• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baigiantis pirmam mėnesiui, kai reikia mokėti už vienkartinius plastikinius maišelius, prekybininkai skelbia – tokių maišelių sunaudojimas sumažėjo kartais. Vienuose prekybos tinkluose jų sunaudojama perpus, o kituose – 3 ar 4 kartus mažiau nei iki apmokestinimo.

Baigiantis pirmam mėnesiui, kai reikia mokėti už vienkartinius plastikinius maišelius, prekybininkai skelbia – tokių maišelių sunaudojimas sumažėjo kartais. Vienuose prekybos tinkluose jų sunaudojama perpus, o kituose – 3 ar 4 kartus mažiau nei iki apmokestinimo.

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.

Nors tenka už vienkartinį plastikinį maišelį mokėti centą, kai kurie žmonės juos ir toliau ima ne po vieną. Nenorėdami išleisti nė vieno papildomo cento, kai kurie žmonės prekes kraunasi į bandelėms skirtus nemokamus popierinius maišelius.

Bet gyventojai neišskirtiniai – užsienyje darytoje nuotraukoje matyti, kad bandelę vyras įsidėjo į vienkartinę pirštinę. Tiesa, Lietuvos prekybos tinklai nepastebi, kad būtų išaugęs tokių pirštinių poreikis.

Vis dėlto, pasak prekybininkų, vienkartinių maišelių žmonės naudoja keliskart mažiau nei iki apmokestinimo.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu mūsų pirkėjai nuperka 3 kartus mažiau plastikinių maišelių negu iki to laiko buvo išdalinama nemokamai“, – teigė „Rimi“ atstovė Eglė Krasauskienė.

REKLAMA

Prekybos tinklo „Lidl“ atstovai sako, kad apmokestinus maišelius jų pirkėjai sunaudoja 40 procentų mažiau. Dar mažiau maišelių naudoja „Norfos“ pirkėjai.

„Mažiau sunaudojama apie 50 procentų. Mes planuojame, kad per mėnesį bus parduota 1,5 milijono maišelių, o anksčiau turėdavo būti apie 3 milijonus“, – skaičiavo „Norfos“ valdytojas Dainius Dundulis.

Neimdami plastikinių maišelių žmonės sako gelbstintys pasaulį:

„Gamta gal bus švari, švariau bus. Ne taip išmesim“.

„Kai pasižiūri į vandenynus, kiek ten tos plastmasės, tai gamtai bus geriau“.

Kiti žmonės netiki, kad apmokestinus maišelius žemė lengviau atsikvėps ir vandenynai taps švaresni:

REKLAMA
REKLAMA

„Kur žmonės nemokamai ėmė, ką pirko už centą, jie vis tiek šitą maišiuką išmes, nesvarbu, ar centą kainuoja“.

„Manote aš sumokėsiu ir jau šį maišelį saugosiu ir vėl eisiu su juo į parduotuvę? Ne, aš jį, žinoma, išmesiu“.

Lietuvoje vienas gyventojas sunaudoja apie 294 maišelius per metus, o vidutinis belgas – vos 10. Tačiau nei aplinkosaugininkai, nei atliekų perdirbėjai negali pasakyti, kokią dalį lietuvių išmetamų atliekų sudaro plastikiniai maišeliai, mat jie tiesiog pasimeta šiukšlių krūvose. O prekybininikai įvardija, kas yra didesnė bėda nei vienkartiniai maišeliai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu žiūrėtume įpakuotą mėsą, tai maišelio svoris yra 1,6 gramo, į kurį galima įdėti ir kilogramą ir 2 kilogramus mėsos. O to indelio, į kurį įpakuoja mėsą, svoris yra 54 gramai, ir ten įdedama pusė kilogramo mėsos“, – sakė D. Dundulis.

Daugkartinis maišelis sveria 6 gramus – tiek, kiek sveria 3 vienkartiniai maišeliai, tad ir ilgiau irs. Iš apmokestinimo naudos yra ne tik gamtai, bet ir prekybininkams.

O kad suprastume, kokie tai maistai, štai keli pavyzdžiai: „Norfa“ per mėnesį papildomai gavo 15 tūkst. eurų, „Maxima“, pardavusi daugiau nei 3,5 miljono maišelių, sąskaitą papildė 36 tūkst. eurų, „Iki“ pardavė 1,6 milijonus maišelių vietoj tradiciškai sunaudojamų 8 milijonų – uždirbo 16 tūkst. eurų.

Pasitaikė ir tokių pirkėjų, kurie buvo pričiupti nesumokėję už maišelius.

„Piktybiškai atsisako tą daryti. <...> Bet mes negalime dėl vieno cento trukdyti policijos pareigūnų“, – sakė D. Dundulis.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Visoje ES maiseliai vaisiams, zuvies produktams yra nemokami. Cia sukure savas taisykles. Jei mokesiu 1 ct, tai gamta svaresne bus:))). Paziurekit kiek ore lektuvu, furu pilni keliai, jurose kiek laivu. Stai kur didzioji tarsa.
Galit stengtis nesistengę su tais neteršimais - russkiai su kiniečiais prishiks ir už save, ir už jus.
Kas tas centas, kai milijonai dingsta.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų