Sveikatos apsaugos ministerija dar vakar viešai prašė ir vylėsi, kad rytojaus rungtynes su priešininkais iš Milano „Armani“ komandos Kauno „Žalgirio“ krepšininkai žais taip, kad šio ryto treniruotėje – tuščioje arenoje su tuščiomis žiūrovų kėdėmis. Arba rungtynes išvis nukels.
Valdininkai į „Žalgirio“ vadovybę kreipėsi net raštu, aiškindami, kad koreguoti varžybas reiktų iš rizikos ir baimės, kad italai į Kauną ir visą Lietuvą atveš koronavirusą. Tačiau „Žalgiris“ klausyti valdininkų nenusiteikęs.
„Kreipėmės į „Eurolygą“, gavom atsakymą, kad nukelti rungtynių nėra įmanoma. Kitas variantas buvo žaisti be fanų. Mes galvojam, kad klubas egzistuoja dėl fanų, gyvuoja dėl fanų, rungtynės vyksta dėl jų, jų palaikymas mums be galo svarbus. Todėl žaisime su fanais“, – sako „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas.
O fanų arenoje, kaip įprasta, bus 15 tūkstančių. Bilietai iššluoti dar prieš tris savaites. Motiejūnas ramina, kad sirgalių iš Italijos į Kauną atvyks vienetai. Pats „Žalgiris“ prašė Milano klubo gerbėjų nevykti į rungtynes Kaune ir šie esą į prašymą įsiklausė. „Žalgiris“ jiems grąžino pinigus už bilietus.
„Buvo 35 bilietai, jie visų jų atsisakė, atvažiuos tik komanda ir kas yra prie komandos. O pavienių kreipėsi 6 žmonės, kurie nevyks. Tikrai ne ta komanda, kurių fanų visą laiką būna daug. Nematom, kad būtų grėsmė iš tos pusės“, – pasakoja P. Motiejūnas.
Klubas tikina, kad rytoj per rungtynes „Žalgirio“ arenoje bus imtasi visų dezinfekcijos priemonių. O įeinantys į areną žmonės, keliantys įtarimų, bus tikrinami ir galbūt net neįleidžiami. Tiesa, kaip nustatyti, kuris užsikrėtęs, klubo vadovas nežino.
„Neįsivaizduoju – čiaudulys, kosėjimas. Matysis gal, kad žmogus serga“, – teigia P. Motiejūnas.
Premjeras po Valstybės ekstremalių situacijų centro posėdžio pareiškė, kad paliepti „Žalgiriui“ nukelti rungtynes valdžia negali.
„Rekomenduojama vengti. Kol kas nėra jokio teisinio pagrindo drausti, nes neturim nė vieno atvejo Lietuvoje, kuris būtų patvirtintas“, – kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis.
Nemaža dalis TV3 žinių kalbintų kauniečių „Žalgirio“ aistruolių tikina koronaviruso visai nebijantys ir džiūgauja dėl „Žalgirio“ sprendimo:
„Tai valio. Jau daug labai nusiminusių buvo.“
„Nuostabu. Atsižvelgė į visas aplinkybes, neįsileido sirgalių vietinių, tik 10 bus, visus kitus tikrins prie įėjimo."
„Manau, dėl koronos tikrai nereikia atšaukti varžybų.“
„Aš ką tik grįžau iš Italijos – ramu ir viskas bus gerai. Reikia būt optimistais ir mažiau klausytis. Romoj visi ramiai vaikšto, restoranai pilni.“
Visgi kiti abejoja, ar verta dėl žalgiriečių planų šitaip rizikuoti lietuvių ramybe ir sveikata:
„Gal ir blogas sprendimas, jeigu rekomenduota nedaryti.“
„Čia gal biznis, pinigai. Bet nesirūpina žmonėm. Sveikata žmonių turbūt nerūpi.“
Iš dalies ši moteris teisi. Jeigu „Žalgiris“ nepaklustų „Eurolygos“ nurodymui ir rungtynes nukeltų, 12-os milijonų eurų biudžetą turinčiam klubui grėstų bauda nuo 100 iki 200 tūkstančių eurų. O dar svarbiau – komandai greičiausiai būtų įskaitytas techninis pralaimėjimas. O tai reikštų, kad „Žalgiriui“ nuplauktų svajonė pasiekti aštuntfinalį, nuo kurio dabar yra per žingsnį.
