Į Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnaziją grįžę pirmokai Laura ir Dominykas nesitveria savame kailyje:
„Labai patiko grįžti į mokyklą, nes nuotoliniu labai sunku ir nepatogu.“
„Buvau pasiilgusi draugių, visokių žaidimų mokykloje. Pasiilgau. Man labai patiko visos pamokos šiandien.“
Vos antrą dieną po trijų mėnesių pertraukos į pamokas keliaujantys vaikai sako, kad prie nuotolinio mokymo grįžti nebenorėtų.
„Ar dabar norėtum grįžti prie to nuotolinio? – Visiškai, visiškai ne“, – sako pirmokas Dominykas.
Anot šios progimnazijos direktorės, į pamokas vakar grįžo apie 380 pradinukų. Tai sudaro 80 procentų visų mažųjų moksleivių. Dalis šeimų nenorėjo testuotis kaupinių metodu, daliai patogiau mokytis namuose.
„Gyvoje pamokoje kokybė pamokos yra visiškai kita ir rezultatai akivaizdžiai matomi. Tai, žinoma, tie, kurie liko nuotolyje, mes labai skatinsime vis tik grįžti, kad neatsitiktų atotrūkis tarp tų vaikų, kurie grįžo ir mokosi mokykloje, ir tų vaikų, kurie liko nuotolyje“, – pasakoja J. Basanavičiaus progimnazijos direktorė Jurgita Nemanienė.
Visgi nuo kitos savaitės į mokyklas galės grįžti gerokai daugiau pradinukų. Šiandien Vyriausybė apsisprendė, kad nuo pirmadienio mokyklos gali atsidaryti tose savivaldybėse, kuriose sergamumo rodiklis per 14 dienų siekia mažiau nei 200 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Šiame sąraše 45-ių savivaldybių mokyklos.
„Pirmiausia turėtų pasiruošti patalpas, užtikrinti, kad bus dezinfekuojamos patalpos, valomi paviršiai, užtikrinti atstumus. Tai yra susižiūrėti visas savo technines galimybes. Tai nėra taip paprasta“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Be to, šių savivaldybių bendruomenėms prieš grįžimą į mokyklas nereikės testuotis kaupinių metodu.
„Nes tai būtų ir techniškai sudėtingai įgyvendinama, ir tose savivaldybėse, kuriose padėtis yra ženkliai geresnė, manom, kad ir rizika nėra tokia didelė, kad tai reikėtų daryti“, – kalbėjo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
„Turime teisę grįžti, bet su ta teise ateina daug įsipareigojimų. Ir jie prasideda nuo to, kaip gi šeimos nariai palaikys tą idėją. Jeigu jie vaikščios, bedraus su kitais, nesilaikys fizinės distancijos, eis į svečius, tai vaikas anksčiau ar vėliau nuneš infekciją į mokyklą ir ja užsikrės. Tai yra labai svarbu“, – sako epidemiologė Rolanda Lingienė.
Iš didmiesčių į klases galės grįžti Kauno, Šiaulių, Alytaus pradinukai, tačiau mokyklos jiems masiškai dar neatsidarys Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje – čia galės veikti tik tos mokyklos, kurios užtikrins kaupinių testavimą. Atsidariusios keturios sostinės mokyklos šį testavimą ketina tęsti ir toliau.
„Kaupinių metodas yra taikomas tam, kad mes užkardytume viruso plitimą mūsų bendruomenėje ir labai greitai, operatyviai išsiaiškintume atvejus ir neleistume susidaryti viruso židiniams arba sprogimui mokykloje, kas lemtų vėl grįžimą nuotolį ir vėl dirbą iš namų“, – pasakoja J. Nemanienė.
Tačiau kitų savivaldybių mokykloms tai – neįmanoma, nes kol kas kaupinių tyrimus atlieka vienintelė laboratorija Lietuvoje – Santaros klinikos. Tad 15 savivaldybių moksleiviams, tikėtina, dar ilgą laiką teks sėdėti namuose arba kaupinių mėginius vežti šimtus kilometrų.
„Tai, tarkime, mes pradedame startuoti nuo 18 d. 18 d. mes per dieną baigiame juos rinkti 20:30 val. Tai po 20:30 val., uždarius mobilųjį punktą juos reikės išvežti į Vilnių. Ilga kelionė iki Vilniaus“, – teigia Klaipėdos raj. savivaldybės atstovas Justas Ruškys.
„Aš tikiuosi, kad reikės poros savaičių, kad po Velykų atostogų galima bus bent jau funkcinius sprendinius turėti. Ar turėsime pakankamai laboratorinių pajėgumų, čia sudėtingesnis klausimas. Žmonių rankų, kurie galėtų tuos mėginius surinkti ir pristatyti į laboratorijas. Tai visa tai yra nemažas procesas, jį reikia organizuoti“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Visgi Lietuvos sveikatos mokslų profesorius Kastytis Šmigelskas sako, kad mažiesiems mokyklas kuo greičiau atverti būtina dėl kelių priežasčių.
„Tai, visų pirma, fizinio aktyvumo stoka ir sėdimasis gyvenimo būdas. Dėl to išeinančios pasekmės – kūno masės didėjimas arba antsvorio, nutukimo rizika didėja. Taip pat psichoemocinės būklės suprastėjimas. Ir su mokytojais pati švietimo kokybė irgi su klaustuku“, – sako profesorius Kastytis Šmigelskas.
Beje, gerų naujienų vyriausybė šiandien siunčia ir egzaminams besiruošiantiems abiturientams.
„Kontaktinės konsultacijos abiturientams bus leidžiamos grupėse iki 5 asmenų. Bus reikalaujama laikytis visų operacijų vadovo nustatytų reikalavimų – saugaus atstumo, rankų dezinfekavimo, paviršių ir t. y. Tai galioja visos savivaldybėse, nepriklausomai nuo sergamumo lygio“, – pasakoja J. Šiugždinienė.
Vyriausybė minėtose 45-iose savivaldybėse leido bibliotekose ir skaityklose lankytis žmonėms ne daugiau kaip dviejų asmenų grupėmis ir vykdyti vaikų neformalųjį ugdymą ne daugiau kaip penkiems asmenims.