• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žolininkai sako, kad ant beržų augantys juodieji grybai padeda gydyti net vėžį ir cukrinį diabetą, suteikia gausybę energijos. Tik surasti juos gamtoje vis sunkiau, mat brandūs beržynai – kertami.

Žolininkai sako, kad ant beržų augantys juodieji grybai padeda gydyti net vėžį ir cukrinį diabetą, suteikia gausybę energijos. Tik surasti juos gamtoje vis sunkiau, mat brandūs beržynai – kertami.

REKLAMA

Mokslininkai irgi giria šiuos grybus, tik, sako, svarbu nesumaišyti su kitais dariniais, mat tokiu atveju naudos bus kaip iš pjuvenų.

Žolininkas Bernedinas skuba į beržyną, ieško juodųjų beržo grybų. Vienas ant svyruonėlio įsitaisęs kelių metrų aukštyje, tad prireikia net ilgakočio pjūklelio: „Beržo grybas – tai čia yra didžiulė gamtos dovana.“

Ir ši dovana keliauja į krepšį, auga ir kitas, kiek mažesnis. Šis degėsių gumulą primenantis juodasis beržo grybas, dar žinomas kaip čaga, o moksliškai – įžulnusis skylenis, žolininkų vadinamas tikru stebukladariu. Iš jo gamina įvairiausius produktus.

„Ekstrahuojam arbatas, darom kepenų veiklai arbatas, darom įvairias mikstūras, ir muilas greitai bus padarytas iš beržo grybo, sąnariams darom tepaliukus“, – pasakoja žolininkas Bernedinas.

REKLAMA
REKLAMA

Populiariausia – arbata, kuri esą yra tikras energijos užtaisas. Užplikoma karštu vandeniu. Skonis gal ir ne visiems malonus, o nauda neva didelė.

REKLAMA

„Geriama rytais ant tuščio skrandžio, labai šarmina mūsų organizmą, imuninę sistemą, cholesterolis mažėja, žmogus kyla kaip ant sparnų – pajaučia kita gyvenimo kokybę“, – tikina žolininkas Bernedinas.

O žolininkas kviečia paragauti ir čagomis gardintų raugintų kopūstų. Jie turi daug vitaminų D, B, geležies, kalcio, magnio. Ir esą gydo net vėžį bei kitas sunkias ligas.

„Mineralų ir vitaminų gauti, kad visa imuninė sistema sustiprėtų ir stabdytų senėjimo procesus. Vėžinei profilaktikai yra be galo gerai, neduoda formuotis mūsų organizme vėžinėm ląstelėm“, – aiškina žolininkas Bernedinas.

REKLAMA
REKLAMA

Kad pasižymi priešvėžiniu poveikiu ir padeda sergantiems diabetu, patvirtina ir mokslininkai, ištyrę grybų veikliąsias medžiagas.

„Jis turi įvairių veikliųjų medžiagų, daugiausia fitosterolių, kurie gali stabdyti vėžinių ląstelių dauginimąsi, teigiamai veikti diabeto progresavimą – stabdyti taip pat“, – tvirtina Gamtos tyrimų centro Mikologijos laboratorijos vadovė Jurga Motiejūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, ir žolininkai, ir mokslininkai atviri – surasti šį juodąjį grybą gamtoje tampa vis sunkiau, mat brandūs beržynai kertami.

Kaip sako grybų žinovė Motiejūnaitė, ir pažinti reikia, ką nuo medžio pjauni – ne kiekvienas darinys ant beržo jau išskirtinėmis savybėmis pasižymi.

„Rodo, pavyzdžiui, bakterinį gumbą ant beržo ir ar čia jau juodasis grybas – tai poveikis bus tas pats, kaip prisipjovus beržo pjuvenų ir užsipylus“, – sako J. Motiejūnaitė.

REKLAMA

O ir tikrųjų juodojo beržo grybų padauginti nereikia.

„Šalutinis poveikis gali būti net labai didelis, čaga yra organizmas, kuris turi oksalatų, o jie labai neigiamai veikia inkstus“, – teigia J. Motiejūnaitė.

Įžulnieji skyleniai auga ir ant kitų lapuočių, alksnių ar šermukšnių, tik naudingiausi esą beržų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų