Godžiai pietaujantys veršeliai dalyvauja Naujosios Zelandijos eksperimente. Geria pieną su specialiais probiotikais, vadinamosiomis gerosiomis bakterijomis, dėl kurių jie gerokai mažiau gadina orą.
Klausiate, kam apskritai reikalingi tokie eksperimentai? Pasirodo, šiltnamio efektą sukelia ne tik šildant namus ar važiuojant automobiliu susidarantis anglies dvideginis, bet ir metanas, kurio gyvūnai išskiria milžiniškus kiekius.
„Tikrasis eurekos momentas buvo tada, kai gavome pirmojo bandymo su galvijais rezultatus ir pamatėme, kad šių gyvūnų išmetamas metano kiekis sumažėjo maždaug dvidešimčia procentų“, – kalba eksperimento vadovė Shalome Basset.
Pieną su specialiais probiotikais mokslininkai jau praminė „Kowbucha“. Tai aliuzija į pastaruoju metu itin išpopuliarėjusią fermentuotą arbatą kombučą. Mokslininkai sako, kad „Cowbucha“, kurios ūkininkai įsigyti galės jau po metų – pusantrų, prisidės prie Naujosios Zelandijos planų iki 2050-ųjų beveik perpus sumažinti ūkiuose galvijų išmetamo metano kiekį.
„Ūkininkams probiotikais naudotis tikrai paprasta. Jie gali paimti pakelį miltelių ir tiesiog sumaišyti juos su pienu, kurį vis tiek duos savo veršeliams“, – aiškina S. Basset.
Beje, Naujoji Zelandija yra pirmoji šalis pasaulyje, kurios ūkininkai jau nuo 2025-ųjų turės mokėti specialų mokestį už karvių ir avių išmetamų metano dujų kiekį.