Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Maždaug 6 tūkst. protestuotojų buvo susirinkę prie konservatorių partijos būstinės Berlyne. Susirinkusieji kaltino partijos vadovą ir pagrindinį kandidatą į Vokietijos kanclerio postą Friedrichą Merzą fašizmu. Reikalavo nebalsuoti už jį artėjančiuose parlamento rinkimuose.
Gyventojai neslepia pykčio
Pasipiktinimo banga ritasi ir per kitus Vokietijos miestus. Kaltinimai F. Merzo pusėn skrieja tuoj po to, kai konservatoriai pasinaudoję ultradešiniosios partijos „Alternatyva Vokietijai“ pagalba Bundestage „prastūmė“ migracijos griežtinimo planą.
„Tai – visiškai peržengia ribas ir, mano nuomone, yra siaubinga. Manau, kad augantis fašizmas dabar persikelia į konservatyvųjį centrą. Arba jis ten buvo jau seniai“, – kalbėjo proteste dalyvavusi vokietė.
„Jeigu gerai prisimenu, jo žodžiai lapkritį–gruodį buvo visai kitokie. Jis visada sakydavo, kad nesieks AfD paramos. Ir dabar jis apsigalvojo“, – teigė protestuotojas.
Konservatorių sukurtas įstatymas numato nuolatinę sienų kontrolę, priemones, užkardančias neteisėtą sienos kirtimą, ir užsieniečių, kuriems nurodyta palikti šalį, areštą.
„Vokietija yra imigracijos šalis ir tokia liks. Bet turime užtikrinti, kad imigracija vyktų darbo rinkoje, visuomenėje, kad vyktų integracija. Kad imigracija neapkrautų tik socialinės apsaugos sistemos“, – dėstė opozicijos konservatorių lyderis F. Merzas.
Prognozuoja iššūkius
Buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel, retai pasisakanti apie šalies politiką, suskubo kritikuoti konservatorių lyderį už AfD paramą įstatymui.
„Tai atveria duris AfD politikai čia, Bundestage. Jūs kenkiate Vokietijai kaip verslo šaliai savo politika ir turėtumėte gerai pagalvoti, ar tikrai norite būti siejami su tais kolegomis“, – rėžė Vokietijos vicekancleris Robert Habeck.
Tačiau ekspertai pažymi, kad F. Merzo planas atitinka daugumos vokiečių reikalavimus, nes jie nori griežtesnės migracijos kontrolės pirmiausia dėl saugumo šalyje. Kol kas neaišku tik viena – ar su AfD būtų formuojama ir koalicija konservatoriams laimėjus rinkimus.
„Žalieji ir socialdemokratai tikriausiai turės problemų formuodami koaliciją su konservatoriais“, – įsitikinusi politologė Janina Muetze.
Paskutinės apklausos rodo, kad vasario 23 d. parlamento rinkimuose pirmautų konservatoriai su 30 proc. balsų, antrą vietą, atsilikę 10 procentų, užimtų „Alternatyva Vokietijai“, o trečioje vietoje liktų dabartinis kancleris Olafas Scholzas su socialdemokratais.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.