1 klaida: per daug druskos
Priežastis: gamindami neragaujate.
Sprendimas: „Jei sriubą ar troškinį paruošėte per sūrų, tiesiog įpilkite šiek tiek vandens“, – siūlo kulinarė ir restorano savininkė iš Niujorko Jesse Schenker. Kitas variantas – citrinos rūgštis, tinkanti tiek sriuboms, tie mėsos patiekalams. „Natūralios citrinų sultys nugali sūrų skonį“, – tikina Meredith Deeds ir Carla Snyder, knygos „Pramogos kiekvieną dieną“ autorės. Kad kitą kartą išvengtumėte šios klaidos, gamindami nuolat ragaukite. „Net jeigu recepte parašyta, kad reikia daug druskos – nepadauginkite, – priduria C. Snyder. – Dažnai į tą patį patiekalą reikia dėti ir kitų sūrių ingredientų, pavyzdžiui, sultinio kubelį, konservuotų pomidorų, alyvuogių, kaparėlių arba šoninės.“
2 klaida: per kieta mėsa
Priežastis: gaminote per ilgai arba pernelyg aukštoje temperatūroje.
Sprendimas: pasak vyriausiojo virėjo Marco Vidalio, kai mėsa pasidaro per kieta, ją reikėtų susmulkinti mažais gabalėliais. „Pagaminkite meksikietišką kukurūzinį paplotėlį su mėsa“, – siūlo jis. „Susmulkintą mėsą pagardinkite itališkais padažais“, – pataria M. Deeds ir C. Snyder. Kad išvengtumėte šios klaidos, visada naudokitės termometru – nespręskite apie mėsą tik iš jos išvaizdos – ji dažnai būna apgaulinga. „Nepamirškite, kad labai svarbu pasirinkti gaminti tinkamą temperatūrą. Pavyzdžiui,
kepsnius pradėkite kepti aukštoje temperatūroje, vėliau pamažu ją mažinkite.“ Išimtis – troškiniai. Kuo ilgiau troškinsite mėsą, tuo minkštesnė ji bus. Troškinant vanduo greitai išgaruoja, todėl nepamirškite karts nuo karto juo praskiesti troškinius.
3 klaida: apskrudusi mėsa viduje žalia
Priežastis: kepėte per aukštoje temperatūroje ir per trumpai.
Sprendimas: įdėkite mėsą į iki 150 °C įkaitintą orkaitę, tuomet iškeps jos vidus. Kitą kartą mėsą kepkite vidutinėje temperatūroje ir nepamirškite nuolat vartyti.
4 klaida: džiūvėsėliai nelimpa prie mėsos
Priežastis: pamiršote miltus!
Sprendimas: jei matote, kad džiūvėsėliai nelimpa prie mėsos, teks pradėti iš naujo: pirmiausia apvoliokite mėsą miltuose, tada – kiaušinio plakinyje, o galiausiai – džiūvėsiuose. Jei apvalkalas krinta nuo jau iškeptos mėsos, pabandykite jį gražiai sudėti atgal ir patiekite su daugiau padažo. M. Deeds ir C. Snyder pataria prieš gaminant mėsą 30 minučių palaikyti šaldytuve – taip ji taps kur kas lipnesnė. Beje,
nepamirškite paruoštos mėsos dėti į tik ką įkaitintą aliejų, kad išvengtumėte riebalų pertekliaus.
5 klaida: netraškus, riebus maistas
Priežastis: aliejus nebuvo pakankamai įkaitęs, kai sudėjote maisto produktus.
Sprendimas: deja, jei nenorite skanauti riebalų prisigėrusių kepinių – vienintelė išeitis juos išmesti. Bet pasak J. Schenker, jei kepėte daržoves ar gruzdintas bulvytes, galite dar kartą jas apkepti, tik šį kartą tinkamoje, aukštoje temperatūroje (apie 190 °C). Jei aliejus bus per šaltas, bet kuris maistas sugers riebalus kaip kempinė. Jei nežinote, ar aliejus pakankamai įkaito, naudokitės specialiu termometru arba įdėkite mažą gabalėlį maisto ir įsitikinkite, kad jis jau skrunda. Kai temperatūra tinkama, neperkraukite keptuvės, palikite daugiau vietos ir geriau atskirai apkepkite skirtingus maisto produktus.
