Kol nelegalus po miškus vaikosi elitiniai ARO pareigūnai, Gabrielius Landsbergis sako, kad Lietuva pasiryžusi mokėti turkams pinigus, kad šie bent jau sumažintų skrydžių skaičių tarp Stambulo ir Minsko.
Vakar iš Kapčiamiesčio pabėgusius 6 nelegalus Vytautas aptiko sodyboje: „Nuardė ten, tuos visus susinešė čia po stogu.“
Sodyba vyrui nepriklauso, jis į ją atvyko pjauti žolės. Ji nutolusi maždaug 6–7 kilometrai nuo Kapčiamiesčio, kur nelegalai buvo laikomi: „Ateinu, yra – 5 juodaodžiai.“
Vyras sako, kad nelegalai elgėsi normaliai, nebuvo agresyvūs. Jie Vytautui bandė kažką aiškinti sava kalba, o Vytautas bandė kalbėtis lietuviškai. Bet nesėkmingai.
„Vienas bandė prašyti telefono įkroviklio, kiek supratau. O daugiau aš jų nė bum bum. — O kaip jie paskui išėjo? — Pro vartus ir išėjo jie. Jie gal suprato, kad aš kalbu telefonu, ir jie nuėjo, o žmona paskui sakė, kad atvažiavo ekipažas, bet jau jų nesutiko.“
Visgi sienos pažeidėjai toli nenukeliavo. Miške juos pastebėjo kitas gyventojas ir pranešė pareigūnams. Jie nelegalus sulaikė.
„Buvau grybauti, parėjau iš miško, žiūriu, policijos ekipažai stovi, ir pasieniečių. Vieną, žiūriu, juoduką, nedidelio ūgio toks juodukas, už čiupros paėmę tąso. Sodino į mašiną, jis gal priešinosi, šiek tiek papurtė jį“, – teigia vietos gyventojas Albinas.
Lazdijų rajono gyventojai sako matantys, ar iš kaimynų girdintys istorijas, kad nelegalai miške vietiniams pasirodo būreliais po 5–7. Kai kuriuos žmonės užklupo ir savo nuosavybėje, įlindusius į ūkinius pastatus. Nors apie sienos pažeidėjų nusikaltimus pranešimų nėra, žmonėms neramu.
„Mes nesijaučiam saugiai, mes nieko neapsaugoti, kadangi jie eina, kur jie nori. Jų niekas nesulaikys. Užspeisti į kampą visi būna agresyvūs, kas žino, jie ir nevalgę, jie ištroškę, karšta, čia žmogaus negali nuspėti, kas jam ir kaip jis gali pasielgti.“, – sako gyventoja Aldona.
„Žmonėms vis tiek yra baisu. Nežinai, kur tu čia vakare sutiksi, ar pas tave kur į kokį kluoną įlįs, vis tiek nejauku. Vakarais nerakindavom nei durų, nei mašinų, o dabar jau rakinam viską.“
„Jokios baimės aš nejaučiu, man jokio skirtumo, man daugiau egzotikos įneša šitie užsieniečiai. — Atrakcija tokia? — Taip“, – atskleidžia Albinas.
Nors pačiame Kapčiamiestyje dabar gausybė pareigūnų ir ne šiaip eilinių patrulių. Atsiųstos mobiliosios pareigūnų kuopos, o taip pat ir su teroristais bei pačiais pavojingiausiais nusikaltėliais kovojantys elitiniai ARO pareigūnai. Policija tvirtina, kad tai dėl prevencijos, bet žmonėms kyla įtarimų.
„Tiek nereiktų tų pajėgų, jeigu jie būtų šiaip žmonės paprasti, bet matomai yra ir nusikaltėlių, ir visokių gal.“
O Kėdainių savivaldybė, atsiliepdama į centrinės valdžios pagalbos prašymą, pasiūlė apgyvendinti nelegalus buvusioje policijos areštinėje. Į jos atnaujinimą buvo investuota pusė milijono eurų, bet patalpos greitai tapo nereikalingos.
„Šitoje areštinėje yra 40 vietų, yra ir lovos, ir tualetai, kriauklės, žiūrint ir nuošalesnė vieta, taip, turime ir mokyklų, turime ir visuomenės tam tikrą nusiteikimą, mato žmonės, kas vyksta kitose šalyse, kas yra pridaroma kartais“, – kalba Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis.
Kol Lietuvos pareigūnai po miškus vaikosi nelegalus, Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Turkijoje jau spėjo paprašyti NATO sąjungininkų pagalbos sprendžiant šią krizę.
„Dalis pabėgėlių, migrantų į Baltarusiją, vėliau ir į Lietuvą, patenka būtent naudodamiesi Turkijos oro uostais ir avialinijomis, kurios naudojasi tais oro uostais. Čia ir buvo pagrindinė diskusija“, – teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Jis sako, kad Lietuva galėtų prisidėti finansiškai, jeigu Turkijos avialinijos atsisakytų skrydžių į Minską ar jų sumažintų.
„Jeigu tai yra Turkijos patiriami, įrodomi komerciniai nuostoliai dėl skrydžių sumažinimo, būtų galima ieškoti kažkokių kompensacinių mechanizmų, kol kas į tą atsakymo neišgirdau.“
Per vakar mūsų pasieniečiai sulaikė 22 nelegalus, o bendras jų skaičius šiemet jau pasiekė 1738.