Vilniuje veikiančiame Ukrainiečių registracijos centre – nuolat šurmulys, čia lankosi šimtai ukrainiečių, atvykusių į Lietuvą ir laikinai gyvensiančių čia. Dokumentus tvarkyti ruošiasi ir Julija iš Charkivo. Moteris su grauduliu pasakoja: teko palikti viską.
„Apšaudymai nesibaigia – ir dieną, ir naktį. O kada paskutinį kartą apšaudė labai arti… Reikia gelbėti vaikus – aš juos turiu du. Man teko viską palikti: namą, vyrą, mamą ir gelbėti vaikus“, – sako ukrainietė Julija.
Vilniuje žmonės laukia, ima paramą, derina dokumentusIš Dnipro atvyko ukrainietė Darija su mama Marija ir sūnumi. Sako, Ukrainoje būtų likusi, jei ne dažnėjantys sprogimai.
„Mes sėdėjome iki paskutinio. Jeigu ne vaikas, būčiau likusi namuose su vyru – todėl, kad namas, darbas. Bet kada antrą kartą vyko sprogimas, tai jau nelabai“, – kalba ukrainietė Darija.
Darijos mama pasakoja: kelyje į Lietuvą rado, kur apsigyventi. Moteris neslepia dėkingumo pagalbos ranką tiesiantiems lietuviams.
„Mes gyvename už miesto, priėmė mus šeima. Nieko netrūksta, viską mums nori padėti. Mes irgi. Štai grįšim į namus – išvirsiu ukrainietiškų barščių“, – pasakoja ukrainietė Marija.
Šiauliuose esantis registracijos centras – irgi pilnas žmonių. Iš Kryvyj Riho atvykusi Oksana sako, kad atvykusi į Lietuvą skųstis neturi kuo.
„Visur gerai… Daug kur po Europą keliavau, bet, aišku, namai yra namai. Mus priėmė svetingai. Tylu, ramu – patinka. Svarbiausia, kad mūsų vaikai miega… ramiai“, – kalba ukrainietė Oksana.
Šiaulių registracijos centre ukrainiečiai sako paramos ir pagalbos iš lietuvių sulaukiantys daug, už tai ir taria ačiū.
„Net vaikų darželyje, kai vaiką atvedžiau, daiktais padėjo. Kai atvykome, neturėjome pasikeisti avalynės darželyje, kad galėtų ten vaikščioti, šortų. Pats elementariausi dalykai“, – sako ukrainietė Alina.
„Žinote, mums daug nereikia. Yra striukė. Kepurė yra. Daugiau nieko nereikia“, – kalba ukrainietė Vera.
Raudonojo Kryžiaus koordinatorė Šiauliuose teigia, kad dabar organizacija daugiausiai renka higienos priemones nuo karo bėgantiems ukrainiečiams.
„Tai dabar labiausiai reikia higienos priemonių. Tai šampūnai – vaikams, suaugusiesiems, dantų pastos, dantų šepetukai, moterims – higienos įklotai, paketai“, – teigia Raudonojo Kryžiaus koordinatorė Šiauliuose Justina Karnačiukė.
Ukrainiečių priėmimu besirūpinančios organizacijos akcentuoja: ukrainiečiams norintys padėti žmonės turi sekti informaciją, kokių prekių reikia daugiausiai, kviečia aukoti ir pinigus.
„Žmonės labai nori padėti, bet tos patalpos mūsų visų yra ribotos ir šiandien tikrai galime priimti tik tuos daiktus, kurie yra šiandien reikalingi žmonėms, apsigyvenantiems Lietuvoje“, – sako Raudonojo Kryžiaus vadovė Kristina Meidė.
Paramą maistu dalijantis „Maisto bankas“ kitą savaitę ketina dalyti vienkartines maisto korteles ukrainiečiams, su kuriomis jie galės laisvai nusipirkti maisto prekybos centruose. O, pavyzdžiui, mama su dviem vaikais gaus ne vieną, o tris korteles.
„Mes už 100 eurų perkame tas korteles ir esame labai dėkingi prekybos tinklams, kurių kiekvienas sutiko prie šimto eurų dar pridėti 15 eurų, tad kiekvienas žmogus gaus po 115 eurų vertės korteles“, – kalba „Maisto banko“ vadovas Simonas Gurevičius.
Raudonojo Kryžiaus skaičiavimais, Lietuvoje jau gali būti daugiau nei 20 tūkstančių nuo karo bėgančių ukrainiečių. Iš jų pusę sudaro nepilnamečiai vaikai.