Didžiųjų miestų vadovai vis tiek abejoja, ar didelėse mokyklose pavyks užtikrinti visus saugumo reikalavimus, tad didmiesčių mokiniams gali tekti mokytis nuotoliniu būdu iki mokslo metų pabaigos. Netestuoti vaikai iš klasių turi būti išprašomi.
Bazilionų mokykloje Šiaulių rajone šiuo metu mokosi 23 pradinukai. Mokytojai laukia ir 40 vyresnių moksleivių, kurie dabar priversti mokytis nuotoliniu būdu. Vieni vaikai pamokų klasėse laukia: „Mokykloje smagiau yra, gali pasikalbėti, daugiau išaiškina mokytojas.“
Kiti į mokyklą grįžti nenori. o dalis tėvų aiškina, kad jiems kyla baimė, jog virusą vaikai parneš į namus.
„Drabužiai, namuose būnant nereikia tiek, kaip į mokyklą einant. Pavėžėjimo į mokyklą, vieni autobusiuku, kitus tėvai atveža, kiti patys ateina. Popamokinė veikla, kaip nuvažiuoti, čia ar kur būreliai. Įtampa į naują ritmą įeiti“, – sako septintoko mama Snieguolė.
„Kaip jiems grįžti, ar verta, rizikos yra. Aišku, ne visi, yra visokių nuomonių“, – pasakoja Bazilionų mokyklos direktorius Rimantas Gorys.
„Saugantis visų taisyklių, reikėtų grįžti mokiniams, pasitikrinti, ką įgijo mokydamiesi nuotoliniu būdu, patikrinti gebėjimus natūralioje aplinkoje“, – teigia lietuvių kalbos mokytojas Arvydas Lukošius.
Vyriausybė ragina visos šalies 5–11 klasių moksleivius, kurie jau pusmetį mokosi nuotoliniu būdu, po pusantros savaitės, gegužės 10 dieną, kulniuoti į mokyklas. Tačiau kaip reikės užtikrinti mokyklos apsaugą nuo koronaviruso, šios mokyklos vadovas dar neįsivaizduoja.
„Mūsų pagrindiniai patikrinimai: temperatūros matavimas visų, priemonių naujų teikimas, elementarios priemonės kaip visoj Lietuvoj. Kaip bus, turės priimti rajono savivaldybės“, – kalbėjo R. Gorys.
Dar antradienį švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė norėjo, kad bent 5-8 klasių moksleiviai eitų į mokyklas jau kitą savaitę, tačiau savivaldybių vadovams priekaištaujant, kad nespės pasiruošti, ir juos į mokyklas kviečia po pusantros savaitės.
Tiesa, vyriausybės nariai atkreipia dėmesį, kad siūlymas sugrąžinti visus moksleivius į mokyklas – ne privalomas, o tik rekomendacinis. Galutinį sprendimą, atsižvelgdamos į mokyklų galimybes priimti vaikus, testavimo pajėgumus ir epideminę situaciją savivaldybėje, turi priimti savivaldybių vadovai. Bet testuotis visiems vaikams, norintiems grįžti į klases, lieka privaloma. tėvams atvedus netestuotą ir testuotis nenorintį vaiką, jis iš klasės turėtų būti išprašytas.
Jei bendruomenės, tėvai nuspręstų, kad testavimo atsisako, iš esmės atsisako vaikų grįžimo į kontaktinį ugdymą, tuomet sprendimų priklausomai nuo savivaldybės situacijos gali būti keletas. Paprasčiausias sprendimas likti nuotoliniame ugdyme, kiti – laikinai perorganizuoti darbą taip, kad paralelinių klasių kontaktiniu būdu ugdytis sutinkantys vaikai mokytųsi kartu. O tie, kurie nuotoliniu – kartu perskirstant mokytojų krūvį.
Kad dėl vaikų testavimo nebūtų perkrautos laboratorijos, vyriausybė leis mokyklose naudoti greituosius antigeno testus, kai tepinėlis iš nosies dedamas ant specialios plokštelės, kuri per 15 minučių parodo, ar yra tepinėlyje koronavirusas. Toks testavimas galės vykti mokyklose ir be sveikatos priežiūros specialistų, prižiūrint mokyklos administracijos darbuotojams esą testus galės pasidaryti patys vaikai.
