Panašių problemų netrūksta ir kitose sostinės vietose – dar viena patvinusi gatvė tapo vietos valdžios, gyventojų ir verslo ginčų objektu. Ir kaip jau įprasta – niekas nenori spręsti paprastų žmonių problemų.
Vilniečiai drumzlinoje baloje mistiškai skęstančius automobilius filmuoja Pilaitės rajone ir dalinasi internete. Veiksmas – visai šalia naujų daugiabučių. Vietiniai sako, kad didesnės ar mažesnės balos gatvėje telkšo nuolat. Ir jose nuolat kas nors skęsta.
Netoli šios gatvės gyvenantis vilnietis dalinasi dar pernai pro langą filmuotu skendusio „CityBee“ automobilio vaizdu. O po kelionių Pilaitės „Venecija“ praminta gatve – kartais vairuotojams tenka ir automobilių numerių štai taip grėbliais ieškoti.
Vairuotojai spėlioja, koks balos gylis:
„Spėkit, koks gylis? – Kokie 30 cm. – Daugiau. 40 cm. Gali būti daugiau? Pusė metro? – Daugiau. – 60 cm.? – Daugiau. – 80 cm? – Daugiau. – Negali būti. Metras?“
„Aš nepasiekiau su metru dugno… – Jūs negąsdinkite manęs. Bet dabar neapsisuksiu, nežinau ką daryti dabar. – Bet per vidurį automobiliai pravažiuoja.“
„Čia gal baseinas naujas atsidarė Vilniuj? – Turbūt, galėsite maudytis vasarą. – Turbūt bus Pilaitės žmonėms džiaugsmas.“
Pavojingai apgaulinga gatvė su giliomis balomis pakraščiuose – lyg sutapimas – vadinasi Gilužio gatve. Priešais prarają esančio sušių restorano darbuotoja sako, kad vandenyje slypi net 1,5 m. gylio duobė. Ir problemos niekas jau senai nesprendžia.
„Nežinau, jau buvo nuskendusios 4 mašinos mažiausiai, kaip matėme. Žmonės praeiti negali visiškai ir niekas netvarko. Kas čia turi tvarkyti – net neįsivaizduoju, žinokit“, – pasakoja restorano darbuotoja Erika.
Kas gi už tai atsakingas?
„Manau savivaldybė. Daugiau čia niekas. Blogai padaryta kanalizacija vadinama. Lietaus sistema“, – rėžia žmogus.
Tą patį kartoja ir kiti vairuotojai. Kelias išties Vilniaus savivaldybės teritorijoje ir jai priklauso, tik, pasirodo, ne visas. Dėl to esą ir stringa kelio tvarkymo darbai.
„Šiuo metu projektas turi sulaukti pritarimo iš vieno sklypo savininko, kad galėtų būti pateiktas derinti. Ir, kai bus duotas statybą leidžiantis dokumentas, bus galima statyti“, – teigia Vilniaus savivaldybės atstovas Anton Nikitin.
Kas trukdo tiesti kelią – savivaldybė neatskleidžia, asmuo ne viešas. O rajono gyventojai svarsto, esą kažkas, turbūt, tyčia trukdo statyboms, matyt užsiprašęs didelių pinigų už sklypą. Kodėl miesto valdžia čia bent perspėjančio ženklo nepastato? Sako tokio ženklo nėra. Ir tikisi dar šiemet susitarti su sklypų savininkais ir gatvę sutvarkyti.
Nuolat tvinstanti Bendorėlių 1-oji alėja – vienintelis kelias, kuriuo gyventojai gali išvažiuoti iš šios gyvenvietės:
„Kitaip jie nenuvažiuos nei į darbą, nei į mokyklas, nei į darželius. O apie ėjimą šiuo keliu – na, negalima net kalbėti.“
„Mums vienintelis kelias tik ir yra. Dar galima pėstute per aną gatvę Šaltalankių praeiti, bet tik pėsti – ji nepravažiuojama yra.“
„Kiek laiko čia taip vargstat? – Dabar sunku pasakyti. Atrodo, kad nuo praeitų metų pradžios.“
Balą filmavome ir vakar. O šiandien ji, rodos, tik padidėjo:
„Kiek suprantu, jau šiandien kai kurie nerizikavo ir grįžo namo. – Neišvažiavo į darbus? – Taip, neišvažiavo į darbus.“
Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje esantis kelias savivaldybei nepriklauso.
„Jis priklauso Bendorėlių 1-osios alėjos bendrijai ir tokiai firma yra UAB „Rosado“, – kalba Vilniaus r. savivaldybės atstovas Michal Kunickis.
Ir „Rosado“, ir kiti verslininkai čia įsigijo sklypus ir vykdo statybas, kurių metu žemėmis užpylė iki šiol abiejose kelio pusėse telkšojusias dideles balas. Tad dabar vanduo ant kelio.
„Galėjo būti lietaus nuvedimo sistema suprojektuota, turėtų būti. Gal kiti variantai, drenažai įrengti. Turėjo būti paspręstas tas klausimas“, – sako M. Kunickis.
Bet verslas kaltės kratosi.
„Sklypai užpilti pagal projektą, pagal kurį statybos leidimas. Ir visi čia gyventojai, kur vadina, kad buvo prūdai – jie teisiškai nebuvo čia prūdai. Buvo tiktai įdubos, kurias papildydavo vanduo nuo seno Ukmergės kelio“, – aiškina „Rosado“ atstovas Rokas.
Verslininkai skundžiasi, kad ir patys kenčia. Niekas problemos spręsti nenori, tad gyventojai tikisi, kad kelią išsausinti padės teismai.
„Tik teismas ir gali šitą išspręsti, tai šiandien jau šito žingsnio ėmėmės. Ir susitikome su antstoliu, ir su advokatais. Jie apiformins viską ir žiūrėsim, kas bus toliau, ką teismai sakys“, – sako Bendorėlių valdybos atstovas Tadas Vizgirda.
O kol kas gyventojus gelbėja nebent vandens siurbliai. Be jų – lengvieji automobiliai šią balą vargu ar įveiktų.