6 klaida: pridegęs maistas
Priežastis: per aukšta temperatūra arba per ilgas ruošimo laikas.
Sprendimas: kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui, keptuve ruošti šonkauliukai, gali būti gerokai apskrudę – tai, žinoma, priklauso nuo jūsų skonio, bet visų kitų produktų galimybės ribotos. M. Vidalis prisimena, kad jo močiutė naudodavo šlapią rankšluostį ar audinį, kuriuo trumpam apdengdavo keptuvę ar puodą su maistu – tokiu būdu sugeriamas nuodėgulių skonis ir kvapas. O kad daugiau nesusidurtumėte su minėtąja problema, laikykitės šių trijų taisyklių: stebėkite temperatūrą, laiką (niekur nevaikščiokite gamindami) ir naudokite geros kokybės kepimo ir virimo indus, kurie atsparesni karščiui.
7 klaida: padažai su neištirpusiais gabalėliais
Priežastis: per greitai sudėjote ingredientus.
Sprendimas: paprasčiausias būdas „patobulinti“ tokį padažą – nusijoti. Sijojant kiaurasamčiu dideli gabalėliai pasiliks jame, o jums liks tik tolygus padažas. Kad kitą kartą išvengtumėte šios klaidos, visus ingredientus dėkite paeiliui ir palaukite, kol jie visiškai išsiskaidys. Kitas variantas – neištirpusius maisto gabalėlius sutrinti maišytuvu. Jei norite kreminės konsistencijos padažo, pieną pilkite labai atsargiai, po truputėlį ir nuolat maišykite.
8 klaida: lipnūs makaronai
Priežastis: per mažai vandens arba jis nebuvo verdantis, kai sudėjote makaronus.
Sprendimas: įpilkite šlakelį alyvuogių aliejaus, išmaišykite ir patiekite juos su tirštu padažu. Kad daugiau taip nenutiktų, įsitikinkite, kad dedate makaronus į verdantį vandenį ir jo yra pakankamai. Geriausia juos virti dideliame puode. „Pusei kilogramo makaronų reikia keturių litrų vandens – kai vanduo užverda, jis ima garuoti, – aiškina J. Schenker. – Nepamirškite, kad makaronams reikia daug vietos, nes virdami jie
plečiasi.“ Patikrinkite makaronų kietumą likus minutei iki nurodyto makaronų išvirimo laiko (paprastai ant pakuotės būna pažymėta, produktą virti 7, 10, o kartais ir 15 minučių). Nepamirškite, kad jei perkelsite makaronus iš puodo į keptuvę su padažu – jie toliau virs.
9 klaida: ištižę, sulipę ryžiai
Priežastis: per daug skysčio.
Sprendimas: panaudokite juos kam nors kitam, bet ne garnyrui. Paskirstykite ryžius ant kepimo skardos ir padėkite į šaldytuvą, kol atšals ir sudžius krakmolas. Kitą dieną panaudokite juos sriubai ar pakepkite su daržovėmis. Kitą kartą virdami ryžius stebėkite vandens kiekį. Vanduo ryžius turi apsemti vos dviem centimetrais.
10 klaida: per minkštos daržovės
Priežastis: pervirėte arba perkepėte.
Sprendimas: panaudokite jas daržovių tyrei arba tirštoms sriuboms ruošti. J. Schenker taip pat siūlo palaikyti tokias daržoves šaldytuve, o kitą dieną patiekti kaip salotas su
raudonųjų svogūnų ir balzaminiu padažu. Kad daugiau taip nenutiktų, prisiminkite daržovių konsistenciją – ne visoms išvirti ar iškepti reikia tiek pat laiko. Pavyzdžiui, jei gaminsite daržovių sriubą, niekada vienu metu nedėkite žirnių ir bulvių. Kai bulvės išvirs, žirniai dar net nebus suminkštėję. Jei norite išlaikyti išvirtų daržovių, pavyzdžiui, šparaginių pupelių, skonį ir spalvą (kol paruošite kitus patiekalus), įdėkite jas į šaltą vandenį. Kai jos atvės, nusausinkite rankšluosčiu.