„Įteisinus greituosius antigenus, tai yra dar paprasčiau. Nosies landa, vaikas pats gali pasiimti testą, metodas labai paprastas“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Lengvindama su mokyklomis susijusio testavimo sąlygas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nusprendė leisti nebetestuoti visų namų ūkių narių, o tik mokinius. O jei pamokos vyks lauke, tuomet testų iš viso nereikės.
Tačiau savivaldybių atstovai, ypač didžiųjų miestų, atsargiai vertina vyriausybės užmojus grąžinti mokinius į mokyklas nuo gegužės 10 dienos. Daugiausia klausimų kelia galimybės testuoti mokinius.
Vilniaus meras Remigijus Šimašius kalba, kad dėl sudėtingos epidemiologinės padėties sostinėje 5-11 klasių moksleiviai į klases šiais mokslo metais greičiausiai iš viso negrįš, mokyklų bendruomenės galės spręsti, kaip toliau mokysis ir ar bent dalį užsiėmimų vykdys lauke, kad nereikėtų testuotis.
„Testuoti visus 5-11 klasių moksleivių galimybių nebuvo, nėra ir artimiausiu metu nebus. Todėl koncentruojamės į pradinukus ir abiturientus. Iš 6 likusių savaičių kas antrą eitų klasės, susitiktų ir būtų lauke, o kitas savaites liktų namuose. 3 savaitės mokykloje, bet ne patalpose, o 3 savaitės namuose distanciniu būdu“, – pasakoja Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Kauno ir Klaipėdos savivaldybių atstovai taip pat dar abejoja, ar pavyks užtikrinti visas sąlygas saugiam mokinių mokymuisi mokyklose.
„Jei kalbame apie testavimo būtinybę, Kaunui, turinčiam ženklų skaičių 5-8 klasių mokinių, procesai reikalauja laiko ir yra sudėtingi žmogiškų išteklių ir laboratorijų prasme“, – teigia Kauno savivaldybės atstovė Eglė Andriuškienė.
„Būtų palaipsniui sugrįžimas, kad nebūtų iš karto susigrąžinti visas klases. Užtikrinti operacijų vadovo sprendimus sudėtinga. Pradinukai jau sugrįžę. Erdvės, padalinimai, kad nesimaišytų mokiniai, atsakingi dalykai“, – kalbėjo Klaipėdos savivaldybės atstovė Vida Bubliauskienė.
Vytauto Didžiojo universiteto atliktas tyrimas atskleidė, kad beveik pusė pradinukų tėvų (46 proc.) ir daugiau nei trečdalis (38 proc.) penktų–aštuntų klasių mokinių tėvų nepalankiai ir labai nepalankiai vertina nuotolinį mokymą.
Mokymasis namuose, psichologų teigimu, kenkia vaikų psichoemocinei savijautai, o labiausiai kenčia socialiai pažeidžiamų šeimų vaikai. Tačiau Tėvų forumas vyriausybei priekaištauja, kad po pusmetį trukusio nuotolinio mokymo, dabartinis mėginimas visus 5-11 klasių mokinius grąžinti į mokyklas yra neparuoštas, ir visi rūpesčiai bei atsakomybės perkeliamos savivaldybėms, mokykloms ir tėvams.
„Tai imitacija, tik vaizduoja, kad nori, bet galimybių nėra. Tai nenormali būsena. Galim pasakyti, dabar mes pradėsim grąžinti, bet sąlygos keliamos valstybės rodo, kad nėra noro grąžinti, tik imituoti, kad grąžinam“, – sako Tėvų forumo tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas.
Beje, vyriausybė nusprendė, kad stojamieji arba baigiamieji egzaminai mokyklose šiemet vyks, ir kontaktiniu būdu. Tačiau mokyklos egzaminų metu turės užtikrinti saugumą, patalpos turės būti erdvios, vienoje ne daugiau kaip 10 mokinių.