Atėję į vaistinę naujai paskirto vaisto, jau beveik pusmetį pacientai kompensaciją gauna tik pigiausiam. Jei nori kito, brangesnio, moka visą kainą. Nors ministras Veryga įtikinėja, kad jokio skirtumo tarp brangesnio ir pigesnio tos pačios veikliosios medžiagos vaisto nėra, pacientai nenustoja skųstis tokia tvarka:
„Aš vartoju ir nekompensuoja. Vis tiek perku. Nenoriu keisti.“
„Norėčiau, kad visus kompensuotų vaistus. Ne kiekvienas išgali nusipirkti vaistus, brangūs.“
„Aišku, geriau būtų, kad būtų pigiau.“
„Stengiuos nekeisti nieko, nes labai nesinori tyrimus, bandymus ant savęs daryti.“
Tokia tvarka liepą įvesta tiesiog ministro Verygos įsakymu. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nutarė, kad tokia tvarka neteisėta, mat ji gali būti nustatyta įstatymu, o ne paprastu ministro įsakymu, tad pareikalavo naujovę atšaukti. Po tokio teismo spendimo ministras suskubo rengti jau įstatymo pataisą ir tikėjosi, kad Seimas ją palaimins. Tačiau opozicijai pasipriešinus ministro planas neišdegė.
„Čia Verygos mąstymo paslaptis. Neturi proto suvokti, kad yra kitų būdų, kaip mušti vaisto kainą, tai panaudoja pacientą. Jei nenuleisite, vaistą išbrauksime. Gali būti taip, kad kas ketvirtį žmogus priverstas vartoti vis kitą vaistą“, – sako Seimo narys, konservatorius Antanas Matulas.
Tuo metu Veryga nenusiteikęs sudėti rankų ir iki Naujųjų metų dar likus 10 dienų žada sugalvoti, kuo pakeisti nebegaliosiantį savo įsakymą, pagal kurį pirmą kartą paskiriamas vaistas toliau būtų kompensuojamas tik pats pigiausias. Vėliau neatmeta vėl mėginti priimti įstatymo pakeitimą.
„Ką darysime? Galvosime, tikrai rankų nenuleisime. Padarysime viską, kad pacientai gautų kuo pigiau vaistus, kad nebūtų apgaudinėjami, nereikėtų mokėti už reklamas, seminarus, konferencijas. Kainų skirtumą ir sukuria pinigai, kuriuos farmacijos kompanijos sukiša į gydytojų keliones, paramas, vaistų reklamavimą“, – pasakoja ministras Aurelijus Veryga.
Vaistininkus ir pacientų organizacijas toks ministro užsispyrimas net ir po teismo sprendimo stebina.
„Baigtų vieną kartą eksperimentuoti su pacientais, įvairiais suvaržymais, administracinės, finansinės naštos vaistinėms užkrovimu. Palinkėčiau, kad pagaliau susodintų prie stalo visus dirbančius šioje srityje: gamintojus, pacientų organizacijas, vaistines, tiekėjus, kontroliuojančias institucijas, susitartų, kaip padaryti, kad būtų geriau pacientui. Tikrai nedemokratiniai procesai vyksta ministerijoje“, – teigia vaistinių atstovė Dangutė Mikutienė.
„Kad būtų kompensuojama bazinė vaisto kaina, gydytojas ir pacientas turėtų teisę rinktis iš sąrašo, o suvedinėti sąskaitas su farmacinėmis kompanijomis, ministras turėtų pasirinkti kitą būdą, o ne pacientų sveikatos sąskaitą“, – kalbėjo pacientų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.
Visgi ministras tikina, kad pirmojo vaisto paskyrimo tvarka, pagal kurią kompensuojamas tik pigiausias iš nustatyto sąrašo nėra laužta iš piršto. Esą tokia tvarka galioja kai kuriose kitose ES šalyse ir gamintojams konkuruojant dėl pigiausio vaisto leidžia sutaupyti sveikatos fondo pinigų, kuriuos vėliau galima panaudoti vaistams kompensuoti platesniam ratui ligų.