Esą komunistinio rėžimo įmonių technologijos nesaugios ir nepatikimos. Verslininkai su tuo nesutinka, tačiau sako pirksiantys Europoje kurtas technologijas, kurios yra brangesnės ir dėl to esą gali brangti telekomunikacijų paslaugos vartotojams.
Mobiliojo ryšio operatorė „Telia“ jau porą metų testuoja naujos kartos 5G ryšį. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje jau kurį laiką veikia bandomosios ryšio stotys. Šis ryšys gerokai spartesnis, nei dabar naudojamas 4G, tai vadinama interneto ateitimi. Naudojama įranga – kinų „Huawei“.
„Visokių galima prisigalvoti baimių, bet, kaip minėjau, įranga atitinka visus Europos bendrijos normatyvus – tiek spinduliuotės, tiek kibernetinio saugumo, nei pažeidžiamumų žinomų nėra, o jeigu jie atsiranda, visi gamintojai gali jų turėti, yra greitai taisoma. Mes neturime jokių indikacijų, kad ta įranga, kuri šiandien dirba, kad ji būtų nesaugi“, – sako „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.
Tačiau politikams atrodo kitaip – konservatoriai parengė įstatymo projektą, pagal kurį 5G ryšį Lietuvoje būtų galima diegti tik vakariečių sukurtomis technologijomis. Kitaip tariant, konservatoriai nenori įsileisti nors ir pigesnių, bet kiniškų technologijų.
„Jau mes matėm atvejų, kai kaupia duomenis, kurie, pavyzdžiui, Europos erdvėje yra saugomi, privatūs duomenys, aš jau nekalbu apie nacionaliniam saugumui svarbius duomenis, tai pavojai iš karto atsirastų“, – pasakoja krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Ryšių reguliavimo tarnybai skelbiant dažnių konkursus, ji bus įpareigota kreiptis į Vyriausybinę komisiją, kad ši įvertintų konkurso dalyvių patikimumą.
„Ir kad ji galėtų duoti atitinkamas išvadas. Ir išvadas duoti ne tik dėl juridinio asmens, kuris kreipėsi dėl to dažnio, ne tik dėl jo akcininkų, bet ir įrangos naudojimo, planuojamos naudoti 5G ryšį diegiant ir įrangos palaikymo. Tai, kitaip tariant, mes sukuriame tokį 4 lygių patikros mechanizmą“, – teigia Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
„Telia“ Lietuvoje pirmoji pasiryžo testuoti 5G tinklą, tačiau, kilus nerimui dėl kinų technologijų tiek Lietuvoje, tiek ir pasaulyje, priėmė politinį sprendimą ir nusprendė darbus tęsti su švedų „Ericsson“. Bet jos laukia dar vienas iššūkis – įstatymo projektas numato, kad, norint gauti ryšio dažnius, iki 2026 metų bus privalu pakeisti įmonėje jau įdiegtas nepatikimas technologijas.
„Reikia žinoti, kad 5G ryšys bus susijęs su 4G ir 3G infrastruktūra, kur dabar mes nežinome, kokia įranga yra panaudota. Labai tikėtina, kad, taikant jau šitą mūsų įstatymą, paaiškėtų, kad ta įranga nebūtinai atitiktų nacionalinio saugumo kriterijus“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
„Kibernetinėje erdvėje pavojų, rizikų tikrai nemažės, jų tik daugės. Tai mes norime tas rizikas minimalizuoti“, – sako A. Anušauskas.
Verslui kol kas neaišku, ką tiksliai reikės keisti, ar apskritai nebus galima pirkti įrangos, kurios, pavyzdžiui, metalinė detalė pagaminta Kinijoje. Be to, už įrangą teks mokėti brangiau, nes kiniškos technologijos iki 40-ies procentų pigesnės nei vakarietiškos. Tai gali lemti kainų didėjimą visiems vartotojams.
„Aš nemanyčiau, kad pati įrangos įsigijimo kaina gali turėti trumpuoju laikotarpiu neigiamą poveikį vartotojų kainoms. Bet vėlgi tai nulems rinka. Jeigu visiems operatoriams pradės brangti investicijos, tinklas, tai natūralu, kad pelno siekiančios organizacijos kažkaip turi amortizuoti visa tai. Gali amortizuoti savo pelnu, gali bandyti perkelti ant vartotojų pečių“, – pasakoja A. Šemeškevičius.
5G ryšys lydimas ir daugybės absurdiškų sąmokslo teorijų. Kai kurie žmonės įtikėję, kad 5G skleidžia pavojingą spinduliuotę, kuri kenkia žmonėms, dar kiti fantazuoja, kad iš tiesų šis ryšys sukėlė net Covid-19 pandemiją.
„Mes miestuose gyvenam jau ekstremaliose situacijose faktiškai, matuojant mikrobangų kiekis gerokai didesnis, klausimas, kas atsakingas už tai, kodėl nematuojama, neprižiūrima ir kas, kai grybus augina kiekvieną dieną ant kiekvieno namo stogo, prie darželių ir prie mokyklų, šitas antenas, kurios yra ne tai, kad mirtinos, bet pavojingos mūsų sveikatai?.“
Dažniausiai tuo tikintys žmonės tiki ir kitomis sąmokslo teorijomis, pavyzdžiui, kad danguje skraidantys lėktuvai purškia chemtreilus, pasaulį valdo mistinės įtakingųjų masonų ložės ar net driežažmogiai, o Žemės planeta – plokščia.