Jiems neramu dėl saugumo, bet valdžia ramina, kad užsieniečiai nebus išleidžiami iš patalpų, o juos jau netrukus saugoti pradės ir kariai. Įsibaiminę kaimų žmonės sako net nežinantys ir ką daryti, sutikus juodaodžius užsieniečius – užpulti, ar pavaišinti arbata.
Į daugiau nei 300 gyventojų turintį Vydenių kaimą Varėnos rajone pasieniečiai autobusais atveža 158 migrantus, neteisėtai patekusius į Lietuvą. Jie sulaikyti šeštadienį, didžioji dalis į Lietuvą per sieną nelegaliai perėjo Druskininkų savivaldybėje.
Dauguma jų – afrikiečiai. Skirtingai, nei irakiečiai, ar sirai, jie neaiškina, kad bėga nuo pavojaus savo gyvybėms ir patvirtina, kad yra ekonominiai migrantai. Beveik visi pasakoja istorijas apie tai, kad mokėsi Gardino universitete, bet pablogėjus sąlygoms, patraukė į Europą tiesiog ieškoti geresnio gyvenimo. Mini ir rasizmą.
„Ten mums pasidarė labai sudėtinga gyventi, nes politinė sistema ten labai stipri. Mes, kaip užsieniečiai studentai, negyvenome ten, kaip normalūs vietiniai. Pirmiausia dėl mokslų kainos. Vietiniams ji žymiai mažesnė, o užsieniečiams tris kartus didesnė“, – sako migrantas.
„Mano chemijos mokytojas atsisakė daugiau paaiškinti dėl to, kad mes juodaodžiai. Jis paaiškindavo iraniečių studentams, nes jų oda šviesi. Ten nelengva gyventi. Man reikia geresnės šalies, kur aš galėčiau studijuoti, užsidirbti studijoms, kad būčiau saugi, turėčiau šeimą, nes aš jau nesu per jauna santuokai“, – teigia kita.
Kiti migrantai kilę iš Kamerūno, sako Baltarusioje jautėsi, kaip kalėjime, juos trikdė ir vietinių baltarusių žvilgsniai į juos.
„Aš nusprendžiau čia atvykti, nes man reikia geresnio gyvenimo, geresnės ateities, man reikia gyventi, kaip normaliam žmogui, turėti dokumentus, diplomą, vieną dieną turėti šeimą, dirbti, gyventi, kaip ir kiti“, – sako migrantas.
Migrantai apgyvendinti mokyklos pastate, pati mokykla jau nebeveikia. Jiems čia pastatytos sulankstomos lovos, skirti miegmaišiai. Vyrai nuo moterų atskirti, apgyvendinti skirtinguose aukštuose. Žmonės ten turėtų praleisti 10 dienų – karantino laikotarpį. Po to, jie turėtų būti perkelti į naująjį palapinių miestelį, kuris iškils dar šią savaitę.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako: „Tai yra tūkstančius siekiantis skaičius, ir tikrai jis stovės ir bus pasiruošęs ir tikrai bus užtikrinta tvora, apsauga.“
Kur jis iškils – dar neskelbiama. Jeigu pasitaikys migrantų sergančių koronavirusų, jie, kaip ir anksčiau kiti migrantai, bus perkelti į prie Elektrėnų esantį Abromiškių reabilitacijos centrą.
Varėnos rajono meras Algis Kašėta teigia: „Perimetro aptvėrimo klausimas aktualus, maitinimas, visi logistiniai dalykai, apsaugą vykdys statutinės organizacijos, policija, sienos apsaugos tarnyba nežinau ar skirs tam pajėgas, tačiau manom, kad čia galėtų ir kariškiai prisidėti.“
Nors vietinių nedaug, bet jiems naujų kaimynų pasirodymas tapo nemalonia staigmena.
