Šie valandų valandas Helmholtzo instituto laboratorijose praleidę mokslininkai – puikus įrodymas, kad kantrybė ir nuoseklus darbas anksčiau ar vėliau atsiperka. Jie pristato ligų diagnostikos metodą, kurio iki šiol niekas netaikė ir apie jį net nežinojo. Šie mokslininkai atrado, kad kaukolė, kaip ir smegenys, kaupia informaciją apie smegenų ligas.
„Esminis dalykas, kurį atradome yra tai, kad kaukolė sąveikauja su smegenimis ir tai gali padėti mums įveikti smegenų ligas“, – teigė Helmholtzo instituto tyrimų vadovas Ali Erturk.
Apie tai, kad kaukolėje yra gerokai daugiau informacijos apie smegenų ligas, nei buvo manoma iki šiol, mokslininkai išsiaiškino pasitelkę sudėtingą organų ir kaulų išskaidrinimo metodą, kuris padeda padaryti itin tikslius 3D vaizdus ir taip surinkti reikiamą informaciją.
„Mes pastebėjome, kad tą patį signalą apie tam tikras ligas, kurį gausime iš smegenų, galime aptikti ir iš kaukolės. Tai lyg veidrodis“, – sakė A. Erturk.
Kadangi smegenų ligų stebėjimas iki šiol yra didelis iššūkis, mat smegenų tyrimai yra sudėtingi, šis mokslininkų atradimas ateityje gali sukurti sąlygas stebėti smegenų būklę, tiriant kaukolę. O tai yra gerokai paprasčiau.
„Atliekant magnetinį rezonansą ar kompiuterinę tomografiją naudojami dideli prietaisai, tiesa? Tačiau galbūt ligas bus galima nustatyti naudojant gerokai paprastesnius ir mažesnius detektorius? Tiesiog pridėsime juos ant kaukolės ir gebėsime nustatyti ligas smegenyse“, – pridėjo A. Erturk.
Mokslininkai viliasi, kad jų metodas gali padėti ateityje gerokai lengviau aptikti ir gydyti Alzheimerį, indikuoti apie gresiančius insultus ar kitas ligas.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.