Apie tai TV3 žinių „Dienos komentare“ kalbėjo Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė.
Vilniaus Kalėdų eglutė dar neįžiebta, bet jau įžiebė aistras ir susipriešinimą. Tai kokia ta eglutė iš tiesų bus? Vieni sako, kad ji panaši į baltarusišką, kiti pamatė vaivorykštės spalvas ir sako, kad čia panašu į homoseksualų vėliavą. Kaip atrodys mūsų Kalėdų eglutė?
Iš tiesų, man atrodo, kad mūsų Kalėdų eglutė bus graži. Ji simbolizuoja ateinantį Vilniaus miesto gimtadienį, kurį švęsime sausio 25 dieną, tai ir mūsų Kalėdinės eglutės meninė kompozicija yra tortas. Tortas siejasi tiek su tradicija, tiek su moderniškumu, nes ant savo gimtadienio stalo kiekvienas turi skanėstą, bet meninės instaliacijos-torto dar nebuvo, tai jau pradedama šventiškai švęsti Vilniaus miesto gimtadienį ir įžiebsime tortą.
Bet tortas gal nelabai yra Kalėdų simbolis? Žiūrint į tradicijas, tortų nelabai būdavo, tai kas čia per sumanymas?
Vilniaus miesto 700 metų jubiliejus įžengia su naujais metais į Vilniaus miestą, į Lietuvą, nes tai sostinės jubiliejus, ir tas tortas tą ir simbolizuoja.
Eglutė už beveik ketvirtį milijono. Už ką tokia suma? Žmonės piktinasi, kad rėmas tas pats, tai už ką tiek pinigų?
Eglutės kaina yra 190 tūkstančių plius PVM. Anot menininkų, tai yra pakankamai sudėtinga instaliacija. Ne paslaptis, kad ir medžiagos pabrango, jei lygintume su praeitų ar 2020 metų eglėmis.
Menininkai vis su nauja inercija kuria miesto simbolį. Buvo darytos ir rinkos konsultacijos, tai ta kaina nėra iš oro ar iš lemputės. Pagal visus reikalavimus buvo įvykdyti pirkimai ir tą eglę tokią ir turime.
Bet žmonės skaičiuoja, kad pernai eglė kainavo beveik 80 tūkstančių, o dabar du su puse karto daugiau. Taigi tiek kartų nepabrango eglišakiai ar girliandos. Gal galima tas pačias panaudoti? Ar mes kuriame savo eglę ekonomiškai, ar kažkokiam kūrėjui šovė į galvą ir staiga tokios kainos?
Pasižiūrėkime į šią eglę kaip į miesto simbolį, kaip į jubiliejaus simbolį. Jeigu mes vertiname, kiek vienam mokesčių mokėtojui kainuoja pinigų, tai Vilniaus miesto eglė 42 dienų laikotarpiui kainuoja 40 euro centų.
Aišku, gal nereikėtų lygintis ir žiūrėti, kaip daro kitos savivaldybės ar kiti regionai, tačiau Ukmergės ar Marijampolės eglė vienam mokesčių mokėtojui kainuoja apie 2 eurus. Tai žiūrint į visą gražų ir labai prasmingą laikotarpį, ir kaip Vilnius gali prikviesti daugiau svečių ir turistų – nes pagal duomenis, šiemet laukiame apie 100 tūkstančių turistų šventiniu laikotarpiu – turime kažkaip gražiai išeksponuoti ir sukviesti, kad būtent mūsų šalį pasirinktų užsienio turistai. Tai irgi generuoja pinigus.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.