Po to kai šeštadienį Kauno Žalgirio arenoje išdalyti M.A.M.A apdovanojimai, organizatoriai ir dalyviai sulaukė žinios iš pareigūnų – Kauno policija pradėjo administracinę teiseną dėl pažeistų karantino taisyklių.
„Akivaizdu, kad yra dalis žmonių, kurie neišlaiko, spjauna į reikalavimus ir atvirai tą demonstruoja. Tai yra labai bloga žinutė ir toks elgesys yra netoleruotinas“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
„Tikrai renginio metu nebuvo laikomasi atstumų, žmonės būriavosi, nedėvėjo apsaugos kaukių, akivaizdu, kad organizatoriai nesugebėjo užtikrinti, kad būtų laikymąsi nustatytų reikalavimų, tie patys dalyviai, ne visi dalyviai tų reikalavimų laikėsi. Ne visi dėvėjo kaukes, matėm ir apsikabinimų, bučiavimosi“, – pasakoja policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Policija dar tikslina aplinkybes. Už karantino reikalavimo pažeidimus apdovanojimų dalyviams gali tekti susimokėti nuo 500 iki 1500, o organizatoriams nuo 1500 iki 6000 eurų baudas.
„Dvigubų standartų tikrai negali būti ir jeigu yra pažeidimai, susiję su karantinu, karantino ribojimų laikymųsi, tai turi būti ir atsakomybė“, – teigia A. Bilotaitė.
„Testai ir saugi ta burbulo aplinka žmones atpalaidavo. Tai mes galim apgailestauti ir atsiprašyti už kai kurių žmonių elgesį, bet, manau, tai žmogiški dalykai“, – kalbėjo reginio organizatorius Saulius Urbonavičius.
Apdovanojimų organizatoriai pripažįsta, kad ne visi dalyviai laikėsi karantino reikalavimų, tačiau priduria, kad visi apdovanojimuose buvę žmonės buvo ištestuoti greitaisiais antigenų testais.
Judėjimo tarp savivaldybių ribojimas, anot renginio organizatorių, taip pat nebuvo pažeistas, nes dalyviai važiavo ne į renginį, o į filmavimą.
„Bandoma traktuoti, kad tai renginys. Tai tikrai ne renginys, tai laidos filmavimas. Arena buvo tuščia, buvo tik tie žmonės, kurie susiję su šituo renginiu ir dirba savo darbą. Kaip mes einam į kokią įmonę dirbti keliasdešimt darbininkų prasitestavę. Taip ir muzikantai prasitestavę eina dirbti, jie atvažiavo dirbti darbą“, – sako S. Urbonavičius.
„Aš skaitau, kad tai yra tiesiog audra stiklinėje vandens. Iš tikrųjų dabar pasimatė, kad lietuviai nėra patys draugiškiausi ir puikiausi žmonės ir tikrai nelinksmi, pilni negatyvo, kai tiktai kokia Kalėdų eglutė, ar Eurovizija, visi pasidaro ekspertais. Čia kaip laidos filmavimas, alio, žmonės, atsibuskit, kas jums darosi? Papūskit, žinot, į vieną vietą, aš galiu pasakyti. Renginiai vyko, vyks, mes turime pratintis gyventi su korona ir visi testuokimės ir taip toliau“, – pasakoja apdovanojimų dalyvis Juozas Statkevičius.
„Ant raudono kilimo, kada nusiėmė kaukę, tu fotografuojiesi. Žmonės buvo labai riboti, visiems buvo atskirtos erdvės, aš turiu savo grimo kambarį su dar dviem artistais ir mes iš ten niekur nevaikščiojome. Net pietūs buvo atvežti muzikantams“, – teigia apdovanojimų dalyvis Virgis Stakėnas.
Iš šono reginį stebėjęs atlikėjas Marijonas Mikutavičius aiškina, kad aštrią visuomenės reakciją apdovanojimų organizatoriai galėjo nuspėti.
„Buvo ieškoma būdo, kaip nueiti tuo keliu, kai avis sveika ir vilkas sotus, bet gavosi taip, kad vilkas alkanas, o avis negyva. Tokiu metu, kai visi ypatingai įsitempę, išsigandę, irzlūs, kai kuriuos dalykus geriau pravažiuoti minimaliausia pavara. Stengiantis nesukelti priežasties kitiems piktintis“, – kalbėjo atlikėjas Marijonas Mikutavičius.
Į nuo karantino pavargusią visuomenę dėmesį atkreipia ir Prezidentas Gitanas Nausėda. Šalies vadovas žeria kritiką Vyriausybei. Esą pritaria karantino tęsimui, tačiau kai kurie sprendimai nenuoseklūs ir erzinantys.
„Yra daug klaidų, nenuoseklumo, kartais erzinančių visuomenę sprendimų, kurie tam tikra prasme provokuoja žmones maištauti ir daryti atvirkščiai“, – sako Prezidentas Gitanas Nausėda.
Prezidentas dabar tikina, Lietuva per vėlai atvėrė švietimo ir kultūros įstaigas, renginiams Lietuvoje turėtų būti suteikiama daugiau galimybių saugiai vykti karantino sąlygomis, nes tai pagerintų žmonių psichologinę būseną.
Šiuo metu Lietuvos sergamumo rodikliai toliau prastėja. Dviejų savaičių sergamumas pakilo iki 311-os atvejų šimtui tūkstančių gyventojų.
Padidėjo ir teigiamų COVID-19 testų dalis. Šiuo metu vienas iš 13-os testą atlikusių gyventojų sužino, kad serga COVID-19. Ekspertai aiškina, kad sergamumo rodiklius gadina ne tik viruso mutacijos, bet ir suaktyvėję žmonės.
„Parduotuvės, prekybos vietos, darbovietės. Ir pagal protrūkius būtent įmonėse, darbo vietose. Pagal tuos protrūkius, kuriuos pavyksta nustatyti, viruso plitimas yra ypatingai didelis“, – pasakoja vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė.
„Antrą savaitę augą ir augimas pagreitėjo ir trigubai galima pasakyti pagreitėjo, žiūrint iš duomenų galima tikrai sakyti, kad tikrai trečia banga prasidėjo“, – teigia Sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius.
Vyriausybė šiuo metu diskutuoja tiek su sveikatos ekspertais, tiek su verslu, kaip prieš Velykas užtikrinti kuo saugesnį žmonių būvimą parduotuvėse. Esant reikalui, valdžia žada keisti karantino taisykles.