Klaida: turime penkis pojūčius – regėjimą, klausą, lytėjimą, uoslę ir skonį
Tai yra penki dažniausiai minimi pojūčiai, tačiau jų turime kur kas daugiau – apytiksliai 21. Sąrašą būtina papildyti ir gebėjimu balansuoti, skausmo jautimu, temperatūra. Be to turime ir vadinamuosius vidinius pojūčius – vaizduotę, atmintį, vertinimo gebėjimą ir racionalumą.
9. Melas apie vaivorykštę
Klaida: vaivorykštė yra sudaryta iš 7 spalvų
Visuotinai pripažinta vaivorykštės spalvų gama, kurią, remdamiesi įvairiais posakiais, gali išvardyti visi vaikai, nėra mokslinė tiesa. Ši spalvų eilė buvo nustatyta Newtono, kuris pačioje pradžioje neįtraukė indigo ir violetinės spalvų. Nors vaivorykštė atrodo sudaryta iš septynių spalvų juostų iš tikrųjų tai vienas ištisinis spalvų spektras. Atskiras juostas žmogus mato dėl savo sugebėjimo matyti spalvas tam tikru būdu. Be to reikia prisiminti, kad būna vaivorykščių, kurios turi pasikartojančias juostas. Pavyzdžiui, nuotraukoje vaivorykštė „turi“ papildomas žalią ir violetinę juostas.
8. Alkoholio nauda
Klaida: alkoholis padeda sušilti
Tai netiesa, tačiau šią idėją dažnai galima pamatyti įvairiuose filmuose ir žmonės vis dar tiki mitais apie Šv. Bernardo šunis, kuriems po kaklais yra tvirtinama gertuvė su tauriaisiais gėrimais. Tiesa yra tokia, kad geriant alkoholį kūno temperatūra krinta. Alkoholio dėka daugiau kraujo pasiekia kūno paviršių ir daugiau šilumos yra išspinduliuojama. Šilumos pojūtis, atsirandantis išgėrus alkoholio, yra aiškinamas faktu, kad šis kraujo tekėjimas sušildo odą ir sensorinių nervų galiukus, tad smegenis pasiekia šilumos pojūtį skelbiantys impulsai.
7. Žemės drebėjimai
Klaida: maži žemės drebėjimai gali sumažinti didelio žemės drebėjimo tikimybę
Ypatingai Naujojoje Zelandijoje, kur žemės drebėjimai yra gana dažni, yra labai populiarus mitas, kad jei įvyksta daug mažų žemės drebėjimų, tai leidžia sumažinti besikaupiančią įtampą, galinčią sukelti didelį žemės drebėjimą. Tačiau tai netiesa. Seismologai nustatė, kad kiekvienam 6 balų stiprumo pagal Richterio skalę žemės drebėjimui tenka 10 5 balų stiprumo, 100 4 balų stiprumo, 1000 3 balų stiprumo ir t.t. žemės drebėjimų. Tai skamba lyg daugybė mažų žemės drebėjimų, tačiau jų niekada nepakanka panaikinti energijai, sukeliančiai didelį žemės drebėjimą. Vieno 6 balų stiprumo žemės drebėjimo energijai prilygtų 32 5 balų stiprumo, 1000 4 balų stiprumo ir 32 tūkst. 3 balų stiprumo žemės drebėjimų.
6. Negalima plaukioti
Klaida: Pavalgius negalima eiti plaukioti apie pusvalandį
Teorinis rūpestis paremtas faktu, kad kūnas nukreipia kraujo cirkuliaciją iš raumenų į virškinamąjį traktą ir tai gali pasibaigti mėšlungiu. Tačiau nėra įrodymų, kas kas nors būtų paskendęs būtent todėl, kad nuėjo paplaukioti pilnu pilvu. Sprendimas eiti plaukioti pavalgus gali sukelti ne visai malonių pojūčių, tačiau dėl to paskęsti neturėtumėte. 5. Demografinis sprogimas
Klaida: Žemė yra pavojingai perpildyta arba artėja prie tokios situacijos
Tai mitas, kuris su mumis gyvena jau gana ilgą laiką – nuo tada kai anglikonų ministras Malthusas XVIII a. pasakė, kad žmonių populiacijos augimo galia yra daug didesnė nei Žemės galia išmaitinti visą tą populiaciją. Tačiau, teisybę pasakius, pasaulis yra didelė erdvė ir joje dar daug neužimtų vietų. Taigi, kiek žemės reikia, kad galėtų gyventi 6 milijardai žmonių? Paskaičiuokime remdamiesi mažos japonų tautos pavyzdžiu. Šalies teritorija yra apytiksliai 143 tūkst. kvadratinių mylių. Viena kvadratinė mylia turi 5280 * 5280 = 27.9 kvadratinių pėdų. Taigi, Japonija bendrai turi apie 4 trilijonus kvadratinių pėdų ir tai reiškia, kad kiekvienam Žemės gyventojui tenka po 670 kvadratinių pėdų. Jei žmonės apgyvendinami keturių asmenų šeimomis paprastuose dviaukščiuose namuose, kiekvienam tokiam 8 asmenų namui tektų apytiksliai 5300 kvadratinių pėdų teritorija. Remiantis JAV informacija, kur 4 žmonėms tenka 8 tūkst. Kvadratinių pėdų teritorija, visi pasaulio gyventojai galėtų sutilpti į teritoriją, kuri dydžiu prilygtų Texaso ir Nevada'os valstijoms, o visi kiti plotai liktų produktų auginimui ir pramogoms. Taip pat svarbu prisiminti, kad ypatingai vakarų civilizacijos šalyse žmonių pastaruoju metu ne daugėja, o mažėja.
4. Ryšys tarp mobilus telefono ir lėktuvo sudužimo
Klaida: Mobilaus telefono naudojimas lėktuve gali sutrikdyti sistemų veikimą ir nulemti lėktuvo avariją
Federalinė Aviacijos Administracija (FAA) 25-erius metus vykdė įvairius bandymus, kurie leistų patikrinti mobiliųjų telefonų poveikį įvairiausiems lėktuvo elektroniniams prietaisams ir jokių šalutinių poveikių nebuvo pastebėta. FAA paprasčiausiai teigia, kad nėra jokio ryšio tarp lėktuvo sistemų veikimo ir mobilių telefonų naudojimo lėktuve. Avialinijoms buvo leista nuspręsti, kokios politikos jie nori ir dėl jų pasirinkimo keleiviai turi išjungti mobilius telefonus. Taigi skrydžio metu naudodamiesi telefonu galite suerzinti palydovus/es, tačiau avarijos nesukelsite.
3. Surūgę senjorai
Klaida: sendami žmonės tampa irzlesni, liūdnesni ir dažniau būna blogos nuotaikos
Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad žmogaus asmenybė beveik nesikeičia nuo 30 metų. Taigi, jei esate linksmas ir bendraujantis būdamas trisdešimties, panašus būsite ir sulaukęs aštuoniasdešimties. Ryškūs asmenybės pakitimai, kuriuos patiria kai kurie vyresnio amžiaus žmonės, vyksta ne dėl normalaus senėjimo proceso, o dėl ligų.
2. Žalia žuvis
Klaida: suši yra žalia žuvis
Suši nereiškia žalios žuvies ir ne visi suši yra su žuvimi. Paprastai japonų kalboje apibūdinti žalią žuvį vartojamas žodis „sashimi“. Žodis „sushi“ reiškia specialų ryžių paruošimą naudojant actą. Suši įdarai gali būti su žalia žuvimi, tačiau taip pat plačiai paplitę įdarai yra įvairiais būdais paruoštos jūros gėrybės, ikrai, kiaušinis ar daržovės, tokios kaip agurkas, slyva, etc. O pats patiekalas, t.y. suši ir kiti įdarai įvynioti į jūros dumblių lakštus yra vadinamas „makizushi“, o ne suši.
1. Ar tu policininkas?
Klaida: JAV policininkas privalo sąžiningai atsakyti, ar jis yra policininkas
JAV įstatymas nedraudžia policininkui meluoti šiuo klausimu. Tai siejama su žmonių psichologija, kai žmogus yra suviliojamas padaryti nusikaltimą, nors kitomis aplinkybėmis taip nesielgtų. Šią klaidą dažnai galima pamatyti filmuose.