Sekmadienį Krekenavos Švč. Mergelės Marijos bazilikoje per mišias klebonas palaimino kreidą. O šiandien, minint Trijų Karalių šventę, ji dalyta ne tik čia, kiekvienas norintis kreidos gavo visose šalies bažnyčiose.
Ja tikintieji gali pažymėti namų lauko duris užrašydami pirmas Trijų Karalių – Kasparo, Merkelio ir Baltazaro vardų raides. Trijų rytų išminčių, kurie pirmieji aplankė gimusį Kristų.
„Reikia parašyti tokį kryžiuką, paskui K, paskui kryžiuką, paskui M, paskui kryžiuką, ir B. Ir tada data kuri yra dabar“, – sako maldininkė Ana.
Vilnietė Jadvyga sako tradicija pažymėti duris kreida, jos šeimoje gyva nuo neatmenamų laikų.
„Tik datą ištrinu. Atnaujinimas lyg toks. Kreida keliauja paskui į dėžutę, mažyčiai gi tie gabaliukai. Ir laikau, visus metus laikau“, – pasakoja maldininkė Jadvyga.
„Dvasininkai paaiškina, kad pažymėdami duris kreida, palaiminame savo namus. Bet dar tikslingiau būtų rašyti pirmąją raidę C, tada plius M + B. kas iš tiesų yra lotyniško palaiminimo sutrumpinimas. Kristus lotyniškai rašosi C, mancionem, reiškiasi namus, benedica – tepalaimina. Tai yra palaiminimo santrumpa“, – teigia klebonas Gediminas Jankūnas.
Užrašas, kaip sako dvasininkai jau tampa retenybe. Tikintieji vis rečiau puošia juo savo namų duris.
Esą net ir uolūs maldininkai, pasak kai kurių dvasininkų linkę apie savo tikėjimą nutylėti. Štai ir nebežymi durų trimis raidėmis. Nors kunigai neslepia, radę tokį užrašą į maldininkų namus pavyzdžiui kalėdodami, eina drąsiau.
O minint Tris karalius kai kuriose šalies bažnyčiose dvasininkai ne tik dalijasi šventinta kreida. Per nuotolį, internetu, stebintiems mišias, laimina ir žmonių auksą, smilkalus, ir tų, kas turi – mirą, kvapiuosius sakus.
Mat Betliejaus istorija ir pasakoja apie tris išminčius, kurie atkeliavo pasveikinti gimusio kūdikėlio Jėzaus iš turtais garsėjančių rytų nešini labai brangiomis dovanomis – auksu, smilkalais ir mira.
„Tai ir yra tas auksas, kuris pasišventina, ne, kad to aukso būtų daugiau, bet, kad tai, ką mes turime, ką mes brandiname, tai kas su mimus ar prie mūsų kūno, kad būtų ne stabmeldystės, o Dievo palaimos ir artumo ženklas“, – kalbėjo G. Jankūnas.
Net ir nebūdami uoliais katalikais, Trijų Karalių dieną, žmonės užbaigdavo Kalėdinį laikotarpį – pirmiausia nupuošdami egles. O šventinę dieną kasmet vykdavo dešimtmečius menantis teatralizuotas Trijų Karalių pasirodymas Vilniaus gatvėse. Dėl koronaviruso grėsmės, šiemet sostinė teatralizuotos eisenos atsisakė, kaip ir kitų triukšmingesnių, daugiau žmonių suburiančių šventinių renginių. Sugriežtinus karantiną jų nebeliko visoje šalyje.