Tokiais buvusio Teisingumo ministro ir Laisvės partijos nario pasisakymais stebisi ne tik mitingo organizatoriai, bet ir šalies teisininkai – mat, toks sprendimas veikiausiai prieštarauja Konstitucijai garantuojančiai žodžio laisvę. Dabar verdiktą dėl mitingo turės priimti teismas.
Vingio parke surinkus dešimties tūkstančių žmonių minią, pykstančią dėl valdančiųjų ir ypač dėl Laisvės partijos vykdomos politikos, šios partijos narys, Vilniaus meras Remigijus Šimašius nusprendė dabar jau nebeleisti tiems patiems organizatoriams surengti naują mitingą.
„Daiktus reikia vadinti tikraisiais vardais, tai savivaldybės supratimu organizuojamas dar vienas renginys, o antras argumentas, pagal pateiktus skaičius ir numatomą renginio vietą nebūtų įmanoma užtikrinti karantino reikalavimų laikymosi“, – sakė Vilniaus mero patarėjas Karolis Vaitkevičius.
Organizatoriai prašė, kad būtų išduotas leidimas protestuoti 3 dienas prie Seimo ir Vyriausybės. Nurodė, kad gali susirinkti iki 7 tūkstančių žmonių.
Laisvės partijos įkūrėjas Šimašius paaiškinti visuomenei savo argumentų, dėl ko nesuteikė laisvės rengti mitingui šiandien nesiteikė. Žmonėms paaiškinti prieštaringą sprendimą pasiuntė patarėją.
„Kad mūsų miestas tiesiog alsuotų laisve, todėl kurkime laisvę ir Vilnių. Pokytis po pokyčio“, – sakė Šimašius.
„Konstitucija garantuoja teisę žmonėms rinktis į mitingus, bet akivaizdu, kad šiuo atveju organizuojamas ne mitingas, o renginys, tai pat, pagal pateiktus skaičius, jis neatitinka karantino reikalavimų. Koks yra skirtumas tarp mitingo ir renginio? Matyt, geriausiai jums galėtų teisininkai paaiškinti… Bet jūs priėmėt sprendimą. Aš asmeniškai jo nepriėmiau, tiktai jį jums bandau paaiškinti, tai akivaizdu, kad kai vyksta koncertas, yra sveikinimai žmonėms demonstruojami ir t.t., tai labiau panašėja į renginį, ne į mitingą“, – kalbėjo K. Vaitkevičius.
„Mes ne pasilinksminimui žmones renkame, nėra apie jokius renginius jokios kalbos, mes ne teatro trupė, kad rinktume žmones linksminti tuo metu, kai mums visiškai nelinksma“, – kalbėjo vienas iš mitingo organizatorių Arvydas Daunys.
Mitingo organizatoriai sako jau apskundę tokį sprendimą teismui, dabar jis vertins ar leidimas neišduotas teisėtai. Teisininkai sako gerokai nustebę dėl Remigijaus Šimašiaus išsakytų argumentų. Juolab jis yra teisės mokslų daktaras, buvęs Teisingumo ministras.
„Mane pašiurpino mero pasisakymas, visų pirma todėl, kad jis yra teisininkas. Jisai leido sau nuspręsti, kad tai nėra joks protestas ir kad tai nėra joks Konstitucijos garantuojamas nuomonės reiškimas. Man visiškai nesuprantama iš kur jisai dabar tokius sprendimus ima ir kas jisai toks, kad jis gali sau leisti spręsti ar tai yra protestas ir ar žmonės čia reikš savo nuomonę, ar ne“, – kalbėjo teisininkas Petras Ragauskas.
Be to, Šimašius pats nusprendė, kad ir protestuoti žmonėms neva nėra prieš ką – partnerystės įstatymo projektas Seime buvo atmestas.
„Bet ne tik partnerystės įstatymas sukvietė tuos žmones į Vingio parką. Man sunku vertinti, aš ten nebuvau, tai jūs gal geriau žinote. Jo, aš girdėjau ir jūs turėjote tą irgi išsiaiškinti priimant sprendimą. Ne, akivaizdu, kad sprendimui priimti užtenka tų dviejų argumentų, kuriuos aš įvardijau“, – sakė K. Vaitkevičius.
Pasak A. Daunio, Šimašius atstovauja valdančiąją daugumą savivaldybės lygmenyje. Daunys teigia nesistebintis, kad Šimašius bando apsaugoti tuos, kurie yra Seime ir prieš kuriuos būtent mes ir protestuojame.
„Aš esu šiek tiek šokiruotas šiandien žiniasklaidoje skaitydamas, kad Vilniaus miesto meras labai jau, tarsi, negatyviai pabrėžė planuojamo ir to trokštamo susirinkimo politinį pobūdį“, – sakė buvęs Konstitucinio teismo teisėjas Egidijus Šileikis.
Anot buvusio Konstitucinio teismo teisėjo, šioje istorijoje susikerta dvi Konstitucinės teisės – teisė į susirinkimus ir visuomenės sveikata. Teismui gali tekti vertinti kuriai Konstitucinei teisei reikėtų skirti prioritetą.
„Birželis jau yra pats švelniausias karantino paskutinis mėnesis, ir galbūt yra nepagrįsta teikti pirmenybę žmonių sveikatai paskutiniame karantino mėnesyje, kai panaikinti jei ne visi, tai dauguma ankstesnių ribojimų“, – sakė E. Šileikis.
„Turi būti pateikti aiškūs įrodymai kodėl, kaip bus pažeistos ir kokios konkrečios tos teisės asmenų. Ne šiaip sau, kad galėtų būti, prielaidos spekuliatyvos, kad galbūt kažkas bus be kaukių, ir galbūt jeigu bus be kaukių, kas nors dar apsikrės papildomai, ką nors apkrės ir t.t.“ – sakė teisininkas Petras Ragauskas.
Po maršo Vingio parke, tiek epidemiologai, tiek valdantieji baiminosi, kad gali kilti nauja koronaviruso atvejų banga, nes susirinkusieji buvo be kaukių, nesilaikė saugių atstumų, dalis jų apskritai protestavo prieš karantiną. Tačiau nauja atvejų banga nekilo, o policija nieko nenubaudė dėl pažeidimų. Organizatoriams priekaištų pareigūnai taip pat neturėjo.
„Jie supranta, kad mes galime surinkti tuos žmones, Vingio parke, mano asmenine nuomone, leido todėl, kad jie visiškai nesitikėjo, kad mes galime surinkti tuos žmones, kai pamatė kad galime, dabar jau reaguoja visiškai kitaip“, – sakė A. Daunys.
„Ką atsakytumėte politiniams oponentams, kurie pasakytų, jog Šimašius nedavė leidimo, Vilniaus miesto savivaldybė, nes iš esmės tie protestuotojai susirenka protestuoti prieš mero atstovaujamos partijos vykdomą politiką? Nesame apie tai su meru kalbėję, tai tiesą sakant, negalėčiau pakomentuoti“, – kalbėjo K. Vaitkevičius.