Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka iš Varšuvos rengiasi kilti į Kijevą. Ten jo laukia ne itin malonus teismo posėdis – P. Porošenka kaltinamas tėvynės išdavyste ir už tai gali atsidurti už grotų.
Tuo metu kai prie Kijevo Žuljanų oro uosto eksprezidento laukia rėmėjų minia, P. Porošenka su žmona ir komandos nariais išlipa iš lėktuvo. Visgi kurį laiką pareigūnai jo į Ukrainą neįleidžia. Vėliau jie paaiškina, kad bandė įteikti P. Porošenkai šaukimą į teismą.
Prokurorai įtaria P. Porošenką Rusijos remiamų separatistų finansavimu Rytų Ukrainoje 2014–2015 metais. P. Porošenka, būdamas prezidentu, esą pirko anglis iš Donbaso už maždaug 47 milijonus eurų ir taip rėmė separatistus. Jei bus pripažintas kaltu valstybės išdavyste, jam gresia iki 15 metų kalėjimo.
P. Porošenka visus jam metamus kaltinimus neigia ir sako, kad tai dabartinis prezidentas Volodymyras Zelenskis sufabrikavo bylą, nes siekia nukreipti dėmesį nuo savo vidaus ir užsienio politikos nesėkmių.
Buvęs prezidentas taip pat teigia, kad į Ukrainą grįžo ne tik išgirsti, ar bus sulaikytas kol vyksta tyrimas, bet ir vedamas noro padėti V. Zelenskio vyriausybei, nepaisant jų nesutarimų, atremti Rusijos agresiją.
Paramą V. Zelenskui žada ne tik P. Porošenka, bet ir šiandien į Ukrainą atvykusi Vokietijos užsienio reikalų ministrė. Vokietija, anot jos, padarys viską, kad garantuotų Ukrainos ir Europos saugumą.
„Bet kokia tolimesnė agresija turės didelę kainą. Ir mes esame pasiruošę rimtam dialogui su Rusija, nes diplomatija – vienintelis kelias sušvelninti situaciją, kuri darosi labai pavojinga“, – teigia užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock.
Berlynas tikisi atnaujinti derybas dėl Ukrainos Normandijos formatu ir jau rytoj Vokietijos diplomatijos vadovė skris į Maskvą susitikti su Sergejumi Lavrovu. Tačiau žinutė Rusijai aiški.
„Jokia šalis neturi teisės diktuoti kitai šaliai, kurią kryptį ir ryšius jai rinktis ir į kokius aljansus stoti“, – kalba A. Baerbock.
Aliaksandras Lukašenka jau gąsdina Ukrainą, Lenkiją ir Baltijos šalis karinėmis pratybomis, kurias vasarį ketina surengti su Rusija.
„Šiandien matome, kad šiame Vakarų ir Pietų regione, „Baltarusijos balkone“, turime surengti solidžias pratybas. Ir tos pratybos neturi būti tik baltarusių. Tai turi būti normalios pratybos, pasirengiant konfrontacijai su šiomis jėgomis. Vakaruose su Baltijos valstybėmis ir Lenkija, pietuose su Ukraina“, – teigia A. Lukašenka.
Numatyta, kad karinės Rusijos ir Baltarusijos pratybos mūsų pašonėje vyks vasario mėnesį.