Tačiau žmonės skundžiasi, kad kitų gamintojų vaistai netinka, ir stebisi, kad nauja valdžia nesugebėjo tinkamai pakeisti ministro Verygos nustatytos vaistų prekybos. Vaistinėse sąmyšis dėl kompensuojamųjų vaistų.
Panevėžietė Marija jau nerimauja, kad teks susimokėti už savo vaistus širdžiai, kuriuos iki šiol gaudavo nemokamai.
„Keičia ir keičia, man visai tas nepatinka. Išrašo ir pati gydytoja net nežino, kad pakeista ir jie nebekompensuojami. Mes seni žmonės, mums vaistų nemažai reikia. Labai blogai, kad taip kaitalioja. Mažina ir mažina kompensuojamų vaistų, pensijos nedidelės“, – piktinasi Marija.
Marija keisti savo vaistų neketina, mat, sako, kiti jai netinka. „Kito gamintojo būna ne tokie veiksmingi. Šitą aš įsitikinau“, – sako Marija.
„Žmonėms sunku suprasti, jie dažnai žiūri į tave ir nesupranta, ką jiems sakai. Kaip nekompensuojami? Man gydytojas išrašė kompensuojamą. Jiems aiškini, kad gydytojas išrašė kompensuojamą. Aiškini, kad kompensuojamas kito gamintojo, bet jie sako, man gydytojas išrašė“, – teigia vaistininkė Vaiva Balčiūnienė.
Žmones pribloškė žinia, kad smaugiant infliacijai, išbrangus maistui, elektrai ir šildymui, dar teks brangiau mokėti ir už vaistus. Per metus vaistai vidutiniškai pabrango 2 procentais, anot statistikos departamento. Tačiau žmonės piktinasi, kad negaudami savo įprasto vaisto ir turėdami susimokėti visą kainą, piniginę paplonins kur kas smarkiau:
„Sunkiai įperkami, jei nebus kompensuojami, bus sunkiai įperkami.“
„Pensija 300 eurų, nesusimokėčiau visų pilna kaina. Pirkčiau prastesnius.“
Apie pusė pacientų, anot vaistininkės, išgirdę, kad už jų buvusį kompensuojamą vaistą jau reikia mokėti, sutinka išmėginti kitą kompensuojamą. Tačiau po kurio laiko skųsdamiesi grįžta atgal ir prašo senojo, nors už pakelį mėnesiui tenka mokėti apie 10 eurų.
„Nuperka vaistą, po mėnesio grįžta, sako, duokite man tikrąjį, nes man tas netinka, sukilo kraujospūdis, viskas blogai“, – sako V. Balčiūnienė.
Praėjusį mėnesį įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, turės susimokėti už vaistus daugiau kaip 300 tūkst. pacientų – tvirtina jų organizacijos.
Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkai kompensacijas panaikino beveik 200-ams vaistų. Nebekompensuojami populiarūs vaistai, skirti širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti, nuo astmos, prostatos ir psichinių ligų. Pacientų organizacijos reikalauja skubiai taisyti naująją vaistų kompensavimo tvarką.
„Svyra rankos, tikėjomės, kad su kainynu liks vaistai gal bent su mažesne ar didesne priemoka. Kur yra tas pasirinkimas?“, – kalba pacientų organizacijos vadovė Vida Augustinienė.
„Jau girdžiu anekdotinius pasakojimus, kai vyresnio amžiaus žmogus vaistinėje, jam duodama kito dizaino dėžutė to paties gamintojo su tais pačiais vaistais. Tik pakeitė dizainą, žmogus prigąsdintas atsisako vaistus pirkti, sako, čia kiti vaistai, aš jų nepirksiu ir nevartosiu“, – teigia buvęs ministras Aurelijus Veryga.
Sveikatos apsaugos ministerijos politikai teisinasi, kad kai kuriuos vaistus iš kompensuojamųjų sąrašo išbraukė šiems pabrangus ir ragina žmones rinktis kitus kompensuojamus su ta pačia veikliąja medžiaga.
„Sudarant naują kainyną yra natūrali tiekėjų kaita. Jei kažkoks tiekėjas padidino vaisto kainą, natūralu, kad kaip valstybė turime užtikrinti, kad kaina pacientui nebūtų didesnė. Į kainyną dėl to gali nepatekti. Jei gamintojas sumažins kainą, gali patekti į sekantį kainyną, kai bus sudaromas“, – aiškina sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
Sulaukęs pacientų pasipiktinimo, Seimo sveikatos komiteto pirmininkas Antanas Matulas žada į juos atsižvelgti ir vėl keisti Farmacijos įstatymą.
„Ką tik grįžau iš susitikimo su ministru Dulkiu, kur aptarėme šitą klausimą. Ministras pažadėjo gilintis ir aiškintis, kaip problemą galima būtų išspręsti“, – sako Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.
Politikas žada siekti, kad pasikeitus kompensuojamųjų vaistų sąrašui, tęsiantys gydymą pacientai neturėtų kaitalioti vaistų ar mokėti už juos visą kainą ir gautų bent nuolaidą. Tačiau tai užtruks bent porą mėnesių, mat Seimas posėdžiauti pradės tik po mėnesio.