Keletas tūkstančių lipdukų, skirtų medikams, tačiau adresuotų eiliniams žmonėms, pamažu atsiduria ant automobilių. Akciją gydytojus ir slaugytojus apdovanoti tokiais lipdukais sugalvojo Baltijos šalių reklamos gamintojų asociacija.
Į visuomenę kreipėsi ir viso pasaulio gydytojai: jeigu žmonės liktų namie, neužsikrėstų koronavirusu, mažiau grėsmės kiltų ir patiems medikams. O Lietuvos medicinos darbuotojams tokie lipdukai užsisakius dalijami nemokamai – tam, kad eismo dalyviams primintų likti namie, o kartu – ir pagerbti gydytojų bendruomenę.
„Medikai net su tokia padėka, kartais net ašarom akyse, jaučiasi, kad dėmesio jiems reikėjo ir ne maistu, ne vandeniu, kas įprasta, bet kita forma – kad matytų, kad jie reikalingi ir labai svarbūs šioje kovoje“, – sako Baltijos šalių reklamos gamintojų asociacijos vadovas Darius Mačiulis.
Masinės padėkų medikams akcijos populiarios visame pasaulyje. Jiems aidi ne tik plojimai. Štai, Edinburge, Jungtinėje Karalystėje, žmonės savo langus puošia vaivorykštėmis. Tai – paramos sveikatos sistemos darbuotojams ženklas. Ir kartu – priminimas praeiviams net ir karantino laikotarpiu likti pozityviems.
Žinoma, viso pasaulio gatvėse netrūksta ir priminimų su paaiškinimais, kodėl būtina kruopščiai plautis rankas ar laikytis saugaus atstumo.
Vienas po kito tokie stendai jau dygsta ir Lietuvos gatvėse, kurios teoriškai turėtų būti tuščios, tačiau tikrai tokios nėra. Štai viešojo transporto stotelė Kaune, miestiečiai raginami būti protingi ir likti namuose:
„Gerai, aišku. Gal kiti net televizoriaus nežiūri, tai nors pamato gatvėj išėję.“
„Reikia labai saugotis, turėt visokių skysčių ir pan.“
Neatsilieka ir Vilnius. Vienas stendas kreipiasi į kaimynus – jame prašoma nepalikti likimo valioje senyvų žmonių, susitarus nupirkti ir jiems prie durų atnešti maisto produktų.
Į žmones tokiu pat būdu kreipiasi ir Lietuvos policija, skatinanti nesibūriuoti viešose erdvėse ir laikytis didesnio nei du metrai atstumo. O šalia – ir priminimas, kad likus namie puikiausiai galima ir pasportuoti.
O greta pėsčiųjų tako Vilniuje, išdygęs stendas, iš tolo panašus į gerai žinomą „STOP“ ženklą. Tik priėjus arčiau matyti, kad iš tiesų čia baltuoja sofa, raginanti sėdėti namie, o ne vaikštinėti. Jau netrukus panašių stendų sostinėje atsiras ir kur kas daugiau. Savivaldybė su keliomis reklamos agentūromis pradeda kampaniją, kuri bandys į žmonių sąmonę pasibelsti kūrybingais šūkiais. Aktualūs jie ypač tampa artėjančių Velykų kontekste – pavyzdžiui, skelbia, kad geri vaikai šiuo laikotarpiu tėvų nelanko.
„Bando atkreipti dėmesį taip, kad žmonės suprastų. Man labiausiai patinka – „Nelankysiu tėvų per Velykas, kad galėčiau aplankyti per Kalėdas“. Labai suprantamas, aiškus teiginys, kad reikia saugoti vyresnių žmonių sveikatą“, – pasakoja Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Pasak Vilniaus mero, mieste jau gretai atsiras kelios dešimtys stendų su įsimintinais posakiais. Vieni jų skelbs, kad kiekvienas susitikimas gali virsti tragedija, kiti perfrazuos Šekspyrą – „Bute ar nebūti“, dar kiti siūlys… bučiuotis mintyse.
Meras Remigijus Šimašius tvirtina, kad reklamas finansuoja pačios agentūros, taigi vilniečiams tokie, kartais ir dramatiški, priminimai nieko nekainuos.
„Kaina tokia, kad mokesčių mokėtojams kainuos nulį. Galime galvoti nebent apie 2000-3000 eurų, tiek gali kainuoti didelius stendus pagaminti, maksimali suma, kurią išleistume“, – teigia R. Šimašius.
Na, o bent kiek praskaidrinti praeivių kasdienybę, regis, dabar bando visi, kas tik gali. Štai ir garsiojo rašytojo Hanso Kristiano Anderseno skulptūra šalia Panevėžio Lėlių vežimo teatro autoriaus 215-ųjų gimimo metinių dieną dovanų gavo ne tik gėlių, bet ir apsauginę kaukę. O jei jau saugosi Andersenas, neatsilikti turėtų ir patys panevėžiečiai.