakuotės nėra gamintojo nurodytos jo pagaminimo datos. „pavyzdžiui, aš neperku sūrio, kuris sufasuotas parduotuvėje ar parduodamas sveriamas“, sako A. Danilenko.
6.Geriau rinktis produktus, kurių sudėtyje yra tik pienas ir rūgimą skatinančios medžiagos. Jeigu mėgstate saldesnius patiekalus – patys įsidėkite cukraus, uogienės ar dar ko nors. Pasirodo, bet kuris gamintojų įdėtas priedas pagreitina rūgimo procesą, o vienintelis būdas jį sustabdyti – konservantai.
Dažai su vitaminais. Negali būti!
Kosmetika – subtilus dalykas. Kad ir koks prekės ženklas būtų ant nagų lako, žinokite, kad jį gamina tik keli gamintojai pasaulyje. Ir visų prekės ženklų nagų lako gamyba sukoncentruota tose įmonėse. Todėl rinkdamiesi laką, dėmesį kreipkite tik į spalvą ir atsparumą, o ne į prekės ženklą, teigia CEO Charme M.U.C.C atstovas Jevgenijus Livanovas. Jo teigimu, nors ant skysčio lakui nuimti dažnai rašoma, kad jame yra vitaminų, kokių stebuklingų galių jie beturėtų, tokioje agresyvioje terpėje esantys priedai jokios naudos neduos.
J.Livanvas taip pat pataria atkreipti dėmesį į kosmetikos gaminių pakuotes: kartais lūpų blizgesio ar tušo akims pakuotė būna didelė, tačiau paties produkto – labai nedaug. „Pakuotė, kurios sienelės storesnės naudinga gamintojui, nes jis sutaupo produkto ir sumažina gaminio savikainą. Todėl žiūrėkite, kas parašyta etiketėje – netto ar brutto“, pataria ekspertas.
Pirkti internete – apsimoka
Sutaupyti perkant interneto parduotuvėje, net per tarpininkus ir įskaičiavus pristatymo išlaidas, iš tikrųjų galima daug, teigia interneto prekybos specialistas Maksimas Andriuchinas. Štai keletas jo pateiktų pavyzdžių.
1.Vyriškas šveicariškas laikrodis „Invicta 1939” Rusijoje kainuoja vidutiniškai 40 tūkst. rublių (apie 3 300 litų) Analogiško modelio laikrodį, įskaitant išlaidas pristatymui, interneto parduotuvėje galima įsigyti beveik trigubai pigiau.
2. iPhone 5 32GB Rusijoje kainuoja 29 tūkst. rublių (apie 2 400 litų), o analogišką modelį iš JAV galima parsisiųsti už 25 tūkst. rublių ( maždaug 2 tūkst. litų).
Tačiau, teigia ekspertas, visuomet reikia lyginti kainas šalies parduotuvėje ir internete, nes kai kurios iš užsienio pristatytos prekės nebus pigesnės nė centu.
Neškitės savo svarstykles
Tai – vienos Rusijos statybos bendrovės vykdomojo direktoriaus Viktoro Adamovo patarimas. Anot jo, tyrimai parodė, kad statybinių medžiagų gamintojai, bent jau kas antra tokia įmonė, taupo labai paprastai: jei ant pakuotės nurodyta, kad joje yra 50 kg cemento, greičiausiai pasvėrę rasite tik apie 47 kg, o kartais dar mažiau.
Anot V. Adamovo, dažniausiai „apsveriami“ klientai, perkantys birias medžiagas, pavyzdžiui, jau minėtą cementą. Tai gali būti ir gamintojo, ir parduotuvės kaltė. Pasak jo, nuo tokio sukčiavimo gali apsaugoti tik du dalykai: pirkti garsių tinklų, kurie saugo savo reputaciją, parduotuvėse ir žinomų bei savo vardą taip pat branginančių gamintojų medžiagas. „nepakenks ir kontrolinis svėrimas“, priduria jis.
Pasak specialisto, gali pasitaikyti ir kitokių apgavysčių. Pavyzdžiui, vietoje 5 mm metalinio profilio jums įkiš 4,5 mm storio profilį. Todėl, pataria jis, verta palyginti, kokią informaciją nurodė gamintojas, o kokią – parduotuvė, nes jos kai kada akivaizdžiai skiriasi.
Daugiau patarimų, kaip neapsigauti perkant įvairius produktus ir prekes, skaitykite rytoj.