Moterys užsimojo pagaminti kelis šimtus metrų kamufliažinių tinklų. Laikinomis tinklų gamybos dirbtuvėmis tapo bažnyčios, bendruomenės namai, mokyklos ar siuvyklos.
Ukrainietė Darya dabar saugi. Ji kartu su kitomis savanorėmis Panevėžyje gamina kamufliažinius tinklus. Į Panevėžį Darya su drauge ir katinu atvyko iš Kyjivo. Palikti namus merginos ryžosi trečią dieną nuo karo pradžios.
„Labai baisu dėl to, kad niekas nežino, kada pataikys sprogmuo į jų namą. Mano giminaičiams 10–11 dieną subombardavo namą, kur jie gyveno. Bet jie suspėjo išvažiuoti. Labai baisu“, – pasakoja karo pabėgėlė Darya.
Darya Panevėžyje prisiglaudė pas sesers vyro giminaičius. Ji fotografė, tad tikisi ir čia užsidirbti iš savo profesijos.
„Tikiuosi, taip pat pavyks užsiimti tuo pačiu ir, žinoma, kaip įmanoma greičiau norisi grįžti namo. Labai ilgiuosi ir nerimauju dėl tų, kurie ten liko. Širdis apsipila krauju“, – kalba Darya.
Darya sako esanti itin dėkinga Lietuvos žmonėms, kurie padeda karo pabėgėliams. O moterų rankomis gaminami kamufliažiniai tinklai keliaus į karo zoną. Idėja gaminti kamufliažinius tinklus gimė vilnietei, siuvinėjimo technologei Valerijai. Jos pagalbos paprašė kolegos iš Ukrainos. Ir Valerija netruko suburti Lietuvos moteris, norinčias prisidėti.
„Matyti tokius vaizdus Ukrainoje tikrai sunku ir visos viskuo prisidedam, kas darbais, kas finansiškai, kas kaip gali“, – sako panevėžietė Simona.
Tinklus nerti mokosi ir pirmokė Milita. „Kad jie dar stipriai pakovotų už savo Ukrainą“, – sako Milita.
Keli šimtai savanorių įvairiuose šalies miestuose prisideda savo rankų darbu. Gelbsti bažnyčios, įvairios įmonės – kas audiniais, patalpomis.
„Iš pradžių net nežinojom, kaip juos reikės pinti, kaip reikės čia ką daryti, bet viskas buvo labai tiksliai paaiškinta ir pinam, darom“, – sako panevėžietė Renata.
Planuojama pagaminti kelis šimtus metrų kamufliažinių tinklų. Visi jie jau kitą savaitę iškeliaus į karo zoną.
„Tai užpildo tą tokį beviltišką jausmą, kur tu negali nieko padaryti, negali padėti, tai nors tokiu nedideliu darbu prisidedam“, – kalba panevežietė Aurelija.
Karui paruoštas ir visureigis. Fronte visureigis turėtų būti jau po kelių dienų. Kitą savaitę pajudės dar 4. Jie skirti vienam daliniui, kuris gina Donecko ir Luhansko apylinkes. Tokios pagalbos paprašė ten tarnaujantis kapelionas.
„Mes parėmėm tuo, kuo galim, ir tuo, kas jiems reikalinga. Greičiausiai juo važiuos, kaip jie sako, to dalinio pulko vadas, tik į vieną pusę“, – sako klebonas Rimantas Gudelis.
Klebonas ir Bistrampolio dvaro šeimininkas sako, kad visureigiams pirkti pinigus aukojo ir rėmėjai, ir dvasininkai.
„Pirmas, kaip keista, atsiliepė ir davė 1000 eurų kaip tik šito džipo įsigijimui ne lietuvis, mano senas prietelis, Rygos vyskupas Andrius Kravalis. Taip pat kiek paskambinau klebonų, su kuriais draugauju, visi prisideda 1000 ar 500. Tai čia gausis tokia parama – klebonai remia karo kapelionus“, – kalba R. Gudelis.
Visureigiai nėra nauji, tačiau techniškai tvarkingi, pritaikyti karo sąlygoms. Jie, anot klebono, į frontą išvažiuos ne tušti. Ukrainiečiai prašė šiltų karo drabužių, mėsos konservų. Klebono teigimu, krovinys dar ruošiamas, tad norintys prisidėti savo siuntinį gali pristatyti į Bistrampolio dvarą.