• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turguose jau galima nusipirkti pirmojo šį pavasarį sunešto šviežio medaus. Tiesa, bitininkai dar neskuba sukti medaus, laukia kol baigs žydėti rapsai. Kuo skiriasi pavasarį ir vasarą suneštas medus, taip pat apie tai kodėl medus brangs – reportaže. 

Turguose jau galima nusipirkti pirmojo šį pavasarį sunešto šviežio medaus. Tiesa, bitininkai dar neskuba sukti medaus, laukia kol baigs žydėti rapsai. Kuo skiriasi pavasarį ir vasarą suneštas medus, taip pat apie tai kodėl medus brangs – reportaže. 

REKLAMA

„Žiedadulkių va turiu, išžiedų suneša. Įvairių žiedų čia yra“, – pasakoja kuršėniškė Irena. 

Irena Kuršėnų turgelyje prekiauja šį pavasarį suneštu medumi. Nuo praėjusio rudens puse litro medaus kaina pakilo 50 centų ir dabar kainuoja 4 su puse euro. Pavasarinis medus pas mus nėra itin populiarus.

„Perka daugiau žiemai, ant rudens perka rugpjūčio mėnesį, liepos pabaigoj, o dabar čia tiktai taip, greitam suvalgymui yra“, – sako ji. 

Jos kolegė Erika siūlo praėjusios vasaros medų, o šio pavasario medonešis skirtas eksportui.

„Rapsų yra baltas medus ir jis išvažiuoja į Vokietiją. Vokiečiai baltą medų perka, patį pirmutinį medų pavasarinį išsiveža vokiečiai. Labai daug superka. Didelėm statinėm. Mūsų pernai 800, keturias statine po 200 litrų išvežė“, – teigia kuršėniškė. 

REKLAMA
REKLAMA

Pernai medaus buvo mažiau nei dar prieš metus, o dabar bitininkai, arba kitaip bičiuliai, tikisi, kad bitės suneš daugiau. Tačiau kol dar laukuose žydi rapsai, medaus Šiaulių krašto bitininkai neskuba sukti.  

REKLAMA

Šiaulių bitininkų draugijos „Spiečius“ pirmininkas Remigijus Šemeklis ruošiasi aplankyti savo bites. Jo aviliai stovi šešiuose vietuose, šie – arčiausiai namų. Dūmai apramina bites, jos nuo gaisro ima gelbėtu savo medų ir mažiau puola žmogų

Bičiulis pasakoja, kad metuose dažniausiai  būna du medonešiai, o suneštas skirtingu laiku medus skiriasi visų pirma spalva.

„Pirmasis medus, pavasarinis, jis būna labai šviesus arba jei grynas rapsų medus išvis baltas būna. Sodų, vaismedžių medus taip pat būna šviesus“, – kalba bitininkas Remigijus Šemeklis.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek tamsesnis yra kiaulpienių medus, tačiau kadangi rapsų gerokai daugiau, šie nustelbia kiaulpienes.

Rudeninis medus tamsesnis. Būtent spalva turi didžiausią įtaką medaus pardavimui.

„Rudeninis medus būna su lipčiaus medaus priemaiša. O lipčius yra nenektarinės kilmės medus, kurį bitė surenka nuo medžių lapų. Toks medus turi labai daug mineralinių medžiagų. Jis nebūna kietas, būna toks tąsus“, – priduria bitininkas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pandemijos metu žmonės stengėsi stiprinti imunitetą, todėl labai išaugo medaus, bičių duonos ir pikio paklausa.

„Bičių duona stiprina imunitetą, bičių pikis aplamai veikia kaip antiseptikas stiprus, antiseptikas neturintis šalutinio poveikio. Ir medaus paklausa sakyčiau buvo gera“, – sako R. Šemeklis. 

Po prastų praėjusių metų bitininkai nėra sukaupę rezervo, o augant paklausai kaina tikrai augs. Remigijus Šemeklis prognozuoja, kad kaina nebus mažesnė nei  7 eurai už kilogramą ar 5 už puse litro medaus.

REKLAMA

Pasaulyje vis garsiau kalbant apie bičių nykimą, ūkininkas sako, kad bent jau kol kas Lietuvoje bičių ūkių daugėja. Tai verslas, kuriam nereikia didelių investicijų. Bitininkauti galima pradėti ir nuo vieno avilio.

„Pasistatei avilį, gal net padovanojo kas nors kokį avilį. Ir žmogus pabando ir užsikrečia ta liga dažnai. -Bet avilio pasistatyt neužtenka, ten reikia ir bičių. -Reikia ir bičių, galima bites nusipirkti, bet būna, kad atskrenda spiečius į tuščią avilį. Jeigu jūs viską tiksliai atliksit, galima privilioti tas bites į tuščią avilį“, – aiškina pašnekovas. 

Viename avilyje gyvena iki 5 kilogramų bičių. 1 kilogramas tai 10 tūkstančių bitelių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų