• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ant Kuršių marių kranto Svencelėje netikėtai išdygusi meninė instaliacija įsiutino šią vietą pamėgusius jėgos aitvarų sportininkus. Jie aiškina, kad meno kūrinys iš lynų bei virvių kelia pavojų ne tik šio sporto mėgėjų sveikatai, bet ir jų gyvybei. 

Ant Kuršių marių kranto Svencelėje netikėtai išdygusi meninė instaliacija įsiutino šią vietą pamėgusius jėgos aitvarų sportininkus. Jie aiškina, kad meno kūrinys iš lynų bei virvių kelia pavojų ne tik šio sporto mėgėjų sveikatai, bet ir jų gyvybei. 

REKLAMA

Prieš kelias dienas Svencelėje įvyko Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmečio festivalis. Jo metu ir atsirado meninė instaliacija. Dabar, jėgos aitvarų mėgėjų nuomone, iki nelaimės vos vienas žingsnis. Ypač šio sporto naujokams.

Išeidamas, pavyzdžiui, netyčia slysteli, nesuvaldo aitvaro ir jis nebeturi erdvės, kad aitvaras saugiai nusileistų, stropos užsikabina už troso, aitvaras sugeneruoja daug jėgos ir jį tempia į trosą“, – pasakoja jėgos aitvarų instruktorius Andrius Zaidovas.

Kas atsitiks? Aitvaras apsivynios aplink trosą, jį kels į viršų. Jis gali trenkti galvą į tą stulpą, persipjauti ranką, koją į tas stropas. Nukristi nuo dešimt metrų žemyn“, – teigia Svencelės gyventojas Danas Macijauskas.

REKLAMA
REKLAMA

O traumos, tokiu atveju, būtų iš tiesų šiurpios.

Nuo paprastų, pavadinkime, lengviausių, raktikaulių lūžių iki atvirų lūžių, kurie po to ir sunkiai gyja ir kai kada nesugyja. Tai visi tie ištempti trosai yra mirties trosai. „Kaitiorai“ juokauja, kad tai yra „kaitiorų“ gaudykla“, – sako A. Zaidovas.

REKLAMA

Būtent takas, kurio viduryje iškilo instaliacija, yra vandens sporto mėgėjams palankiausias patekti į vandenį. Visur kitur arba auga meldai, arba eina laivybinis kelias. 

Net kamerose matosi, kad jis pastatytas per patį centrą. Tai pagal saugaus kaitavimo principus, nuo šito meno, kuris mena apie pavojų, kiekvienas kaituotojas turėtų laikytis bent po 20, o geriausiu atveju ir 30 metrų į kairę arba į dešinę“, – pabrėžia A. Zaidovas.

REKLAMA
REKLAMA

Jėgos aitvarų mėgėjai sako, kad jie nėra prieš meną bei šią instaliaciją, tačiau nesupranta, kodėl jos nebuvo galima pastatyti toliau.

Graži instaliacija, taip? Bet galėtų ji toliau būti, kur ji niekam netrukdo“, – teigia D. Macijauskas.

Festivalį, po kurio ir atsirado ši instaliacija, organizavusio Šilutės kultūros ir pramogų centro vadovė sako, kad nesitikėjo, jog kils toks vandens sporto mėgėjų pasipiktinimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mes truputėlį jaučiamės situacijos įkaitais. Jei būtume žinoję, kad yra konfliktas, net ne kažkokios nuomonės ar mintys, tai gal būtume kažkaip kitaip padarę, bet norėjosi, kad būtų apjungti visi krantai, jog būtų ir Klaipėdos rajonas, ir Šilutė, ir Neringa. Mes viską derinome su vietovės savininke“, – aiškina Šilutės kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova.

REKLAMA

Vėjo stichiją reiškianti instaliacija ir iškilo vietovės savininkės lėšomis. Moteriai žemė, kurioje susiburia vandens aitvarų mėgėjai, priklauso jau dvidešimtmetį. Anot jos, užsiiminėti vandens sportu, statyti čia palapines ir vakaroti ji leidžia visiškai nemokamai. Toks pat atviras moters požiūris ir į menininkus. Tad savininkė nesupranta, kodėl jos žeme besinaudojantys vandens sporto mėgėjai bando reguliuoti, kur ir kaip jai plėtoti meną. O šią vietą instaliacijai parinko specialiai – norėjo, kad ją matytų praplaukiantys laivai.

REKLAMA

Ir kultūra, ir mūsų vaikai, ir mūsų šeimos, tai turi būti visiems prieinama. Todėl reikia nusiraminti, kaip sakant, ir tiesiog bandyti ieškoti kompromisų bei priimti, kad ta teritorija keičiasi, ji urbanizuojasi, priimti, jog reikia prisitaikyti, išmokti „kaituoti“ saugiai“, – sako žemės savininkė Rugilė Gikarė.

Jėgos aitvarų mėgėjai piktinasi, kad su jais instaliacijos vietos niekas nederino bei nesitarė. Sako, gal tada konflikto nebūtų iš viso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai kokia tos, kad ir Šilutės rajono savivaldybės, žinutė visai bendruomenei – 6 kaitavimo mokyklos. Nei vienas neatvažiavo, nepakalbėjo. Tai mes negalime šnekėti apie bendruomenę, mes galime kalbėti apie Svencelės bendruomenės tokią kažkokią jiems siunčiamą liūdną žinutę“, – teigia A. Zaidovas.

Mes esame šitos teritorijos savininkai ir daugiau negu dvidešimt metų vystome teritoriją. Nėra buvę metų, kai ką nors pastatai ir nėra nepatenkintų žmonių. Nes niekada negali įtikti visiems ir atspėti visų norus“, – ginasi R. Gikarė.

REKLAMA

Jėgos aitvarų bendruomenė sako, kad tokia instaliacija tiesiog atbaidys šio sporto mėgėjus ir Svencelėje jie tiesiog nebesirinks. O žemės savininkė žada, kad meno kūrinys čia stovės tik iki vasaros, tačiau po tokio konflikto ji galvoja jėgos aitvarų mėgėjams įvesti dalyvio mokestį. Sako, taip, kaip įprasta užsienio šalyse.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Visai ant galvos užlips , seniai laikas mokestį įvesti .
wingfoilininkas Benas
wingfoilininkas Benas
kaituoja ant privačios valdos nemokamai ir piktinasi savininkų veiksmais
Geriau golfas nei šita nesamonė, irengtų aukštos klasės aukštynus per 3-4 kilometrus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų