„Šį kartą mūsų muzikiniame baliuje viskas vyks atvirkščiai, tad kai kurios pikantiškos detalės ir mažos mūsų paslaptys padės nepasiklysti laike“, – šypsosi S. Urbonavičius-Samas. Vienintelis BIX koncertas vyks lapkričio 16 d. Vilniaus „Siemens“ arenoje.
1. Grupė BIX susikūrė 1987 m. Šiauliuose. Įdomu tai, kad BIX pavadinimas buvo sukurtas tik po metų. S. Urbonavičius-Samas su kursioku išleido pogrindinį, vienos kopijos albumą BIX. Jis ėjo iš rankų į rankas. BIX pavadinimas kilo nuo žodžio „bikas“, kuris reiškia nuorūka. „Gražiai skambėjo“, – pavadinimo idėją aiškina Samas.
2. Pirmasis BIX pasirodymas įvyko 1987 m., gruodžio 31 d., Šiauliuose. Užlipti ant scenos S. Urbonavičių-Samą suviliojo tuo metu nerealus prizas – Šiaulių kultūros namų paskelbto konkurso laimėtojas turės galimybę repetuoti kultūros namų rūsyje ir naudotis ten esančia muzikos aparatūra. Per mėnesį trukusias naktines repeticijas gimė septynios dainos ir BIX‘ai konkursą laimėjo. „Konkurso komisijoje sėdėjo funkcionieriai, tada labai populiarios grupės „Vairas“ lyderis Vytautas Katilius. Tik po daugelio metų sužinojome, kad jis ir įtikino komisiją, kad iš šios grupės kažkas bus“, – prisimena Samas.
3. BIX kelias į muzikos olimpą prasidėjo 1988 m. muzikos festivalyje „Lituanika“. Pirmą kartą į Lietuvą atvyko grupės, kurių anksčiau niekas į šalį neįleisdavo – „Die Toten Hosen“, „Boom Operators“, „Brigada S“. Festivalio metu BIX pasirodymas sužavėjo užsienio svečius ir jau po mėnesio grupė išvyko koncertuoti į Vakarų Berlyną.
4. 1989 m. BIX’us viename iš Vakarų Vokietijos miestų apšildė netrukus pasaulinės šlovės sulaukusi grupė „Nirvana“. Legendinė grupė dar nebuvo išleidusi albumo „Nevermind“ (pasirodė 1991 m.), su kuriuo sulaukė pasaulinio pripažinimo.
5. Daug koncertuojantys BIX‘ai 1991 m. išleido debiutinį studijinį albumą „Akli kariai“. Po metų dienos šviesą išvydo tokie darbai kaip „La Bomba“, „Doozgle“, „Tikras garsas“, „7“, „Žiurkių miestas“ ir WOR’S. Kai kurie iš šių albumų turėjo ir lietuviškų dainų, ir angliškų tekstų.
Taip grupė bandė prisitaikyti prie ją pamėgusios užsienio rinkos. 1996-ieji buvo pokyčių ir nuopelnų laikas: grupė atsisakė iki tol buvusių pučiamųjų instrumentų ir prestižiniuose „Bravo“ muzikiniuose apdovanojimuose susižėrė beveik visų nominacijų laurus.
6. BIX niekada nebuvo tik muzikos grupė. Tai menininkų grupė, kurie reiškiasi ir kitose meninėse srityse. BIX visada išsiskyrė originaliais, niekur nematytais, siurrealistiniais muzikos klipais. Jie grupės gerbėjus žavėdavo ne mažiau nei kuriama muzika. Visų klipų idėjų autorius – Saulius Urbonavičius-Samas. BIX buvo viena pirmųjų lietuviškų grupių, kurios muzikiniai klipai buvo rodomi muzikos kanaluose MTV ir VIVA.
1993 m. pasauliniame Kanų vaizdo klipų konkurse BIX gavo „Palmės šakelę“ už geriausią scenarijų dainos „Pressure“ vaizdo klipui. „Klipas buvo filmuotas Lietuvos kino studijoje, o montažo darbai vyko Vakarų Vokietijoje. Klipe papasakotas visas žmogaus gyvenimas, jame galima įskaityti daug reikšmių apie žmogaus būtį“, – sako Samas.
7. 1990 m. tragiškai žuvo grupės vadybininkas Marius Brasiūnas. Šviesaus atminimo BIX vadybininkas važiavo į Rygos kino studiją, kur turėjo baigti filmuoti vaizdo klipą „Tarp Europos ir Honkongo“. Deja, įvyko tragedija. Automobilis trenkėsi į medį, ligoninėje vadybininkas mirė.
„Jis buvo talentingiausias Lietuvos vadybininkas. Jis buvo sutvertas šiam darbui. Jei likimas būtų kitaip susiklostęs, net neabejoju, kad BIX būtų turėję daugiau galimybių įsitvirtinti Vakarų rinkoje“, – sako Samas.
8. BIX iš kitų išsiskyrė ir neįprastomis, drąsiomis fotosesijomis. Grupės narių stiliumi rūpindavosi S. Urbonavičius-Samas. Štai 1992 m. BIX nebijojo apsinuoginti prieš fotografo Rolando Parafinavičiaus objektyvą.
„Su BIX‘ais niekada nebijojome laužyti standartų, savo muzika kėlėme aštrius klausimus ir skelbėme laisvės idėjas. Tada nusifotografuoti nuogam buvo kažkas tokio, tokių fotosesijų dar nebūdavo“, – pasakoja Samas.
9. Grupės kelias paženklintas nesuskaičiuojamais koncertas ir turais po JAV, Prancūziją, Vokietiją, Olandiją ir daugybę kitų šalių. 1990 m. Niujorke BIX įsiamžino fotosesijoje prie Bruklino tilto. Nuotraukos iki šios dienos žavi gerbėjus. Antrosios gastrolės po JAV truko aštuonis mėnesius.
BIX įrašė kelias dainas įrašų studijoje „Long View Farm“, kurioje dirbo tokie muzikos grandai kaip „Aerosmith“, „Alice In Chains“, „Rolling Stones“. Amerikoje grupės laukė didžiuliai karjeros planai. Jiems išsipildyti sutrukdė šeimyniniai planai. „Nebegalėjome pasirašyti penkerių metų sutarties su „Virgin Records“. BIX nariams gimė vaikai, visi norėjo namo, pas šeimas, į Lietuvą“, – sakė Samas.
10. 1997 m. likęs kvartetas padarė muzikinę pertrauką. BIX rečiau koncertuoja bei kuriam laikui užvėrė studijos duris. Grupės nariai pradėjo dalyvauti įvairiuose meno ir muzikiniuose projektuose.
2008 m. BIX išleido geriausių dainų rinkinį „XX. I dalis“. 2015-ieji tapo dar vienu lūžio tašku BIX muzikiniame kelyje. Grupė vėl aktyviai leidžia laika studijoje, koncertuoja didžiausiuose Lietuvos festivaliuose ir paruošia didžiulio susidomėjimo sulaukusį naujų kūrinių albumą „Bix Ray“.