„Yra didelis šansas, kad mums įskaitytų techninį pralaimėjimą. Tai ne tik finansiniai nuostoliai, bet ir turnyrinėje lentelėje nukentėtume ženkliai“, – sako P. Motiejūnas.
Visuomenės sveikatos centras tokį klubo sprendimą kritikuoja. Didžiausia grėsmė esą – ne patys Milano krepšininkai, o iš Italijos atvykstantys sirgaliai, kurių tikslaus skaičiaus niekas nesukontroliuos.
„Jie atvyks iš paliesto regiono, regiono, kur daug susirgimų. Ir gali būti inkubacinio periodo pabaigoj, niekas to nežino, ir gali būti užkrečiami. Tikrai gali palikti nemenką dovanėlę Lietuvai“, – pasakoja Visuomenės sveikatos centro vadovė Rolanda Lingienė.
Pasak „Žalgirio“ klubo, bilietus grąžino ir keletas lietuvių. Rolanda Lingienė tikina, kad susimąstyti turėtų ir kiti, ar verta rizikuoti.
„Labai rekomenduočiau pagalvoti prieš einant. Labai pagalvoti prieš einant. O jeigu eis, dezinfekuoti rankas, net ir turėti medicinines kaukes, nes dabar yra ir gripo pakilimas“, – teigia R. Lingienė.
Beje, privatus Milano „Armani“ komandos lėktuvas į Kauną leisis po mažiau nei pusvalandžio.
„Lėktuvą pasitiksime kaip ir kitus besileidžiančius orlaivius, visiems keleiviams ir įgulai bus atlikta sustiprinta medicininė-karantininė patikra. Bus patikrinta visiems kūno temperatūra ir suteiktos rekomendacijos, ką reikėtų daryti, jeigu jų sveikatos būklė pablogėtų“, – kalbėjo R. Lingienė.
O masinių renginių artimiausiu metu Lietuvoje, lyg tyčia, netrūks ir kitų. Jau po geros savaitės sostinėje vyks kasmetė Kaziuko mugė, pritraukianti tūkstančius žmonių. O jau po dviejų savaičių – jubiliejinė Kovo 11-oji, kurios proga laukia eisenos, koncertai, vieši renginiai. Ekstremalių situacijų komisija kol kas tik rekomenduoja vengti masinių renginių vyresnio amžiaus ir lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Vilniaus miesto savivaldybė jau svarsto ką daryti – leisti renginius ar atšaukti.
„Šiuo momentu mes savo planų nekeičiame ir manome, kad renginiai vyks kaip vykę. Kaziuko mugė labai dažnai vykdavo gripo epidemijos metu, tai nėra didelės problemos“, – sako administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Dažnai rankomis liečiami paviršiai jau dezinfekuojami Seime. Čia šį rytą aptarti veiksmų plano irgi rinkosi Ekstremalių situacijų valdymo grupė. Pasak kanceliarijos atstovės, į jubiliejinės Kovo 11-osios minėjimo renginius Seime susirinks 800 svečių iš Lietuvos ir 15 užsienio šalių. Tiesa, iš koronaviruso apimtos Italijos nepakviestas nė vienas svečias. Kol kas atšaukti šventinių renginių Seimas irgi neplanuoja, nebent situacija per likusias savaites komplikuotųsi.
„Kol kas yra priimtas sprendimas neatšaukti suplanuotų renginių, tačiau Seimo kanceliarija siūlo, jeigu įmanoma, atsisakyti ekskursijų ar renginių organizavimo Seime“, – pasakoja kanceliarijos atstovė Justė Radzevičiūtė-Laugalienė.
Kol kas Lietuvoje nėra atšaukiami ir privačių įmonių organizuojami masiniai renginiai.