Ukraina mini 90-ąsias Holodomoro metines. O rusai ir toliau naikina ukrainiečių tautą – paleido į Dniprą mirtį nešančias raketas. Čia liepsnoja gyvenamieji namai.
Raketos sužeidė 13 žmonių, vieną moterį itin sunkiai. Ją gelbėtojams teko traukti iš po griuvėsių. Tačiau jie darbo dar nebaigė – ieško žmonių po sandėlio griuvėsiais.
„Buvo sugriauta viena iš sandėlio patalpų. Po nuolaužomis gali būti užverstų žmonių. Šiuo metu mes negalim rasti vieno darbuotojo“, – sakė Valstybinės pagalbos tarnybos atstovas Olegas Kušniruk.
O vakar rusai darkart apšaudė ir Chersoną, taip pražudydami bent 15 civilių.
Perduos 10 itin pažangių dronų
Tačiau šią Holodomoro atminimo dieną Ukrainoje – ne vien tamsa. Šilumos ir palaikymo karo draskomai šaliai atvežė mūsų šalies premjerė Ingrida Šimonytė ir Lenkijos premjeras Mateušas Moravieckis. Kyjive jie susitiko su Ukrainos ministru pirmininku Denysu Šmyhaliu. Šimonytė jam perdavė, kad Lietuva Ukrainos energetikos sektoriui surinko paramos už du milijonus eurų ir toliau tęs pagalbą. Savo ruožtu Lenkijos premjeras aplankė ir Holodomoro atminimo vietą ir pagerbė milijonus ukrainiečių, kuriuos sovietai nužudė sukeldami dirbtinį badą.
Vokietijos kancleris taip pat pagerbė skausmą, kurį dėl sovietų žiaurumų teko iškęsti ukrainiečių tautai.
„Anuomet taikyta žiauri taktika apėmė izoliaciją ir grūdų, maisto atsargų konfiskavimą, priverstinį ukrainiečių deportavimą. Šiandien vieningai teigiame, kad badas niekada nebegali būti naudojamas kaip ginklas. Todėl negalime toleruoti to, ką matome“, – kalbėjo Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.
Ir siunčia 10 milijonų eurų vertės pagalbą, skirtą paremti dėl karo sutrikusį Ukrainos grūdų eksportą. Tačiau nevalia pamiršti, kad ir šiandien rusai bando išnaikinti ukrainiečius įvairiausiais būdais – palikdami juos be šilumos, elektros arba raketomis taikydamiesi į taikių civilių namus. Tad savo paramą skuba reikšti ir Belgijos premjeras, kuris atvykęs į Kyjivą susitiko su Zelenskiu – pasirašė simbolinę deklaraciją, kuria išreiškė paramą šalies stojimui į Europos Sąjungą ir NATO.
„Rusija taikosi į jūsų gyventojus, infrastruktūrą. Palieka žmones šalti, be vandens. Štai kodėl mums svarbu šiandien čia stovėti. Turime parodyti Ukrainos gyventojams, kad mes juos palaikome sunkiausiais laikais“, – sakė Belgijos premjeras Alexander'as De Croo.
Atvežė ir dovanų – Belgija Ukrainai perduos 10 povandeninių dronų ir dvi mobilias laboratorijas, kurios galėtų dirbti netoli cheminio ar branduolinio incidento vietos. O povandeniniai dronai gali aptikti ir minas, ir šnipinėjimo įrangą. Beje, Vakarų šalys didina ir energetinę pagalbą Ukrainai – Europos Komisija Ukrainai perduos 40 dabar gyvybiškai svarbių generatorių. O Lietuvos bendrovė ESO – 250 galios transformatorių.
Demonstruoja pavydėtiną stiprybę
Tačiau net skendėdami tamsoje ukrainiečiai demonstruoja pavydėtiną stiprybę – štai kaip Odesos filharmonijos orchestras groja be šviesų. Ir vis tik dabar žmonės, norėdami susišildyti ar tiesiog įkrauti telefoną, turi keliauti į specialius punktus. Čia atėjo ir Sofija, kuriai šiandien sukako šešeri. Gimtadienio šventė, kaip ir sveikinimai, šiais metais – paprasti.
„Ar žinai, kad šiandien mano gimtadienis?“ „Tavo gimtadienis? Sveikinu! Linkiu būti sveikai ir gyventi taikioje šalyje!“ – sakė šešiametė Sophia.
Belieka tikėtis, kad greitai Sofija, kaip ir milijonai ukrainiečių, galės ramiai ir šiltai miegoti savo lovoje, nebijodami, kad prabus nuo raketų smūgių. O taip gali nutikti karui dar nepasibaigus – britų žvalgyba skelbia, kad rusų ilgojo nuotolio raketų atsargos yra išsekusios, tad ji ima raketas iš branduolinio arsenalo, tik pakeičia branduolinę galvutę.
Beje, karo analitikai skelbia, kad Rusijos kariuomenė gali netrukus bandyti nužudyti neteisėtai išrinktą Baltarusios prezidentą Aliaksandrą Lukašenką arba suvaidinti pasikėsinimą, kad šis įsitrauktų į karą Ukrainoje. Vis tik, jei išsipildytų pirmas scenarijus, rusai esą patys perimtų šalies kariuomenės kontrolę, į Lukašenkos vietą paskirdami savo statytinį.