„Vakar vakare sužinojom, kad čia jau pas mus atveža tuos migrantus. O ką daugiau galima pasakyti, nu nieko, žmonės nekalti. Mes visi esam skirtingi, tai viskas, svečiai yra svečiai“, – sako gyventojas.
„Neteko anksčiau susidurt, tikriausiai, su migrantais? Gyvenom gyvenom, kažkas nusprendė, kažkas padarė, atvežė va tas pats, kas į kiemą žvyro užsakei, atvežė, išpylė ir išvažiavo. Tai čia tas pats“, – sako kitas.
Nors migrantus turi saugoti pareigūnai, kad šie niekur neišeitų iš mokyklos pastato, vietiniai netiki, kad keli pareigūnai sulaikytų pusantro šimto žmonių minią, o ir nerimauja, kad Vydeniai taps nuolatine nelegalų apgyvendinimo vieta.
Sekmadienį Vydeniuose buvusi Vidaus reikalų ministrė su vietos gyventojais nesusitiko, jų nerimo neišsklaidė, tad šiandien su jais susitikimą surengė vietos valdžia. Žmonės daugiausia klausimų kilo dėl saugumo.
„Mes juodaodžių nesam matę, jeigu aš dabar eidama sutiksiu vakare, aš nežinau, man stresas bus, ir ne tik man, bus kiekvienam vaikui, mes nepratę prie tokių žmonių“, – sako gyventojas.
„Aš norėčiau žinoti, kaip man elgtis, kad jaustis saugiai, norėčiau žinoti ką man daryti, jeigu pas mane kieme atsiras vienas, du ar trys juodaodžiai, ar man su šakėmis juos baidyti, ar man arbatos juos pakviesti, aš norėčiau turėti kažkokį tai kontaktą“, – teigia kitas.
Valdžia žmones bando raminti – saugumą užtikrins.
Varėnos savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas sako: „Saugumą užtikrins policija, statutiniai mūsų pareigūnai, o savivaldos funkcija, mes esame įpareigoti pastatyti tvorą aplink perimetrą ir apšvietimą.“
Alytaus apskrities policijos viršininkas Alvydas Jurgelevičius sako: „Nuolat policijos pareigūnų budės, tiek dieną, tiek naktį po 8 pareigūnus, aišku priedo, artimiausiose apylinkėse bus ekipažai, kurie prižiūrės ir vienkiemius, ir viskas, ir iškilus vienai ar kitai situacijai, jie reaguos ir atvažiuos į pagalbą šiems pareigūnams.“
O pasieniečiai nemeluoja – po 10-ies dienų, dabartinius kaimynus, greičiausiai pakeis nauji.
A. Bilotaitė tikisi, kad netrukus bus sutarta su kai kuriomis šalimis dėl nelegalų deportacijos, nors kol kas dar nė vienas nebuvo išsiųstas iš Lietuvos.
„Tai nėra paprasta ekstremali situacija. Tai, kas vyksta prieš Lietuvą, yra labai rimti dalykai. Ir Baltarusijos režimas rimtai yra nusiteikęs, daro labai rimtą poveikį. Yra tokių pamąstymų ir tam tikrų įrodymų ,kad tokie Užsieniečių registracijos centrai, kaipo yra pas mus, yra ir Baltarusijoje ir tie žmonės, tiesiog iš tų, netgi Užsieniečių registracijos centrų yra sąmoningai keliami į Lietuvą“, – sakė A. Bilotaitė.
Nuo metų pradžios sulaikyti jau 1232 nelegalai, kai pernai tokių buvo tik 81. Didysis atvykėlių antplūdis prasidėjo birželio mėnesį. Vien per jį ir kelias liepos dienas į Lietuvą neteisėtai pateko tūkstantis migrantų. Nuo metų pradžios savavališkai iš centro Pabradėje pasišalino 31 migrantas, bet dabar dėl visų nelegalų kreipiamasi į teismą, kuris leidžia pasieniečiams apriboti jų judėjimą.