Saulė pašviečia ryškiau, ir sostinės paplūdimiai tuoj ima pildytis poilsiautojais. Tik tokia kaitra tinka ne visiems:
„Galvą skauda, silpnumas toks.“
„Silpna, silpna. Jaučiasi, kad jau per daug. – O ką darot kai jau tas silpnumas būna? – Į vandenį paneriu visa galva.“
Vilnietis senjoras Ričardas taip pat brenda į vėsoką ežero vandenį atsigaivinti.
Nors prisipažįsta – per daug nesukaitęs, prieš trejus metus beveik aštuoniasdešimties sulaukusiam vyrui atlikta sudėtinga širdies operacija, tad kaitintis saulėje jam ir medikai neleidžia, o ir pats organizmas sako griežtą STOP.
„Ir galva sukasi…. ai… nelabai norisi. Dėl to, kad ir pabūni grynam ore, atrodo ir gerai, bet nelabai“, – sako Ričardas.
Medikai pagirtų senjorą dėl to, kad bent kiek sušilęs gaivinasi vandenyje. Tačiau turi ir priekaištų – vyras nedėvi saulėtą dieną taip būtinos kepurės. O tai turintiems lėtinių ligų – labai pavojinga. Kaip sako greitosios medikai, šylant orams iškvietimų padaugėja maždaug trečdaliu.
„Mes registruojam simptomus, ir jeigu tai yra lėtinė liga, tai buvo tas paskutinis lašas, kurio trūko, kad paūmėtų ta liga. Tai yra lėtinės ligos, ir tie, kurie neprisižiūri. Negeria skysčių, po atviru dangumi dirba, po saule, kurie alkoholį vartoja. Per patį karštį“, – kalba Vilniaus dispečerinės tarnybos vadovas Mindaugas Kliukas.
„Kokie nusiskundimai… Tokių pacientų. Dažniausiai pradeda svaigti galva, nes arterinis kraujo spaudimas…. Pacientams sutrinka širdies ritmas. Jie alpsta“, – kalba Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties atstovas Aleksandras Bartos.
Ir ne tik vadinamiesiems širdininkams karštos dienos kelia pavojų – kenčia ir sergantys inkstų ligomis ar turintys psichikos sutrikimų. O sinoptikai bent jau artimiausiomis dienomis netoleruojantiems karščio gerų žinių neturi – karščiai iki savaitės pabaigos nesitrauks.
„Šią savaitę, beveik iki savaitės pabaigos orai išliks pakankamai karšti. Iš pietų į Lietuvą atslinks labai šiltos orų masės, tai ir trečiadienio dieną temperatūra pašoks ir iki dvidešimt septynių, ir dvidešimt devynių, kai kur bus ir trisdešimt, o kai kur pasieks ir trisdešimt vieną, trisdešimt du karščio“, – teigia sinoptikas Vytautas Sakalauskas.
Ir ne tik karšta bus dieną, naktį šonus kutens 17–22 karštis. Tiesa, vakarų Lietuvos gyventojus gali aplankyti vienas kitas lietaus debesis. Tačiau daugiau lietaus sinoptikai žada tik sekmadienį. O štai su lietumi gali nugriaudėti ir perkūnija.
„Lietūs daugiau tikėtini vakariniuose rajonuose, tai ten tikėtina ir perkūnija. Bet kol kas ryškesnio šalčio įsiveržimo nematyti“, – tviritna V. Sakalauskas.
Tačiau perkūnija, kaip sako Fizinių ir technologijos mokslų centro specialistai, pavojinga visada, jeigu nežinome svarbiausių taisyklių – kur žaibas gali trinktelti. Tai įrodo ir vaizdai iš Panevėžio – į greitosios automobilyje atsidūrė žmogus, į kurį žaibas trenkė kaip tik tuo metu, kai šis stovėjo po medžiu. Specialistai ragina žaibuojant tokių vietų vengti.
„Reikia laikytis atokiau nuo aukštų pastatų, nes dažniausiai žaibas trenkia į aukštesnį medį, aukštą bokštą“, – teigia mokslininkas Martynas Šapurovas.
Žaibuojant reikėtų trauktis nuo vandens.
„Nes vanduo yra labai geras elektros laidininkas. Būtent ežere, tai tikrai niekuo geru nesibaigs maudynės žaibo metu“, – tikina M. Šapurovas.
„Tas žaibas paprasčiausias variantas – lėtalinė išeitis. Tai vietoje mirtis. Kitas dalykas – trenkdamas padaro žaizdą įėjimo ir išėjimo. Ir dar vidaus organų sužalojimai galimi įvairūs. Labiausiai širdis ir jos laidžioji sistema“, – kalba M. Kliukas.
Svarbu saugoti ne tik save, bet ir namus. Specialistai ragina pasirūpinti žaibolaidžiais, ir paplitusi nuomonė esą jie pritraukia dar daugiau žaibų, tėra mitas. Priešingai, kaip aiškina žinovai, jeigu ant pastato stogo yra tinkamas žaibolaidis, jis padeda apsaugoti pastatą nuo žaibo iškrovos.